Tudi če je policija zoper osumljenca za napad na mariborsko sodnico podala ovadbo, to, da ga je sodišče v nadaljevanju izpustilo, očitno razkriva, da organi pregona zoper domnevnega storilca v rokah bržkone nimajo dovolj obremenilnih dokazov. Da bi ga pospremili za rešetke, mora namreč biti sum zoper njega zelo utemljen, tako pravniki.
"To pomeni, da država mora imeti več kot 50-odstotno verjetnost, da je osumljenec res pravi storilec. Torej, dokazni standard za ta ukrep je res visoko postavljen," pojasnjuje Miha Šepec iz mariborske pravne fakultete.
Policija je sicer, da bi jo zaščitila, po izpustitvi iz pridržanja, osumljenemu prepovedala približevanje žrtvi. "Policija to odredi sama za 48 ur, za več pa mora odrediti sodnik," dodaja Šepec. "Namenjeno pa je to temu, da se osebo odstrani s kraja, in to je najpogosteje pri družinskem nasilju."
In čeprav bi preiskovalni sodnik prepoved približevanja lahko odredil za 15 dni in ga kasneje, na zahtevo žrtve tudi podaljšal na 60 dni, ali za 12 mesecev kot alternativo priporu, se to v primeru ni zgodilo. Po naših virih, ker je tudi žrtev sama večkrat spremenila izjavo v korist domnevnega storilca.
Špela Veselič iz društva SOS telefon opozarja, da se sodišča pri odločitvi glede prepovedi približevanja še vedno preveč naslanjajo na izjave žrtev: "Opažamo v praksi, da je veliko postopkov odvisnih od izjave žrtev, kar ni dobra praksa, ker je vse preloženo na žrtev nasilja."
Da bi se preiskave morale bolj osredotočiti na zbiranje drugih dokazov in ne sloneti na izjavah žrtev, opozarja Veseličeva: "Žrtve pa vedno vedo, česa je povzročitelj sposoben, strah jih je, ker ne vedo, do kam bo šel, če bodo prijavile vse skupaj policiji. Praviloma namreč storilci svoja dejanja le še stopnjujejo."
In znani so tudi primeri, ko je storilec, ki ga niso strpali za rešetke, čeprav je imel prepoved približevanja, vzel žrtvi življenje. Omenimo samo tragedijo v Rumanji vasi izpred dveh let, ko je mož, ki je imel prepoved približevanja pokončal ženo.
Policija za osumljenca zahtevala prepoved približevanja, ker tožilstvo ni zahtevalo pripora
Z Okrožnega sodišča v Slovenj Gradcu so sicer danes sporočili, da je njihova preiskovalna sodnica v torek prejela ukrep prepovedi približevanja v zadevi napada na mariborsko sodnico v presojo. "Ker je bilo ugotovljeno, da niso izpolnjeni zakonski pogoji, je bil ukrep razveljavljen. Sklep o razveljavitvi še ni pravnomočen," so navedli.
Predlog za ukrep prepovedi približevanja osumljenca napadeni mariborski sodnici je podala policija, potem ko so morali pred dnevi osumljenca, neuradno sodničinega partnerja, po zaslišanju izpustiti na prostost. Po ocenah tožilstva namreč ni bilo dovolj razlogov za pripor.
Kot je povedal vodja službe direktorja Policijske uprave (PU) Maribor Bojan Kitel, so danes vložili pritožbo na odločitev slovenjgraškega sodišča o nesprejetju ukrepa prepovedi približevanja. Kako so pritožbo utemeljili, ni izdal, mora pa izvensodni senat po njegovih besedah odločiti o tem v treh dneh.
Kriminalistična preiskava dogodka se medtem nadaljuje. Sodnica mariborskega okrožnega sodišča Daniela Ružič je bila tarča napada v nedeljo 16. junija malo po polnoči pred domačo hišo v mariborski mestni četrti Pekre. Zaradi poškodb se še vedno zdravi v bolnišnici.
Motiv za napad je osebne narave
Preiskava je najprej tekla tako v smeri sodničinega zasebnega kot službenega življenja. Izkazalo pa se je, da je motiv za napad zasebne narave. "Osumljenec je oškodovanko pričakal v temi in ji poskušal na zahrbten način vzeti življenje tako, da je pristopil do nje, jo s trdim predmetom večkrat udaril in jo s tem hudo telesno poškodoval," je v sredo povedal vodja mariborskih kriminalistov Andrej Kolbl. "Z izvajanjem operativnih ukrepov smo potrdili, da motiv izhaja iz zasebnega življenja oškodovanke," je dodal.
V ozadju napada naj bi bila ločitev. "S tem, ko je oškodovanka nesporno nakazala, da se bo dokončno odselila in zahtevala določena finančna sredstva iz skupnega razmerja, je bil izkazan motiv za izvršitev tega dejanja s strani osumljenca," po besedah Kolbla ocenjujejo kriminalisti.
Kolbl je ob tem potrdil, da je osumljenec, zoper katerega so kriminalisti v ponedeljek podali kazensko ovadbo zaradi poskusa umora, večkrat obiskal napadeno sodnico v bolnišnici. Na mariborski policijski upravi zatrjujejo, da bodo naredili vse, kar je v njihovi moči, da zaščitijo oškodovanko. Policisti so jo po besedah direktorja PU Maribor po pooblastilu generalne direktorice policije Rafaela Viltužnika stalno varovali in bili prisotni pri vseh obiskih.
Angelca Likovič s svojim odzivom razburila javnost: 'Take izjave niso sprejemljive'
Na družbenih omrežjih pa se je razplamtel vihar ob nesprejemljivem komentarju kandidatke za predsednico države Angelce Likovič. Po objavi novice, da naj bi sodnico napadel njen partner, je nekdanja ravnateljica zapisala, da je sodnica "dobila, kar si je zaslužila".
Nedopustno, sovražni govor, nesprejemljivo, so enotni akademiki. Tak zapis, kot si ga je pod objavljeno novico privoščila Likovičeva, v medijskem prostoru nima kaj iskati, je jasna Eva Vrtačič, iz zavoda Danes je nov dan. A je žal tudi realna slika današnje družbe. Vrtačičeva: "Gre za tipično reakcijo ženske, ki je uspešno socializirana v svojo tradicionalno spolno vlogo, v kateri se ob nekem takem dogodku takoj vpraša, kaj je druga ženska storila narobe, da je moškega sprovocirala do tega, da ni bil zmožen nadzorovat svojega nasilnega vedenja".
KOMENTARJI (210)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.