25 pridržanih oseb, dve osebi sta potrebovali zdravniško pomoč, šest poškodovanih policistov, poškodovana so bila tudi službena vozila Policije. To je statistika včerajšnjih protestov, ki so se sprevrgli v nasilne izgrede. Središče prestolnice se je kopalo v oblakih dima in solzivca. Policija je večkrat uporabila prisilna sredstva. Je bila na protestih uporabljena pretirana sila?
Branko Lobnikar s Fakultete za varnostne vede meni, da je Policija zelo intenzivno uporabila prisilna sredstva. Ali je šlo za nezakonito in nesorazmerno uporabo sile, bo pokazala resna analiza, ki jo morajo opraviti tako Policija kot tudi drugi nadzorstveni organi, na primer Varuh človekovih pravic ali pa tudi nevladne organizacije, pojasnjuje Lobnikar. S tem se strinja tudi strokovnjak za policijska pooblastila Miroslav Žaberl. Kot pravi, mora biti v tem primeru ustanovljena posebna komisija, ki jo ustanovi generalni direktor. Vsako množično uporabo sile bodo morali oceniti z vidika zakonitosti in strokovnosti – torej vsako uporabo vodnega topa, plinskega sredstva … Žaberl še pojasnjuje, da Policija snema te dogodke ravno z namenom dokazovanja morebitnih kršitev in dokazovanja, da sama ni prekoračila pooblastil. Posnetki pa se lahko uporabijo v obe smeri, torej tudi v smeri, da Policija ni ukrepala tako, kot bi morala. "Seveda je pomembno vprašanje, ali je bila tolikšna sila uporabljena zakonito in strokovno," meni Žaberl.
"Ko bomo vse te stvari pogledali, bomo vključno s kakšno resno strokovno debato, ki ne izhaja zgolj iz tega, kar smo videli na televiziji ali prebrali na Twitterju, lahko ugotovili, ali je bil odziv policije v skladu s strokovnimi pričakovanji," pojasnjuje Lobnikar. Ob tem pa še dodaja, da ne smemo pozabiti na to, da imajo tudi prebivalci v centru, ki mislijo, da so jim bili v policijskih postopkih kršene pravice in svoboščine, pravico do pritožbe.
Lobnikar še pripoveduje, da je dejstvo, da ima Policija za uporabo prisilnih sredstev pooblastilo v Zakonu o nalogah in pooblastilih policije, da je bil aktiviran 9. člen in se je Policija odzvala tudi na podlagi tega, kar je slišala s strani predsednika vlade in ministra za notranje zadeve po protestih prejšnjo sredo, ko sta tako eden kot drug od Policije zahtevala bolj zavzeto uveljavljanje zakonov, vključno z uporabo prisilnih sredstev. "Seveda ne gre pričakovati, da bodo tviti predsednika vlade izzveneli v vetru." Tudi zaradi tega je bilo po njegovem mnenju pričakovano, da bodo policisti bolj intenzivno uporabili prisilna sredstva. "Res pa je tudi, da nasprotna stran intenzivno išče konflikt," še dodaja. Pri tem omeni primer Zlatka, ki po njegovem mnenju zadnjih par mesecev zelo intenzivno stopnjuje in išče konflikt. "Vsi so prepričani, da imajo prav in nihče se ne trudi, da bi prišlo do zmanjšanja konflikta."
Delo policistov na včerajšnjih protestih ceni in spoštuje tudi strokovnjak za varnostne sisteme Tomaž Čas. Med izgredi je bila uporaba prisilnih sredstev sicer upravičena, pravi, a dodaja, da je za državo zelo slabo, da se kaže v intervencijah policije. "Če pogledam nazaj v zgodovino, ko sem bil v vodstvu slovenske policije, poveljnik posebne enote slovenske policije, do takrat nismo nikoli uporabili vodnega topa, niti plinskih sredstev v takem obsegu," je povedal v oddaji 24UR.
