Vladni predlog, ki naj bi istospolnim parom omogočal pravno regulacijo njihove skupnosti, je odbor popravil s svojimi dopolnili, s predlogi opozicijskih poslancev, s katerimi so ti želeli popraviti po njihovem mnenju "invaliden" zakon, predvsem na področju dedovanja in sklepanja istospolnih zvez, pa se koalicijska večina ni strinjala.
Rešitve v vladnem zakonu predlagajo ureditev postopka registracije istospolne partnerske skupnosti dveh oseb istega spola, pogojev za njen vpis v register, določitev pravnih posledic, ki nastanejo z registracijo te skupnosti v razmerju med partnerjema, ter ureditev prenehanja skupnosti. Pri urejanju pravnega položaja istospolnih partnerskih skupnosti naj bi vlada poleg pravno sistemskih okvirov upoštevala tudi družbene okoliščine v Sloveniji.
Iz raziskave javnega mnenja, ki jo je naročilo ministrstvo za delo družino in socialne zadeve naročilo, izhaja, da se skoraj dve tretjini anketirancev (64 odstotkov) zavzemata za ureditev statusa istospolnih partnerjev s posebnim zakonom, je pojasnila državna sekretarka na ministrstvu Marjeta Cotman.
Pravice, ki izhajajo iz predloga zakona so pravica do preživljanja in do preživnine, pravica do pridobivanja premoženja in urejanja premoženjskih razmerij, pravica do stanovanjskega varstva, pravica do dedovanja skupnega premoženja in pravica do pridobivanja informacij o zdravstvenem stanju obolelega partnerja ter do obiskov v zdravstvenih ustanovah.
LDS in SD: Vladni predlog je diskriminatoren
Predlogu so nasprotovali predvsem poslanci LDS in SD, ki menijo, da določa zgolj tehnične postopke registracije, izogiba pa se vsem ostalim vprašanjem. Zakon je po mnenju LDS in SD celo diskriminatoren in zato slabši od prejšnjega predloga, ki so ga predlagali poslanci teh dveh strank, a ga je vladna večina zavrnila. Pri oblikovanju zakona naj ne bi sodelovala civilna družba, vlada pa se je odločila, da pripravi polovičarsko rešitev.
Vladni predlog naj namreč ne bi zagotavljal pravic, ki bi jih od takega zakona pričakovali, na primer na področju zdravstvenega in socialnega varstva, dohodnine, ter pravdnega in nepravdnega postopka, je denimo opozorila poslanka LDS Majda Širca.