Na predlog zakona je vloženih kar 124 amandmajev, v Novi Sloveniji (NSi)pa napovedujejo celo referendum, če bo predlog zakon na koncu izglasovan tak, kakršen je zdaj. NSi je pripravila pet amandmajev, če bodo sprejeti, so njihovi poslanci pripravljeni podpreti predlog zakona.
To pomeni, da bi imeli lastniki gozdov prednost pred lovskimi družinami pri ustanavljanju in upravljanju lovišč, pred tem pa bi morali najprej dobiti privoljenje kmetijskega ministra in koncesijo države.
Podoben predlog ima tudi SLS, ki je oster kritik predloga zakona, saj kot Nova Slovenija meni, da zapostavlja lastnike. Po današnjem koalicijskem sestanku je predsednik ljudske stranke dejal, da so pripravljeni na kompromis.
Zakon o lovstvu primeren za drugo obravnavo
Besedilo predloga zakona o divjadi in lovstvu, ki ga je v parlamentarno proceduro vložila skupina poslancev koalicijskih LDS, ZLSD in DeSUS s prvopodpisanim Tonetom Anderličem (LDS) in v nekaterih delih ohranja rešitve veljavnega zakona iz leta 1976, je po oceni parlamentarne večine primerna podlaga za drugo obravnavo. Zakonski predlog sicer predvideva, da je divjad državna lastnina, tako tudi lovska pravica pripada državi, ki pa jo prenaša s koncesijami. Predlog zakona še predvideva, da lahko država ohrani in ustanovi lovišča s posebnim namenom, zlasti s ciljem vzdrževanja in ohranjanja naravnih habitatov divjadi.
NSi zavrača predlog zakona
V NSi so prepričani, da je predlog zakona o divjadi in lovstvu še nedodelan, saj z njim niso zadovoljni niti lovci niti lastniki zemljišč. Zato v stranki predlagajo, da se na podlagi ustave lovska pravica združi z lastninsko, poleg pravnih oseb pa bi lahko lovišča upravljale tudi fizične osebe. V stranki se zavzemajo tudi za znižanje odstotka poškodovanosti v gozdovih, v primeru avtomobilskih oškodovanj pa po njihovem lastnik ni tisti, ki bi moral dokazovati, da škoda ni nastala po njegovi krivdi, ampak mora to storiti nosilec lovske pravice, so sporočili z omenjene stranke.
Podoben predlog kot NSi ima tudi SLS, ki je oster kritik predloga zakona, saj kot NSi meni, da zapostavlja lastnike. Po današnjem koalicijskem sestanku pa je predsednik SLS dejal, da so pripravljeni na kompromis.
V NSi še opozarjajo, da bo vsak predlog zakona, ki ne bo upošteval iz ustave izhajajoče pravice do lastnine, povzročil konflikt med lovci in lastniki zemljišč. Če so lastniki zemljišč do sedaj tolerirali dosedanje stanje neurejenega odnosa, v bodoče temu ne bo tako. Lastniki zemljišč in gozdov namreč pričakujejo, da se jih bo obravnavalo v skladu z evropsko sprejetimi demokratičnimi normami, so še zapisali v sporočilu NSi.
Jutri se bo s predlogom zakona spoprijel parlamentarni odbor za kmetijstvo in gozdarstvo, ki se bo moral prebiti skozi vseh 124 amandmajev.