Policija, še manj pa prisilna sredstva, demonstracij ne bodo ustavila, je prepričan. Pravi, da je čas za dialog, zanj pa ni odgovorna policija, pač pa pristojni. "Ni dobro, da na ta način Policijo izpostavljamo in da Policija izgublja ugled. Ta ugled si bo zelo težko povrnila. Ljudje jih vidijo samo takrat, kadar uporabljajo top, plinska sredstva in druga prisilna sredstva," je še opozoril.
V spodnjem članku si lahko preberete več o vodnem topu, ki ga je Policija kupila leta 2017.
Za odziv smo prosili tudi oba policijska sindikata. Predsednik Policijskega sindikata Slovenije Rok Cvetko pravi, da obsojajo nasilne izgrede. "Glede ravnanja Policije pa smo že nekajkrat povedali, da je delovanje Policije v takih primerih vezano na ukaz neposredno nadrejenih. Praviloma se pooblastila policistov v takšnih primerih ne izvajajo po odločitvi posameznika, temveč skupinsko na ukaz," pojasnjuje. Tudi Cvetko pravi, da bo morebitno sorazmernost uporabljenih pooblastil morala ugotavljati posebna komisija in se opredeliti do vseh potencialnih pritožb ljudi. Torej, treba bo ugotoviti, ali so bila prisilna sredstva uporabljena strokovno, zakonito in sorazmerno. "Glede na način poveljevanja, ukazovanja in kasneje izvajanja teh pooblastil si upam trditi, da so vsaj policisti ta pooblastila izvajali zakonito in strokovno," je še jasen Cvetko. Na vsa vprašanja glede delovanja policistov pa bo moralo odgovoriti vodstvo Policije, še dodaja.
Iz Sindikata policistov Slovenije (SPS) pa so sporočili, da bi moral Varuh človekovih pravic nemudoma izvesti neodvisno preiskavo o ravnanju vodstva Policije. Ta bi razjasnila številne dileme, ki se pojavljajo v javnosti.
'Nujna parlamentarna preiskava glede ukrepanja policije na protestih'
Na včerajšnje dogajanje so se odzvali tudi v Pravni mreži za varstvo demokracije, kjer pravijo, da "z veliko zaskrbljenostjo spremljamo odzivanje policije na proteste v Ljubljani, ko je v več primerih uporabila plinska sredstva, plinske naboje, vodni top, konjenico in policijske pse".
Poslanke in poslance so pozvali k ustanovitvi parlamentarne komisije, ki naj v skladu z Zakonom o parlamentarni preiskavi preišče upravičenost aktivacije 9. člena Zakona o nalogah in pooblastilih policije, zakonitost in strokovnost uporabe prisilnih sredstev, opravi oceno dejanskega stanja in v primeru ugotovljenih kršitev zahteva politično odgovornost nosilcev javnih funkcij.
Policijo pa so pozvali, da preišče ravnanja in uporabo prisilnih sredstev ter javno poroča o tem, v katerih primerih, kakšnih količinah in zakaj se je odločila za uporabo solzivca, plinskih nabojev, vodnega topa, policijskih psov in konjenice. "Kot je mogoče razbrati iz objav na družbenih omrežjih, je bila vsaj ena oseba poškodovana v intervenciji policije, ki se je nadaljevala tudi po tem, ko je ta oseba že ležala na tleh in bila domnevno v celoti onesposobljena. Policija mora nujno preiskati ta in morebitne druge primere domnevne prekoračitve pooblastil in zagotoviti odgovornost storilcev," pozivajo.
Opomnili so, da mora Policija zagotavljati in varovati pravico do protesta ter opozorili, da se zaradi nasilja peščice mirni protesti ne smejo razgnati. Skrbi jih tudi prekomerna uporaba solzivca. "Solzivec je lahko nevaren! Čeprav ni zasnovan za ubijanje, še vedno obstaja možnost, da lahko povzroči smrt." "Solzivec je treba uporabljati v najmanjši možni meri in šele po podanih jasnih opozorilih. Izogibati se je treba ponavljajoči se ali daljši izpostavljenosti. Pri uporabi solzivca mora policija vedno upoštevati, da je v osnovi 'neselektiven', kar pomeni, da lahko vpliva na navzoče, ki niso vpleteni v nasilje," so še dodali.
