Primer Šilih je spet na sodišču. Tokrat na Okrožnem sodišču Maribor, kjer se je začela ponovna obravnava v primeru tožbe zakoncev Šilih proti Splošni bolnišnici Slovenj Gradec oziroma tamkajšnji zdravnici Metki Epšek Lenart. Zakonca zahtevata 834.500 evrov odškodnine zaradi smrti sina Gregorja Šiliha.
Zagovornik zakoncev Šilih, odvetnik Franci Matoz, je na današnji obravnavi zahteval, da se vsi dokazi iz postopka še enkrat izvajajo. Zato je sodnik obravnavo preložil za nedoločen čas, saj bo vmes izdal poseben dokazni sklep, je pojasnil Matoz, ki nadaljevanje obravnave pričakuje nekje v septembru. Zastopnik Splošne bolnišnice Slovenj Gradec iz mariborske odvetniške pisarne Kac izjav v zvezi z obravnavo ni želel dajati.
Po več zavrnitvah jima je ugodilo ustavno sodišče

Primer sega v leto 1993, ko je bil Gregor Šilih po vrnitvi s potovanja v tujini zaradi znakov alergije sprejet v slovenjgraško bolnišnico. Tam se mu je stanje po zdravljenju zelo poslabšalo, tako da je po 16 dneh globoke kome umrl v Ljubljani.
Njegova starša sta zaradi smrti sina leta 1995 vložila okoli 67.000 evrov vredno odškodninsko tožbo proti Splošni bolnišnici Slovenj Gradec in tamkajšnji zdravnici Metki Epšek Lenart. Tožbo oz. nadaljnje pritožbe so zavrnila okrožno in višje sodišče v Mariboru ter vrhovno sodišče. Zaradi teh odločitev sta Šilihova skupaj s svojim takratnim odvetnikom Bojanom Grubarjem vložila ustavno pritožbo, ustavno sodišče pa je v začetku oktobra lani njuni pritožbi ugodilo.
Po lanski odločitvi ustavnega sodišča je bil primer Šilih po 14 letih postopkov vrnjen v sojenje na prvi stopnji, vodstvo slovenjgraške bolnišnice pa se je z zakoncema Šilih pogovarjalo tudi o možnosti poravnave. Direktor bolnišnice Janez Lavre je sredi lanskega decembra primer predstavil članom sveta bolnišnice, ki pa možnosti poravnave niso podprli, saj menijo, da krivda bolnišnici ni bila dokazana.
Evropsko sodišče: Slovenija kršila konvencijo
Šilihova sta sicer v Sloveniji pravico iskala tako v civilnih kot kazenskih postopkih. Leta 2001 sta se obrnila tudi na Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu. Zadeva se je po ponovni obravnavi zaključila aprila lani, ko je sodišče potrdilo odločitev izpred dveh let, da je Slovenija v primeru Šilih kršila 2. člen Evropske konvencije o varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin, in sicer zaradi pomanjkanja učinkovitih pravnih postopkov za določitev vzroka smrti in odgovornosti za smrt Gregorja Šiliha.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.