Slovenija

'Zakon pisan tako, kot da bo Zalar večno sedel na ministrstvu'

Ljubljana, 10. 06. 2011 12.43 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Stališča o novem zakonu o državnem tožilstvu so različna, tudi kritična. Tako Škrlec meni, da bo omogočal boljšo odzivnost tožilstva, drugi pa opozarjajo na prenormiranost zakona in na vpliv politike na tožilstvo.

Novi zakon bo omogočal boljšo odzivnost tožilstva.
Novi zakon bo omogočal boljšo odzivnost tožilstva. FOTO: Dare Čekeliš

Državni sekretar na pravosodnem ministrstvu Boštjan Škrlec je v današnji javni predstavitvi mnenja o zakonu o državnem tožilstvu v DZ poudaril, da je eden osnovnih namenov zakona ponuditi strukturo, ki bo omogočila fleksibilnost in odzivnost tožilstvu, da se bo lahko v danih družbenih razmerah aktivno in učinkovito odzvalo na pojavne oblike kriminala v določenem času.

Zakon želi med drugim omogočiti tožilstvu, da se skoncentrira na prioritete. Poleg tega uvaja odgovornost za rezultate oz. odgovornost vodij okrožnih državnih tožilstev za učinkovitost dela. Krepi tudi enoto za pregon prioritetnih oblik oz. vzpostavlja 12. tožilstvo, ki ga bodo sestavljali tožilci iz sedanje skupine za pregon organiziranega kriminala. Temu tožilstvu se bo tako omogočilo, da se skoncentrira na pomembnejše oblike gospodarskega kriminala, je prepričan Škrlec.

Koncept zakona temelji na tem, da je državno tožilstvo centralizirano na ravni usklajevanja, usmerjanja in nadzora. Na ravni izvajanja funkcije državnega tožilstva pa so "bistveno poudarjeni elementi decentraliziranosti". Državni sekretar je ob tem izpostavil še prenovo državnotožilskega sveta, ki bi ga v prihodnje sestavljali tudi zunanji strokovnjaki.

Ključna vsebinska novost zakona pa je po njegovih besedah politika pregona. Ta bo omogočila generalnemu državnemu tožilcu, da sprejme nacionalno politiko pregona, ki bo določala prioritete ter način dela in kaznovalno politiko.

Po mnenju generalnega državnega tožilca Zvonka Fišerja je prav, da v zakon sistematično prihaja politika pregona kot del kriminalitetne politike v državi. Pozitivno ocenjuje tudi krepitev položaja in vloge državnotožilskega sveta. Prav tako je po mnenju generalnega državnega tožilca korak naprej umestitev skupine za pregon organiziranega kriminala v rang samostojnega državnega tožilstva in zlasti določitev njegove pristojnosti v zakonu. Pozdravlja tudi novost, da vrhovno državno tožilstvo medtem dobiva usklajevalno funkcijo pri izvajanju politike pregona.

Vendar pa ima zakon po njegovem prepričanju tudi nekatere pomanjkljivosti. Med temi je Fišer izpostavil, da zakon želi biti podroben in je tako prenormiran z željo, da bi številna vprašanja, ki se pri delu pojavljajo, uredil vnaprej.

Fišer: Zakon ima tudi pomanjkljivosti.
Fišer: Zakon ima tudi pomanjkljivosti. FOTO: Ustavno sodišče republike Slovenije

Po njegovem tudi ni dobro, da "se izvršna oblast, pa čeprav po stranski poti – skozi nadzor na področju pravosodne in tožilske uprave – preveč približa izvajanju temeljne tožilske funkcije – to je odločanju o pregonu". Po njegovih besedah je nevarno, da bi na ta način dobila možnost vplivanja na tožilsko funkcijo.

