Parlament je s 60 glasovi za in petimi proti sprejel zakon, ki ustanavlja občino Mirna. Mirna se bo izločila iz občine Trebnje. Tako se 210 slovenskim občinam pridružuje še ena. Predsednica sveta Krajevne skupnosti Mirna Barica Kraljevski je v izjavi za javnost zapisala, da še vedno težko verjamemo, da so se "naše želje vendarle uresničile". Dodala je, da politične delitve postavljajo na stran, na prvem mestu pa je želja po napredku in razvoju Mirne z okolico. Zavedajo se, da se pravo delo šele začenja. Koordinator neodvisnega strokovnega in operativnega odbora za ustanovitev občine Dušan Skerbiš pa je povedal, da so krajani zadovoljni s potrditvijo v državnem zboru. Občinskih volitev si želijo čimprej, konec marca ali v začetku aprila.
Zapleti glede Ankarana, nov predlog ima SLS
Njeno ustanovitev je ustavno sodišče državnemu zboru naložilo z isto odločbo, kot je to storilo za občino Ankaran, pri kateri pa se še vedno zapleta. O predlogu za ustanovitev zakona o ustanovitvi občine Ankaran pa naj bi DZ po zapletih odločal na izredni seji prihodnji teden. Podlaga za odločanje o ustanovitvi ankaranske občine bo tokrat predlog SLS, saj se je za vladni predlog z isto vsebino zakonodajni postopek končal že na matičnem odboru. DZ pa se je danes s tem tako zgolj seznanil in o tem tudi nekoliko razpravljal.
Predlog zakona o ustanovitvi občine Ankaran, ki ga je sledeč odločbi ustavnega sodišča v DZ vložila vlada, je po glasovanju na odboru ostal brez členov. Zanje namreč ni glasoval nihče, a tudi proti ni bil noben član odbora. Členi tako niso bili sprejeti. Do ravnanja poslancev na odboru so bili v predstavitvi stališč poslanskih skupin kritični Breda Pečan (SD), Franco Juri (Zares) in Franc Pukšič (SLS). Zaplet, ki je zaradi tega nastal, je obžaloval tudi Milan Gumzar (LDS). Vsi omenjeni pa so pozdravili potezo SLS, ki je v parlamentarno proceduro vložila nov predlog za ustanovitev ankaranske občine in jim, kot je dejala Pečanova (SD), ponudila "popravni izpit".
Pečanova je ravnanje odbora označila kot "nesprejemljiv in sramoten precedens". Naj bo odločitev DZ za ali proti novi občini, v vsakem primeru mora biti po njenem "brez skrivaštva", ampak s spoštljivim odnosom ter tehtnimi argumenti, je dejala. Kot je poudaril Juri, je dogajanje na odboru ne le potrdilo arbitrarnost, ki jo je ugotovilo ustavno sodišče, ampak je ta arbitrarnost dobila še nove razsežnosti. Po njegovem mnenju smo priča "zanimivi in zelo dobro organizirani kampanji".
"Razočarani smo, da se sploh lahko dvomi o odločbi ustavnega sodišča. Odločbe ustavnega sodišča je preprosto treba spoštovati," je poudaril Pukšič in obžaloval ravnanje dveh strankinih poslancev na odboru. Gumzar pa je izpostavil, da so se prebivalci izrekli za svojo občino in da ta izpolnjuje kriterije, ki jih je zahteval zakon, zato bodo njeno ustanovitev podprli.
Nasprotno pa so v poslanskih skupinah DeSUS, SNS in nepovezanih poslancev pritrdili pomislekom, ki so jih glede odločbe izrazili tudi nekateri strokovnjaki. V vseh treh poslanskih skupinah tudi nasprotujejo drobljenju države na majhne občine.
Kot je dejal Vili Rezman (NP), je vrsta strokovnjakov, med katerimi so bili tudi ustavni pravniki, navedla celo vrsto argumentov, ki so po njihovem mnenju prepričljivejši od argumentov ustavnega sodišča. Poudaril je tudi, da ustavno sodišče ni tisto, "ki bi smelo poslanca držati za prst in z njegovim prstom pritiskati" in določati, kako naj glasuje.
Kritika na odločitev ustavnega sodišča
Če bi danes glasovali o tem zakonskem predlogu, bi se poslanci DeSUS odločali po svoji vesti, je pojasnil Matjaž Zanoškar. Navedel pa je, da se pridružujejo mnenju pravnika Ivana Kristana, da je ustavno sodišče poseglo v načelo delitve oblasti in v samostojnost DZ.
Takšno mnenje delijo tudi v SNS. Bogdan Barovič pravi, da je ustavno sodišče z zadnjo odločbo preseglo funkcijo kontrole ustavnosti in tudi poseglo v načelo delitve oblasti. Po njegovih besedah si je prilastilo funkcijo zakonodajalca. Neustanovitev občin Ankaran in Mirna pa po njegovem ne pomeni kršitve ustave.
Milan Čadež iz SDS pravi, da ustanovitev občine Ankaran ne odpravlja neustavnosti Mestne občine Koper, ne povzroča pa problemov glede razvoja Luke Koper. Sicer pa so v SDS mnenja, da je treba neustavnost Mestne občine Koper reševati celovito, tako da ne bo oviran razvoj gospodarstva v tem delu Slovenije, ki je za razvoj logistike pomemben za vso Slovenijo.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.