Slovenija

Mirna postala občina, glede Ankarana še zapleti

Ljubljana, 01. 02. 2011 16.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Državni zbor je sprejel zakon o ustanovitvi občine Mirna. Razpravljal je tudi o ustanivtvi občine Ankaran, a predlog zakona za to občino nima nobenih členov, zato o tem niso glasovali.

Parlament je s 60 glasovi za in petimi proti sprejel zakon, ki ustanavlja občino Mirna. Mirna se bo izločila iz občine Trebnje. Tako se 210 slovenskim občinam pridružuje še ena. Predsednica sveta Krajevne skupnosti Mirna Barica Kraljevski je v izjavi za javnost zapisala, da še vedno težko verjamemo, da so se "naše želje vendarle uresničile". Dodala je, da politične delitve postavljajo na stran, na prvem mestu pa je želja po napredku in razvoju Mirne z okolico. Zavedajo se, da se pravo delo šele začenja. Koordinator neodvisnega strokovnega in operativnega odbora za ustanovitev občine Dušan Skerbiš pa je povedal, da so krajani zadovoljni s potrditvijo v državnem zboru. Občinskih volitev si želijo čimprej, konec marca ali v začetku aprila.

Mirna je po novem občina.
Mirna je po novem občina. FOTO: Krajevna skupnost Mirna

Zapleti glede Ankarana, nov predlog ima SLS

Njeno ustanovitev je ustavno sodišče državnemu zboru naložilo z isto odločbo, kot je to storilo za občino Ankaran, pri kateri pa se še vedno zapleta. O predlogu za ustanovitev zakona o ustanovitvi občine Ankaran pa naj bi DZ po zapletih odločal na izredni seji prihodnji teden. Podlaga za odločanje o ustanovitvi ankaranske občine bo tokrat predlog SLS, saj se je za vladni predlog z isto vsebino zakonodajni postopek končal že na matičnem odboru. DZ pa se je danes s tem tako zgolj seznanil in o tem tudi nekoliko razpravljal.

Predlog zakona o ustanovitvi občine Ankaran, ki ga je sledeč odločbi ustavnega sodišča v DZ vložila vlada, je po glasovanju na odboru ostal brez členov. Zanje namreč ni glasoval nihče, a tudi proti ni bil noben član odbora. Členi tako niso bili sprejeti. Do ravnanja poslancev na odboru so bili v predstavitvi stališč poslanskih skupin kritični Breda Pečan (SD), Franco Juri (Zares) in Franc Pukšič (SLS). Zaplet, ki je zaradi tega nastal, je obžaloval tudi Milan Gumzar (LDS). Vsi omenjeni pa so pozdravili potezo SLS, ki je v parlamentarno proceduro vložila nov predlog za ustanovitev ankaranske občine in jim, kot je dejala Pečanova (SD), ponudila "popravni izpit".

Pečanova je ravnanje odbora označila kot "nesprejemljiv in sramoten precedens". Naj bo odločitev DZ za ali proti novi občini, v vsakem primeru mora biti po njenem "brez skrivaštva", ampak s spoštljivim odnosom ter tehtnimi argumenti, je dejala. Kot je poudaril Juri, je dogajanje na odboru ne le potrdilo arbitrarnost, ki jo je ugotovilo ustavno sodišče, ampak je ta arbitrarnost dobila še nove razsežnosti. Po njegovem mnenju smo priča "zanimivi in zelo dobro organizirani kampanji".

"Razočarani smo, da se sploh lahko dvomi o odločbi ustavnega sodišča. Odločbe ustavnega sodišča je preprosto treba spoštovati," je poudaril Pukšič in obžaloval ravnanje dveh strankinih poslancev na odboru. Gumzar pa je izpostavil, da so se prebivalci izrekli za svojo občino in da ta izpolnjuje kriterije, ki jih je zahteval zakon, zato bodo njeno ustanovitev podprli.

Nasprotno pa so v poslanskih skupinah DeSUS, SNS in nepovezanih poslancev pritrdili pomislekom, ki so jih glede odločbe izrazili tudi nekateri strokovnjaki. V vseh treh poslanskih skupinah tudi nasprotujejo drobljenju države na majhne občine.

Kot je dejal Vili Rezman (NP), je vrsta strokovnjakov, med katerimi so bili tudi ustavni pravniki, navedla celo vrsto argumentov, ki so po njihovem mnenju prepričljivejši od argumentov ustavnega sodišča. Poudaril je tudi, da ustavno sodišče ni tisto, "ki bi smelo poslanca držati za prst in z njegovim prstom pritiskati" in določati, kako naj glasuje.

Kritika na odločitev ustavnega sodišča

Če bi danes glasovali o tem zakonskem predlogu, bi se poslanci DeSUS odločali po svoji vesti, je pojasnil Matjaž Zanoškar. Navedel pa je, da se pridružujejo mnenju pravnika Ivana Kristana, da je ustavno sodišče poseglo v načelo delitve oblasti in v samostojnost DZ.

Parlament
Parlament FOTO: Dz-rs.si

Takšno mnenje delijo tudi v SNS. Bogdan Barovič pravi, da je ustavno sodišče z zadnjo odločbo preseglo funkcijo kontrole ustavnosti in tudi poseglo v načelo delitve oblasti. Po njegovih besedah si je prilastilo funkcijo zakonodajalca. Neustanovitev občin Ankaran in Mirna pa po njegovem ne pomeni kršitve ustave.