Po oceni predsednika odbora za notranjo politiko Vinka Gorenaka (SDS) je zakon "pisan tako, kot da bo minister Zalar večno sedel na ministrstvu". Kot je dejal, po predlogu zakona vlogo generalnega državnega tožilca opravlja pravosodni minister, medtem ko tožilec nima več pristojnosti. Zastavlja se vprašanje, kako se bo opravljal nadzor nad delom tožilcev, saj "post festum" nadzor, opredeljen v zakonu, za Gorenaka ni sprejemljiv.

Za poslanca SDS je sporna tudi sestava državnotožilskega sveta. Poleg tega ima svet zelo razširjene pristojnosti, generalni državni tožilec pa ni njegov član, je povedal. Opozoril je še, da zakon tudi določa, da lahko minister pogleda v vsak dokument tožilstva.

Med drugim je še opozoril, da v zakonu sploh ni več opredeljena enotna tožilska organizacija. "Slutiti je, da ustanavljamo nekaj čez deset tožilstev kot priveskov izvršilne veje oblasti," meni Gorenak. Napovedal je, da v SDS zakona ne bodo podprli, generalnega državnega tožilca pa pozval, naj posluša tožilce, ki opozarjajo na pomanjkljivosti zakona, in ne ministra.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Osvald
11. 06. 2011 15.03
Vse je v rokah boljševikov
Buena Vita
11. 06. 2011 11.46
fuj pa tak rdeči forum ki podpira samo lopove in kriminalce b
Buena Vita
10. 06. 2011 19.53
botjabotja
10. 06. 2011 17.14
Poštenost je vrlina samo levih strank. Ne spomnim se, da bi bili predsedniki ali vidni člani levice, vpleteni v kake nečedne posle. Da o kraji davkoplačevalskega denarja sploh ne govorim. Po neuradnih besedah naj bi naša policija oz. NPU imela spisanih nekaj tisoč kazenskih ovadb proti vsem, povdarjam vsem, goljufom te naše dežele, le dostaviti jih je potrebno na primerne inštitucije. Tožilstvo je v tem trenutku "čisto", saj je Fišer edina neoporečna,nepolitična,neobjektivna osebnost, ki bo te nepridiprave tudi spravil za rešetke. Bomo videli...
korintos1
10. 06. 2011 15.07
A se SDS tega zakona malo biji? Ja več jih ima izpisane obtožnice.
Josko82
10. 06. 2011 14.31
Samo da lahko politika spet razdvaja narod. Bravo!
Josko82
10. 06. 2011 14.31
Spet nič drugega kot beseda na besedo... Vidim, da se nohče ni naučil čisto nič do danes... še vedno se kregate med seboj na podlagi tega, katera stranka je kaj rekla... izkušnje, da lažejo in eni in drugi, ko je treba, pa kot da jih ni.. Spet se pregovarjate na podlagi nekih izjav, ne pa da bi kdo dejansko prebral predlog sprememb zakona... Jaz ga nisem, zato tudi tega ne mislim komentirat... vi si dejte pa duška :)
cyklon
10. 06. 2011 14.13
Čas je,da se vrne Janko!
Traxus
10. 06. 2011 13.21
Ali sploh obstaja pri nas stranka, ki pozna pošten način dela?
Rok na poti
10. 06. 2011 13.16
nič novega v mafijski državi
Danijel Fric
10. 06. 2011 13.09
Če bi Zalar bil pošten pravosodni minister, se takšne svinjarije nebi dogajale. Naj nekdo našteje dobra dela, če bi temu bilo tako bi se stanje v državi hitro obračalo na bolje, tako je pa isti kot Pahor, vse pod preprogo. Pravosodje v Sloveniji, škoda da ga sploh imamo, samo odiranje proračuna in bogega delavca.
MOSSAD001
10. 06. 2011 12.59
Ko se partija usede,sedi je ne premakneš žive ne !!??
saintjozef
10. 06. 2011 12.58
Po oceni predsednika odbora za notranjo politiko Vinka Gorenaka (SDS) je zakon "pisan tako, kot da bo minister Zalar večno sedel na ministrstvu". --ali pa kdo drug, ki bo hotel POŠTENO opravljat to delo. Seveda SDS ne pozna tega načina delovanja.