Zakon o zdravilstvu ne upošteva mnenja stroke, niti pripomb in opozoril državnega sveta, je ob predstavitvi predloga za veto poudaril prvopodpisani pod predlog, državni svetnik Gregor Vovk Petrovski. Ministrica za zdravje Zofija Mazej Kukovič je poudarila, da je zakon koristen za državljane in da ne gre za nabiranje političnih točk. Državne svetnike je pozvala, naj veta ne podprejo, saj neregulirano področje povzroča težave uporabnikom. Državni svetniki so ministrici prisluhnili in predlog veta ni dobil zadostne podpore.
Svetniki so v obrazložitvi predloga za veto navedli pripombe, ki jih je državni svet imel na zakon, vendar jih ministrstvo za zdravje in državni zbor med postopkom sprejemanja zakona nista upoštevala. Ob tem so se pri predlogu za veto sklicevali tudi na dejstvo, da velik del izvajalcev komplementarne in alternativne medicine zakona ne podpira, zato je vprašljiva izvedba zakona, ki da utrjuje neenakopraven položaj komplementarne medicine nasproti uradni.
Od 27 državnih svetnikov, kolikor jih je bilo prisotnih na izredni seji, jih je predlog veta podprlo 12, 13 pa jih je glasovalo proti. Največ kritik so svetniki namenili novi zbornici, ki jo prinaša zakon, ter zahtevam po izobrazbi zdravilcev. Različne poglede pa so imeli tudi na sam izraz zdravilec, saj bi bil po mnenju nekaterih veliko primernejše poimenovanje zakon o komplementarni in alternativni medicini.
"Še danes se ne ve, kdo vse bo in kdo ne bo zdravilec po tem zakonu," je opozoril Vovk Petrovski. Za mnoge bo po besedah svetnika ta zakon "usoden udarec", ker zahteva izobrazbo, ki je mnogi nimajo. Po njegovem prepričanju je v tej praznini neodgovorno, da si vlada "skuša na račun varnosti uporabnikov nabirati poceni točke".
Interesna skupina negospodarskih dejavnosti ni videla podlage za podporo odložilnemu vetu na zakon, je pojasnil predstavnik interesne skupine Zoltan Jan. Opozoril je, da je doslej na tem področju vladala popolna anarhija in da se s sprejemom zakona ne bo mogoče več igrati z življenjem ljudi. Tu so različni interesi, ki jih ni mogoče spraviti na skupni imenovalec, kar potrjuje potrebo po zakonu, je opozoril.
Zdravstvena ministrica je pojasnila, da bodo brez zakona na največji škodi prav uporabniki oziroma državljani. Priznala je, da je v zakonu res nekaj "skrajnih ukrepov", a je ob tem poudarila, da se bodo v prihodnosti še naprej dogajale nadgradnje in izboljšave zakona. Glede kritik na račun zbornice je poudarila, da bo lahko združevala vse te interese, še vedno pa bo pod nadzorom ministrstva.
Med kritiki zakona je Doro Hvalica ocenil, da "prej, ko je bila anarhija, nihče ni ukrepal". Zdaj ko se je skupina zdravilcev organizirala in so dobri in učinkoviti, se jih želi dati pod kontrolo, da ne bi ogrozili uradne medicine, je prepričan svetnik. Zakon po mnenju svetnika ni usklajen prav s tistimi, ki jih najbolj zadeva - z zdravilci samimi. Izrazil je podporo predlogu za veto zakona, ker se po njegovem prepričanju "nadaljuje praksa, ki je stalnica predlagateljev zakonov te politične opcije".
Farmacevti več znanja o alternativni medicini
Študenti farmacije imajo od letos na voljo nov študijski predmet Zdravila v alternativni medicini. Kot pojasnjujejo na Fakulteti za farmacijo Univerze v Ljubljani, diplomanti vse bolj potrebujejo tudi znanja o homeopatiji, kitajski tradicionalni medicini, ajurvedi, aromaterapiji in drugih zdravilih oziroma izdelkih, ki nimajo dokazane učinkovitosti. Zato so se odločili, da jim bodo ta znanja ponudili že v okviru študija, da jim jih ne bo treba iskati pri različnih samooklicanih strokovnjakih, so zapisali v izjavi za javnost.
Pri predmetu se bodo študenti seznanili z evropskimi zakonskimi ureditvami in definicijami alternativne medicine oziroma zdravilstva. Poleg tega se bodo seznanili tudi z razlikami med metodami, ki jih uporablja znanost vključno z biomedicino in metodami, s katerimi učinkovitost svojih zdravil argumentirajo zagovorniki alternativne medicine.
V drugi polovici semestra bodo študentje seznanjeni s paleto različnih alternativnih zdravil oz. izdelkov z drugačnim pravnim statusom, ki so na voljo v Evropi in vse bolj prodirajo tudi k nam. Prikazane bodo tako dobre plati teh izdelkov, te so predvsem psihološke narave, kot tudi nekatere njihove nevarnosti, na primer zastrupitve z napačno prepoznanimi rastlinami, je sporočil predavatelj pri omenjenem predmetu Samo Kreft.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.