Slovenija

Zaključni govori na naslednji obravnavi?

Ljubljana, 21. 05. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

V nadaljevanju sojenja direktorju uprave Leka, Metodu Dragonji, ki je obdolžen zlorabe položaja in pravic, sta pričala nekdanji podpredsednik Slovenske ljudske stranke Tit Turnšek in Dušan Dolamič, lastnik podjetja Herties, ki naj bi mu Lek nakazal 2 in pol milijona tolarjev za volilno kampanjo SLS.

Metod Dragonja
Metod Dragonja FOTO: POP TV

V sojenju direktorju uprave Leka Metodu Dragonji, ki je obtožen kaznivega dejanja zlorabe položaja ali pravic po 244. členu kazenskega zakonika, in sicer zaradi domnevno nezakonitega financiranja SLS in Metke Karner Lukač, sta pričala nekdanji podpredsednik Slovenske ljudske stranke Tit Turnšek in Dušan Dolamič.

Tit Turnšek je povedal, da je bil v volilni kampanji za SLS pred parlamentarnimi volitvami leta 1992 zadolžen, da pridobi pri nekaterih podjetjih - omenil je Abanko, Kolinsko - donatorje. Ne ve pa, če je bil kdo zadolžen za Lek, dopušča možnost, da je bila za to zadolžena Lukačeva. Za koordiniranje, kdo naj bi za katero podjetje "lobiral", je skrbel Marjan Podobnik. Kot je znano, je Podobnik na sojenju 9. aprila povedal, da v SLS pred parlamentarnimi volitvami 1992 niso imeli posebnega financiranja; slednje je potekalo centralno, posameznik pa se je lahko sam angažiral za svojo volilno kampanjo.

Povedal je, da je Lukačeva prišla v stranko SLS poleti 1992 in da je kmalu za tem postala tudi predsednica delavske zveze v stranki in ga tako zamenjala na položaju, ki ga je vodil Turnšek, vendar pa se nekdanji obrambni minister ni čutil ogroženega zaradi tega. Do menjave naj bi namreč prišlo v skladu z dogovorom s Podobnikom in Turnšek se je z menjavo strinjal, saj je imela Lukačeva več izkušenj z vodenjem sindikalnega gibanja.

Turnšek tudi ne ve, če je Lek denar SLS nakazal, se je pa o tem govorilo. Dodal je še, da so pred volitvami mnogi govorili, koliko bodo prinesli k stranki, da pa je bilo tega denarja le za tretjino od napovedanega zneska. V SLS je po volitvah prišlo do nezdravega finančnega stanja. Po Turnškovih besedah so težave nastale tudi zato, ker ni bilo računovodskih izkazov, kaj se je trošilo. Vendar se Turnšek s financami ni ukvarjal, zavrača pa, da bi Dolamič za stranko pridobival denar.

Do sestanka je prišlo tri dni pred nakazilom denarja

Dušan Dolamič
Dušan Dolamič FOTO: POP TV

Dušan Dolamič je v svojem pričanju povedal, da je bilo podjetje Magenta zadolženo za volilno kampanjo SLS. Sredstva sponzorjev so se po njegovih besedah zbirala na račun podjetja Heries. "Sredstva, ki jih ni direktno zbirala SLS, smo zbirali pri podjetjih. Eno izmed njih je bil tudi Lek," zatrjuje Dolamič in tako tudi zanika Turnškovo trditev, da Dolamič ni pridobival denarja za SLS. Denar, pridobljen od podjetij, je šel za pokrivanje materialnih stroškov in za honorarje.

Nadalje je Dolamič pojasnjeval tudi zmedo glede vlog dveh podjetij, ki se pojavljata v zadevi Dragonja, t. j. Magenta in Herties. Solastnik obeh je Dolamič. Milošu Čiriču, sodelavcu Dolamiča, je bilo namreč prepuščeno podjetje Herties, in ker je Čirič pripeljal "projekt SLS k hiši", so se domenili, da bo denar donatorjev nakazan prek Hertiesa, za volilno kampanjo pa je skrbelo podjetje Magenta, na katero so šla tudi direktna nakazila SLS. Ločevanje sredstev je pripomoglo k preglednosti porabljenih sredstev, pravi Dolamič, sicer pa je SLS želela v javnosti pokazati manjše stroške za volilno kampanjo, kar so ji dvojni računi tudi omogočali. Zavrnil je tudi Podobnikovo pričanje, češ da naj bi on vedel le za Magento, ne pa tudi za Herties. Lek je nakazal Hertiesu denar na podlagi dogovora med predstavniki SLS in Leka in na podlagi fakture, ki je bila izdelana za marketinške storitve.

Metod Dragonja trdi, da ni storil nič kaznivega, njegovo ravnanje je bilo upravičeno in je imelo zakonito podlago. Če bo tožilstvo dokazalo njegovo krivdo, mu po kazenskemu zakoniku za zlorabo položaja pripada do pet let zapora. Če bo dokazano, da je bila z dejanjem pridobljena velika premoženjska korist ali povzročena velika premoženjska škoda, pa je zagrožena zaporna kazen od enega do osmih let zapora.

Kako naj bi prišlo do sestanka med Dolamičem, Podobnikom in obtoženim Dragonjo? S Podobnikom sta šla na več podjetij, kjer sta skušala promovirati program SLS in v skladu z zakonodajo skušala dobiti denar. Šla sta tudi na Lek - z vodstvom podjetij naj bi se po besedah Dolamiča pred tem dogovarjal Janez Lukač, nekdanji življenjski sopotnik Metke Karner Lukač -, saj je imel tudi Dolamič velik interes, da naredi dobro kupčijo. Od tega sestanka je bila namreč odvisna prihodnost Dolamiča, ki si je obetal nadaljnje sodelovanje z Lekom. O podrobnostih se Dolamič ne spominja več, saj ne ve, ali je srečanje potekalo na soboto ali nedeljo, kdo je nesel račun na Lek, itd. Dragonja je Dolamiča vprašal, zakaj le on trdi, da je do sestanka prišlo, Dolamič pa mu je odgovoril, da to ne drži, da lahko to dejstvo potrdita njegova žena in Boža Grešovnik. Njemu pa je sestanek pomenil precej: denar je bil namenjen volilni kampanji in je precej pripomogel k pokritju primanjkljajske luknje v SLS. Sicer pa je bilo vsem, ki so sodelovali pri volilni kampanji, od SLS bilo obljubljeno, da bo ta stranka kasneje lobirala za Dolamičevo firmo, kar pa se ni zgodilo. "Popolnoma nerelevantno je, če je do sestanka prišlo, a jaz se ga dobro spominjam," pravi Dolamič.

Kljub napovedi, da bosta obramba in tožilstvo danes že predstavila zaključne govore v zadevi Dragonja, pa sta načrte preprečili dve priči, ki na zaslišanje še pred morebitnimi zagovori nista prišli. To sta Adriana Vatovec, soproga Dušana Dolamiča, ter Mojca Galo. Priči Vatovec in Galo bosta verjetno zaslišani 28. maja, od njiju je odvisno, če bosta istega dne tudi zaključna govora.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20