Z novelo zakona o nalezljivih boleznih želi vlada uresničiti odločbo ustavnega sodišča, da so nekateri deli zakona o nalezljivih boleznih, povezani z ukrepi ob epidemiji, neustavni.
Zakon bi moral po vetu v državnem svetu dobiti vsaj 46 glasov, a po neuradnih informacijah ni imel zadostne podpore v državnem zboru. Ugibanj je bilo konec, ko je premier Janez Janša stopil pred novinarje in napovedal, da poslanci koalicije predloga novele, ki so ga sami vložili, ne nameravajo podpreti.
Vlada si bo vzela čas do jeseni, da nekatere pripombe, ki so bile dane bodisi v razpravi v državnem zboru bodisi v državnem svetu, ponovno preuči in predlaga novo novelo zakona o nalezljivih boleznih. Rok, ki ga je za spremembo dalo ustavno sodišče, s tem sicer ne bo upoštevan, je dejal Janša in pojasnil, da je vlada z novelo hitela ravno zaradi tega roka. A stari zakon še vedno velja in po njihovem mnenju je "dovolj instrumentov, da se v tej fazi učinkovito spopademo z epidemijo covida-19, še posebej, če se bo upošteval ta enoten poziv k cepljenju".
V mislih je imel skupno izjavo vseh poslanskih skupin v državnem zboru, "ki so danes skupaj končno zmogle podpis pod izjavo, s katero vse politične skupine v slovenskem parlamentu pozivajo k cepljenju in se enotno pridružujejo tem naporom". Kot je dejal, osebno misli, da je to velika stvar in da je prišla še v pravem času.
Pomisleki o noveli
Pravna ureditev naj bi bila po navedbah vlade uporabna tako ob pojavu že znanih nalezljivih bolezni kot tudi ob pojavu do zdaj neznanih in strokovno še neraziskanih nalezljivih bolezni.
V razpravah opozicijskih poslancev tako na sejah pristojnega parlamentarnega odbora kot na seji DZ pa je bilo slišati več opozoril o preširokih pooblastilih vlade pri sprejemanju ukrepov za obvladovanje širjenja nalezljivih boleznih, ki bi jih prinesla novela. Podobno je pred glasovanjem o vetu izpostavil tudi del državnih svetnikov in ocenil, da je poslancem treba dati možnost za ponovni premislek, razpravo ter priložnost za oblikovanje boljših rešitev za uresničitev odločbe ustavnega sodišča.
Zadostne podpore ni bilo niti za zakon o sežigalnicah odpadkov in napravah za sosežig odpadkov, s katerim želi Levica odpraviti razlike med emisijami iz sežigalnic odpadkov in naprav za sosežig odpadkov.
Koalicija je predlagala tudi preložitev glasovanja o zakonu o Nacionalnem demografskem skladu, ki bi moralo biti po časovnici v DZ danes. Po besedah premierja Janše si ne ne želijo, da se ta pomembna odločitev sprejema v tako pregretem političnem ozračju.
KOMENTARJI (1176)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.