Kot je za 24UR ZVEČER povedal strokovnjak za policijska pooblastila Miroslav Žaberl bo šele celovita analiza pokazala, ali je bilo vse tako kot zahteva zakonodaja. "Dejstvo pa je, da je bila policija tokrat bolje pripravljena in da je učinkovito zavarovala javni red - predvsem takrat, ko protestnikom ni dovolila da bi zaprli določene glavne ceste v Ljubljani. Policija je sicer dokaj hitro posegla po prisilnih sredstvih ter da je v veliki meri uporabila prisilna sredstva," je dejal. Ob tem je poudaril, da mirni protesti nimajo nobene povezave s pravico do mirnega zbiranja in izražanja mnenj.
Kako gledate na zahtevo sindikata policistov Slovenije, naj varuh človekovih pravic izvede neodvisno preiskavo o tem ali je vodstvo policije oziroma operativni štab policistom dajal zakonite in strokovne ukaze glede uporabe policijskih pooblastil in prisilnih sredstev.
Poziv sindikata, naj varuh človekovih pravic izvede neodvisno preiskavo o tem ali je vodstvo policije oziroma operativni štab policistom dajal zakonite in strokovne ukaze glede uporabe policijskih pooblastil in prisilnih sredstev, je na mestu, meni Žaberl: "Prisilna sredstva, ki se uporabijo zoper množico, policisti ne morejo uporabljati samoiniciativno, temveč morejo dobiti za to ukaz pooblaščene osebe, ki je odgovorna za zakonitost uporabe prisilnih sredstev."
Hojs: Očitki so popolnoma neutemeljeni
Že včeraj je v naši večerni oddaji 24UR ZVEČER vodja operativnega štaba Danijel Lorbek dejal, da Policija poskuša vedno odločno zagotavljati javni red in je to storila tudi na tokratnih protestih z večkratno uporabo prisilnih sredstev. "Ocenjujemo, da je bila uporaba teh prisilnih sredstev zakonita, tudi strokovna, bo pa to ugotavljala posebna komisija," je dejal in še pojasnil, da je Policija morala uporabiti vsa sredstva, ki jih je imela na voljo, saj je bil javni red huje in množično kršen.
Na očitke o pretirani uporabi prisilnih sredstev pa se je danes odzval tudi minister za notranje zadeve Aleš Hojs. Meni, da so očitki neutemeljeni, poroča STA. Minister je delo policije na protestih pohvalil. Po njegovih besedah policijska obravnava organizatorjev protestov poteka in verjame, da bodo tokrat postopki pripeljali do ustreznih zaključkov. "Žalosti me, da smo bili zopet priča vandalizmu, primitivizmu in razgrajanju, uničevanju lastnine po ljubljanskih ulicah," je dejal. Dodal je, da je bila gotovo pri tako velikem dogodku oz. kršitvah storjena tudi kakšna napaka, očitki o pretirani uporabi prisilnih, plinskih sredstev pa so po njegovih besedah popolnoma neutemeljeni. Ko je zvečer obiskal operativno-komunikacijski center, ga je začudilo, da ni bilo pridržanih več ljudi, glede na to, kaj se je dogajalo v Ljubljani. "Vodni top je bil uporabljen le na tistih delih, kjer je šlo za eklatantno kršenje javnega reda in miru, po mojem mnenju celo za kazniva dejanja," je pojasnil minister.
Po Hojsovih navedbah policijska obravnava organizatorjev protestov poteka in kot mu je znano, tokrat v polni meri sodeluje tudi tožilstvo. Sicer pa je Hojs zatrdil, da v svojih izjavah pretekli teden ni kritiziral dela policije. Povedal je, da je ta vse do trenutka, ko bi morala preprečiti nasilni vdor na ljubljansko obvoznico, delo dobro opravila, ta del pa je bil izveden neustrezno.
KOMENTARJI (945)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.