LMŠ, SD, Levica, SAB in nepovezani poslanci so današnja glasovanja obstruirali.
Predlog zakona so v zakonodajni postopek vložile poslanske skupine SD, LMŠ, Levice, SAB in NeP, katerih poslanci so v ponedeljek opozarjali na visoke cene novih stanovanj in visoke tržne najemnine, predvsem v urbanih središčih. "Z njim bi ljudem ponudili javno alternativo tržnemu najemu ali nakupu stanovanja," je o obravnavanem dokumentu povedal Marko Koprivc (SD).
Zakon bi uveljavil proračunski vir za gradnjo 10.000 javnih najemnih stanovanj po vsej državi v šestih letih, in sicer skupaj 1,3 milijarde evrov nepovratnih in povratnih sredstev ter državnih poroštev. Uvedel bi tudi javno službo gradnje, prenove ali nakupa stanovanj, namenjenih za oddajo v dolgoročni najem.
Tako vladi kot poslancem SDS, NSi in SNS se zakon ne zdi potreben, njihova stališča pa so bila v ponedeljek podobna – veljavni stanovanjski zakon ustrezno ureja stanovanjsko politiko in najemna razmerja. Robert Rožac z ministrstva za okolje in prostor je v zakonskem besedilu opazil vrsto terminoloških neskladnosti, sicer pa je spomnil na novelo stanovanjskega zakona, s katero je vlada že vzpostavila pogoje za krepitev fonda javnih najemnih stanovanj.
"Če si povprečna družina ne more privoščiti stanovanja v središču Ljubljane, si ga pa lahko zunaj njega"
DZ se je s predlogom zakona o spodbujanju gradnje javnih najemnih stanovanj, katerega cilj je bil rešiti stanovanjsko problematiko za vsaj 30.000 ljudi, seznanil v ponedeljek.
Najemnina za novo 65 kvadratnih metrov veliko stanovanje v Ljubljani po teh načrtih ne bi smela preseči 350 evrov na mesec. "Takoj po osamosvojitvi smo celotno vprašanje stanovanjske politike prepustili trgu in verjeli, da bo ta delal v dobro ljudi," je v ponedeljek pojasnil Koprivc. Ker so se zmotili, se mu zdaj zdi potrebna intervencija države.
"Stanovanj z neko razumno najemnino, ki bi jih mladi zmogli plačevati, v Sloveniji praktično ni," je opozoril Nik Prebil (LMŠ). Tudi Miha Kordiš (Levica) je ugotovil, da najemnine letijo v nebo, medtem pa imamo v Sloveniji stanovanjske barone, ki imajo v lasti tudi po 50 stanovanj. "Cene so previsoke, zato mora na trg poseči država," je dejal tudi Branislav Rajić (NeP), k odzivu na visoke cene na nepremičninskem trgu pa je pozval še Andrej Rajh (SAB).
Jani Prednik (SD) je pojasnil, da so predlog zakona pripravili po vzoru drugih držav, v katerih sistem deluje več kot odlično. Država mora skrbeti za to, da imajo njeni državljani dostop do nepremičnine ter da si lahko ustvarijo družino in življenje, je poudaril.
Vladi oziroma poslancem SDS, NSi in SNS pa se zakon ne zdi potreben. V skladu s poslovno politiko Stanovanjskega sklada RS, ki jo je vlada potrdila februarja, bomo do leta 2025 dobili 5000 najemnih stanovanj, je izpostavil Tomaž Lisec (SDS).
Dušan Šiško (SNS) je zakonsko besedilo označil za populistično in všečno, a hkrati pomanjkljivo, površno in nejasno. "Če si povprečna družina ne more privoščiti stanovanja v središču Ljubljane, si ga pa lahko zunaj njega," je menil.
Mladi forum SD zbira podpise v podporo gradnji javnih najemnih stanovanj
Mladi forum SD bo medtem poskusil cilj zagotovitve 10.000 javnih najemnih stanovanj po državi doseči v okviru kampanje zbiranja 10.000 podpisov. "Menimo, da bi stanovanje morala biti naša pravica, ne pa problem. Obiskali bomo vsa večja mesta in tudi manjše kraje, kjer je najbolj očitna stanovanjska kriza," je ob začetku kampanje poudaril Goršek.
"Stanovanjska stiska ni problem samo v Ljubljani," je izpostavila predsednica Mladega foruma Maribor Nastaja Trajkovič in pozvala državo, da se loti izgradnje javnih najemnih stanovanj v Mariboru, Kopru, Celju, Novi Gorici in v vseh krajih, kjer je potreba po stanovanjih. Po njenem mnenju je naloga države, da mladim omogoči dostopna stanovanja, piše na spletni strani SD.
Poslanec SD Marko Koprivc je ponovno opozoril, da je stanovanjska kriza v Sloveniji huda. Po njegovih besedah mladi ne morejo priti do primernega stanovanja, zato ostajajo doma do 30. leta in več ali pa najemajo stanovanja z oderuškimi najemninami in nestabilnim najemom, saj gre v glavnem za kratkoročne najemne pogodbe.
"Ker koalicijske poslanke in poslanci niso podprli našega zakona, gremo z Mladim forumom SD in civilno družbo, ki se zaveda tega problema, skupaj na teren zbirati podpise podpore, da se na tem področju vendarle nekaj naredi. Stanovanjske revščine v Sloveniji ne želimo več gledati," je zaključil Koprivc.
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.