Milan Čadež iz SDS pravi, da ustanovitev občine Ankaran ne odpravlja neustavnosti Mestne občine Koper, ne povzroča pa problemov glede razvoja Luke Koper. Sicer pa so v SDS mnenja, da je treba neustavnost Mestne občine Koper reševati celovito, tako da ne bo oviran razvoj gospodarstva v tem delu Slovenije, ki je za razvoj logistike pomemben za vso Slovenijo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (19)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Goljuf Borut 1
02. 02. 2011 10.05
Našiposlanci se ukvarjajo s stvarmi, ki goltajo denar in pozabljajo, da je Slovenija v zelo težki oz. neizhodni krizi.Spet odvračanje državljanov od zelo resnih težav v državi.To je metanje kosti za glodanje.
znamenje
02. 02. 2011 10.05
Ni največji problem pri ustanavljanju občin, problem je pravična porazdelitev denarja.
Zakon1
02. 02. 2011 09.56
Več kot pošteno, pravično in smiselno je, da je Mirna postala svoja občina. Kdor (tudi geografsko in pa od sosednjih občin) situacijo tam pozna, ta že ve!
Zakon1
02. 02. 2011 09.55
Več kot pošteno, pravično in smiselno je, da je Mirna postala svoja občina. Kdor (tudi geografsko in pa od sosednjih občin) situacijo tam pozna, ta že ve!
vagabund
02. 02. 2011 09.35
Namesto, da bi ukinili 3/4 občin, jih še ustvarjajo ...
chiri
01. 02. 2011 22.15
Josko82 01.02.2011, 19:02 -1 Nisem vedel da se mi Slovenci tako močno sekiramo za italijansko manjšino. Bo potrebno vprašat Italijane in Avstrice kako se oni sekirajo za slovensko manjšino. Če poslanec glasuje proti volji ljudstva in proti odločbi vstavnega sodišča ne more biti več poslanec- lahko je samo usranec.
major1
01. 02. 2011 21.33
Če to rešuje PAVLIHA iz SLS je velika verjetnost, da zadeva propade, kot vse česar se doataknejo.
skydrol7
01. 02. 2011 19.14
birokracija se povecuje.....
krnekdoo
01. 02. 2011 19.07
Ve se kakšni in čigavi so apetiti okoli tega. Končni rezultat pa bo tak tak, da bo denar namesto lokalnim skupnostim odtekal "nevemo kam", politična obračunavanja pa bodo negativno uplivala na poslovanje luke Koper, pa nas bo Trst in Reka prehitela. Skratka, še ena uspešna zgodba od slovenskih polomij. Demokracija vsekakor, ampak po pameti!
Josko82
01. 02. 2011 19.02
Ankaran ne bo postal občina! Ne rabimo še ene invalidne občine, kjer bodo lokalni šerifi mešetarili z zemljišči... ustavili razvoj Luke Koper in kratili pravice italijanski manjšini... Z Ankaranom bi spet metal denar v nek birokratski apart.. kako tega danes pa res ne rabimo!!!
kadulja
01. 02. 2011 18.59
Zopet je pri odločanju o občini Ankaran mešetaril popovič kot že tolikokrat do sedaj. Ka peče Ankaranska zemlja.
kadulja
01. 02. 2011 18.58
Iz nekdanjih 63 je nastalo 213 občin. A kdo pomisli kakšno je to rzmetavanje denarja za plače zaposlenih v občinah, učinka pa nobenega ker ker še tisti denar, ki bi se porabil v korist občanov poberejo občinske plače.
znamenje
01. 02. 2011 18.52
Nisem ravno za drobljenje na majhne občine. Je pa to logična posledica, ker ne pride skoraj nič denarja v krajevne skupnosti. Tako, da je to edina možnost za razvoj kraja.
_i_love_you_
01. 02. 2011 18.42
država v kateri skupina koristolovcev in pohlepnežev lahko negira odločbo ustavnega sodišča - to ni pravna država!!! bravo za vse, ki ste znegirali odločitev ustavnega sodišča, s tem ste vrgli kamen v obraz pravici, predvsem pravici do samoodločbe, resnici in predvsem demokraciji!!! v kakšni državi živimo? po moje so belorusija in kazahstan in egipt bolj demokratične države.... v kazahstanu recimo je ustavno sodišče reklo da predsedniški samodržac ne more bit predsednik kar do leta 2020, kot je hotel, in ta "tiran" kot ga naši politiki imenujejo, se je uklonil, in bo razpisal volitve....še tak tiran, pa spoštuje ustavno sodišče.... ankarančani, borite se naprej, pravica je na vaši strani, vložite tožbe na evropska sodišča, na koncu vam bomo iz proračuna morali izplačati odškodnine....
Osvald
01. 02. 2011 18.20
še več državnih uradnikov, birokratov in na koncu bodo morali ljudje še vedno hoditi v Piran po papirje in dokumente.
Igor Hari 1
01. 02. 2011 17.56
Juri je pa juri , na sliki je kot bi ga pravkar pod rep dobil ...Pa se pejt politiko ???
odbogaposlan
01. 02. 2011 17.54
če nima občina števila 6660 prebivalcev ukinit občino in prišli bomo do številke 100 občin!
odbogaposlan
01. 02. 2011 17.53
sicer pa ukiniti polovico teh 211 občin!
odbogaposlan
01. 02. 2011 17.53
prodani SD poslanci, posebi sd obalni poslanci!