Predstavniki Društva za dobrobit živali AniMa – Animals Matter so v pismu, ki so ga pisali ministrici za notranje zadeve Tatjani Bobnar, opozorili na "pomanjkljivost zakona", kot so se izrazili, zaradi katerega so živali po nepotrebnem na slabšem.
Devetletna psička Dona, pasme weimaranec, je pet let pomagala Zvonku Galunu pri policijskih delih – izurila se je za iskanje prepovedanih drog in orožja s pomočjo vonja. Po besedah Galuna, ki jih je zapisal v obliki zgodbe o Doni, sta se s psičko v teh letih izredno navezala, saj je večino časa prebivala pri njem doma. Poleg tega je Doni in Galunu doma družbo delala še psička Pika.
Kot je navedel Galun, je Dona preživela kar nekaj težkih časov, zato meni, da si zasluži imeti miren pokoj. Prepričan je, da bi ji privajanje na novega skrbnika v teh letih povzročilo stres in veliko žalost.
Za policista Galuna so se zavzeli predstavniki Društva za dobrobit živali AniMa – Animals Matter. V pismu ministrici so izpostavili, da se jim ne zdi prav, da Galun od Policije ne more Done niti odkupiti. Upokojil se je namreč 10. junija, kar pomeni, da od takrat ni več njen vodnik. "Psička je zdaj – namesto da bi bila doma s svojim človekom – zaprta v pesjaku ob drugih delovnih policijskih psih, kar jo vznemirja in ji povzroča trpljenje," so zapisali.

'Po sedanjem pravilniku psička, stara devet let, ne more s svojim vodnikom v pokoj'
Vse skupaj je povezano z zakonom. Zaradi Pravilnika o službenih živalih so predstavniki Policije posvojitev zavrnili, ker 71. člen pravilnika zapoveduje, da je možen brezplačni prenos živali na vodnika le v primeru, da je bila žival z njim sedem let. Pravilnik ne upošteva starosti živali, oziroma pri kateri starosti jo je mogoče prenesti na skrbnika. "Po sedanjem pravilniku, ki je spisan v moderni razviti družbi, psička, stara devet let, ne more s svojim vodnikom v pokoj, temveč bo prodana na licitaciji. Povprečna starost te pasme pa je samo 10–12 let," so poudarili v društvu.
V pismu ministrici so bili nadalje jasni, da bi država in njene institucije morale že zdavnaj poskrbeti, da se z živalmi ravna na human način. "Zagotoviti bi morale, da se jih ne izkorišča za določene interese in da so njihovi življenjski pogoji v skladu z njihovimi potrebami. Dobrobit živali je odgovornost vsakega posameznika, pa tudi odgovornost celotne družbe, Slovenska policija pa bi morala z zgledom podati primere najboljše prakse," so spodbudili ministrico, da naj poskrbi, da se na tem področju kaj premakne.
V društvu so prepričani, da Policija Done nikakor ne bi smela prodati na dražbi, temveč da bi moral Galun dobiti možnost, da jo posvoji – ali brezplačno ali po simbolični ceni. "Devet let stara psička se smatra za ostarelo in bi ji razhod z vodnikom povzročil izjemno močan stres in le ugibamo lahko, kako bi se na to odzvala – lahko tudi z agresijo," so opomnili.
'Licitacija neuporabnih psov je povsem neprimeren način prodaje'
Ob tem so v društvu izrazili negativno mnenje o licitacijskem načinu prodaje službenih psov. Opozorili so, da psi sodijo med visoko razvita živa bitja. "Poleg tega pes ni stvar, ni predmet, ampak je subjekt, kar je nenazadnje posredno zapisano tudi v Zakonu o zaščiti živali, zato je takšen način prodaje za Policijo neuporabnih psov povsem neprimeren. Nujno bi morali najti drugačen, bolj sprejemljiv in primeren način oddajanja takšnih psov," so poudarili.
Na koncu so spomnili, da sicer slovenska zakonodaja priznava živali kot bitja, ki lahko čutijo užitek, bolečino, veselje ali trpljenje, zato bi bilo prav, da bi to upoštevali tudi v primeru Done in podobnih zgodb policijskih psov.
Srečen konec
Za odziv smo prosili tudi Ministrstvo za notranje zadeve. Dan po objavi tega članka so odgovorili, da bo vodnik psičko Dono lahko obdržal. Napovedali so tudi spremembo pravilnika, ki bo v podobnih primerih omogočal odločitev v korist živali.
KOMENTARJI (90)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.