Potem ko so se predstavniki sindikatov negospodarskih dejavnosti in vladne strani v ponedeljek in torek uspeli prebiti skozi vseh 53. členov zakona o sistemu plač v javnem sektorju, so predstavniki štirih reprezentativnih sindikatov - Fidesa, Policijskega sindikata Slovenije, Sindikata vzgoje, izobraževanja in znanosti (Sviz) in Sindikata delavcev v vzgojni, izobraževalni in raziskovalni dejavnosti Slovenije (VIR) zadnja usklajevanja glede zakona zapustili. Po njihovem mnenju namreč zakonsko besedilo ni usklajeno med socialnimi partnerji, zmanjšuje že pridobljene pravice zaposlenih v negospodarstvu ter vlogo in pomen sindikatov v javnem sektorju. Nadaljnji obravnavi neusklajenega zakonskega besedila pa nasprotuje tudi parlamentarna opozicija.
V Svizu predlogu zakona nasprotujejo, ker "poslabšuje delovnopravni položaj zaposlenih v javnem sektorju in ker so razmerja osnovnih plač med poklicnimi skupinami neustrezna in pretirano favorizirajo nosilce funkcij v izvršilni, zakonodajni in sodni veji oblasti ter podcenjujejo strokovnjake v vzgoji in izobraževanju ter kulturi." Ne strinjajo se z izgubo kolektivnih pogodb dejavnosti kot inštrumenta, preko katerega so zaposleni lahko vplivali na ceno dela in opozarjajo, da so nekatera predlagana zakonska določila v nasprotju s konvencijami mednarodne organizacije dela in s slovensko zakonodajo. Glavni tajnik Branimir Štrukelj je dejal, da vlada ves čas priprave zakona ni upoštevala njihovih predlogov, takšno ravnanje pa ocenjuje kot žaljivo.
Proti predlogu plačnega zakona je protestiral tudi policijski sindikat, ki meni, da notranji minister Bohinc javnost in parlament zavaja z neresnicami o usklajenosti zakona, o usklajevanju s sindikati in z obljubami o pripravljenosti usklajevanj besedila za tretjo obravnavo v državnem zboru.