Računsko sodišče (RS) se je odzvalo na mnenje Službe za zakonodajo Vlade RS, da sodišče nima pristojnosti, da bi od predsednika vlade zahtevalo zamenjavo ministra Janeza Podobnika, kar je v državnem zboru povedal tudi premier Janez Janša.
Predsednik računskega sodišča Igor Šoltes je povedal, da svojo zakonito dolžnost vlada izpolni s tem, da vsebinsko odgovori na poziv RS in v odgovoru navede razloge za svojo odločitev. “Iz povedanega jasno izhaja, da ureditev pristojnosti RS sploh ne odpira vprašanja, ki jih v svojem mnenju opisuje Služba zakonodaje Vlade RS. Edina dolžnost vlade je, da se o pozivu odloči, torej opredeli in potem avtonomno odloči, ali bo sledila vsebini po poziva in začela postopek razrešitve odgovorne osebe ali ne. Obe odločitvi vlade sta znotraj polja zakonitosti, pomembno pa je, da vlada v vsakem primeru navede razloge za svojo odločitev,“ trdi Šoltes.
Šoltes je poudaril, da je vlada dolžna, v primeru če pozivu ne sledi, navesti točne, vsebinske, argumentirane razloge, zakaj pozivu ni sledila. “Torej vsebinsko odgovoriti na takšen poziv. Če vlada pozivu ne sledi in ne ponudi prepričljivih vsebinskih razlogov, potem je očitno, da mnenj neodvisne institucije ne upošteva. Sankcija je v tem primeru ta, da javnost sama oceni potezo vlade, ki v svojem odgovoru bodisi upošteva ali ne upošteva mnenja neodvisnih institucij.“
Šoltes tudi meni, da “ne drži, da tako računsko sodišče kot drugi neodvisni organi, ne morejo posegati v “ustaljena“ razmerja med med vejami oblasti. Prav njegova v ustavi zagotovljena neodvisnost nalaga RS izvajanje kontrole pravilnosti in smotrnosti poslovanja ostalih vej oblasti, kar a priori ne more biti v nasprotju z ustavo.“
Minister odgovarja tudi za poslovodne napake
Sodišče je v odgovoru še poudarilo, da njegova pristojnost dopolnjuje načelo delitve oblasti in da mu zakon daje izrecno pravico, da samo oceni, kateri organ lahko izvede ali začne postopek razrešitve. "V tem primeru smo ocenili, da je vlada organ, ki lahko začne postopek za razrešitev ministra," je povedal Šoltes in s tem zavrnil razlago vladne službe, da bi sodišče moralo pobudo nasloviti nanjo in na državni zbor.
Zavrnili so trditev, da minister ne more odgovarjati za poslovodne napake. "Zakon o javnih financah jasno določa, da minister odgovarja za zakonitost, namenskost, učinkovitost in gospodarnost razpolaganja s proračunskimi sredstvi," je nanizal Šoltes. Dodal je, da je odgovornost za upravljanje s proračunskimi sredstvi del širše politične odgovornosti ministra, ki jo slovenski pravni red ne ločuje od poslovodne.
SDS v bran Janši in Podobniku
Predsednik komisije za nadzor javnih financ Milan Petek (LDS) premierju Janezu Janši očita neodzivnost v primeru zahteve računskega sodišča za razrešitev ministra za okolje in prostor Janeza Podobnika ter dodaja, da komisiji še vedno ni poslal svoje odločitve o omenjenem pozivu.
Poslanec Zares Matej Lahovnik je prepričan, da bi moral Janša upoštevati mnenje računskega sodišča in razrešiti ministra za okolje Podobnika. "Če Janez Janša kljub jasnim pozivom vrhovnega varuha javnih financ ministra Podobnika ne bo razrešil, bo s tem pokazal, da zakon ne velja enako za vse in da ga ministri lahko kršijo," je prepričan vodja poslanske skupine Zares.
Danes so se odzvali tudi v poslanski skupini SDS, kjer menijo, da so Petkovi očitki neutemeljeni. Zapisali so, da je predsednik vlade dolžan spoštovati sistemsko pravno ureditev, zato ima pravico, da pred svojo odločitvijo o pozivu predsednika Računskega sodišča za razrešitev ministra, preveri, ali je poziv Računskega sodišča skladen z ustavno pravno ureditvijo.
Opozarjajo, da je bila nedodelanost instituta razrešitve odgovornih oseb ugotovljena tudi ob nekaterih drugih dosedanjih primerih za razrešitev odgovornih oseb, tako na lokalni kot na državni ravni.
“Podpiramo ravnanje predsednika vlade, da dokončno odločitev o razrešitvi ministra Janeza Podobnika sprejme šele tedaj, ko bo na pravno-sistemska vprašanja, ki jih je izpostavila vladna služba za zakonodajo, odgovorilo Računsko sodišče. Predsednik Komisije DZ za nadzor proračuna in drugih javnih financ Milan Petek ima do navedenega vprašanja v nasprotju z SDS zelo površen odnos in ga izrablja v politične namene,“ meni poslanec SDS Rudi Veršnik.
LDS v primeru neukrepanja za interpelacijo
Vodja poslanske skupine LDS Jožef Školč od premierja Janše pričakuje ukrepanje zoper Podobnika v roku 14 dni. Če se to ne bo zgodilo, bo LDS stranke pozvala, naj prispevajo glasove za vložitev interpelacije zoper Podobnika, je danes na novinarski konferenci v Ljubljani dejal Školč.
Po Školčevih besedah so v LDS zaskrbljeni nad tem, da predsednik vlade s tem, ko ne želi razrešiti Podobnika, daje slab zgled spoštovanja načela zakonitosti in pravne države. "Ta načela Janša spoštuje pri ukrepanju zoper politične nasprotnike, ko gre za njegove politične sopotnike, pa načelo pravne države odklanja," je prepričan vodja poslanske skupine LDS.
Po njegovi oceni se je predsednik vlade postavil nad zakon in se obnaša, "kot so se včasih kralji, za katere je veljalo, da se ne morejo zmotiti". Oblast je po Školčevem prepričanju v Sloveniji deljena, zato nobena veja oblasti ne sme prevladati nad drugima dvema, vlada pa mora biti podvržena delovanju sodišč, je prepričan Školč.
Po njegovih besedah nadzor tudi ne more biti učinkovit, če v okviru le tega niso predvidene sankcije za kršitve. "Računsko sodišče je sankcijo izreklo, predsednik vlade pa bi jo moral izvršiti in ne z njo polemizirati," je ocenil. Po Školčevih besedah bi moral Janša v primeru, da meni, da je zakon neustaven, to dati v presojo ustavnemu sodišču: "Vsekakor ta presoja ni v njegovi pristojnosti."
NSi: Podobnik sam najbolj ve, kakšno krivdo nosi
V NSi opozarjajo na pravno dilemo, ali sme računsko sodišče sploh zahtevati odpoklic ministra. Vodja poslancev NSi Jožef Horvat je ocenil, da bi bilo tu primerno počakati, da se pravna stroka uskladi okrog tega vprašanja.
Horvat sicer ne jemlje verodostojnosti ugotovitvam sodišča o nepravilnostih na ministrstvu, vprašanje pa po njegovem je, kolikšna je dejanska Podobnikova objektivna odgovornost. Osebno je Horvat prepričan, da Podobnik "sam najbolj ve, kakšno krivdo nosi, če jo nosi, in da bo na osnovi lastnega razmisleka sam tudi ukrepal".
Pri tem je Horvat priznal, da bi minister koalicijo rešil zadrege, če bi se sam odločil za odstop.
Cvikl: Vlada se sama odloča o spoštovanju zakonov
Predsednik vlade Janez Janša očitno meni, da se bo vlada samo odločala o tem, katere zakone bo spoštovala in katerih ne, je v odzivu na, kot je dejal, neravnanje predsednika vlade glede poziva računskega sodišča za razrešitev ministra za okolje in prostor Janeza Podobnika danes v Ljubljani dejal poslanec SD Milan Cvikl.
"Torej gre za potrjevanje naših trditev, da vlada javnofinančno zakonodajo, ugotovitve računskega sodišča in zakonodajo, ki o tem govori, razume po svoje," je dejal Cvikl. Vlada torej zakonom sledi le takrat, ko ji to odgovarja, je dodal.
SNS: Nujen je javni pregon
V SNS menijo, da Janša ve, ali mora ministra Podobnika odstaviti ali ne. Če je sum upravičen in če obstajajo elementi kaznivega dejanja, pa mora priti do javnega pregona, je v imenu stranke SNS danes povedal njen poslanec Srečko Prijatelj. Kot je dodal, to ne bi bilo prvič, da bi zaprli nekega ministra.
"Vso odgovornost za svoje ravnanje nosi gospod Podobnik in če je kaj storil narobe, imamo organe javnega pregona, in ne bo prvi primer, da se tako osebo morda tudi zapre. Če Janša ne bo predlagal zamenjave, je to njegov problem, mi kot poslanci o tem odločamo, lahko pa tudi vlagamo interpelacije" je povedal poslanec SNS.
SNS bi morebitno interpelacijo proti Podobniku podprl, "v kolikor bi obstajali tehtni razlogi za zamenjavo, podprti z dejstvi, da je minister Podobnik storil elemente kaznivega dejanja in s tem povzročil škodo Sloveniji".
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.