Slovenija

Zakaj smo rdeči, ko nam je vroče?

Ljubljana, 24. 08. 2011 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Vročinski val, ki je zajel Slovenijo, vpliva tudi na počutje. Seveda je šok za telo, če iz mrzle klime v pisarni sedete v razgret avtomobil, v katerem je več kot 40 stopinj Celzija. In nenadne spremembe so najbolj nevarne.

Soparna vročina je za človeka, vsaj dokler se ne prilagodi, najbolj neprijetna.
Soparna vročina je za človeka, vsaj dokler se ne prilagodi, najbolj neprijetna. FOTO: iStockphoto

Vročina še naprej pritiska. Zdravnik Robert Hajdinjak iz Zdravstvenega doma Ljubljana se zaveda, da toplo sonce poleti večini prinaša energijo, sprostitev in vabi na aktivnosti na prostem. Hkrati opozarja, da prinaša tudi toplotni stres za telo, ki lahko povzroča sitnosti. Normalna telesna temperatura namreč sledi dnevnemu ritmu ter je okoli 36 stopinj zjutraj in malo nad 37 stopinj popoldan. Telesne kemične reakcije, ki definirajo življenje, takrat potekajo najbolj optimalno.

Termostat, ki vzdržuje telesno temperaturo, je v možganih. Informacijo o temperaturi mu pošiljajo senzorji, razporejeni po površini in v sredici telesa. Ko se segrejemo nad zgornjo mejo, ki jo določi termostat, se sprožijo mehanizmi, ki ohladijo telo. Najučinkovitejša mehanizma sta konvekcija, ki je hlajenje z zrakom, ki se giba okoli telesa, in predvsem potenje.

Žile v koži se razširijo in pripeljejo toplo kri iz sredice telesa bližje površini, zato je koža rdeča, ko nam je vroče. Kri kot tekočina lahko med kroženjem okoli razgretih organov in mišic sprejme kar precej toplote. V koži, ki jo hladi hladnejši zrak, odda toploto. Hkrati se iz kože izloča znoj, ki za hlapenje porablja toploto. Ta sicer zelo učinkovit način ohlajanja pa deluje precej slabše, če je v zraku veliko vlage, ki upočasnjuje izhlapevanje znoja.

Najbolj nevarne so nenadne spremembe

Po pojasnilih Hajdinjaka so za telo najbolj obremenilne nenadne spremembe temperature, saj potrebuje čas, da se nanje navadi. Zato nenadni vročinski vali navadno terjajo žrtve. Najbolj so seveda izpostavljeni kronični bolniki, majhni otroci in starejši. Predvsem morajo paziti srčni bolniki, saj prerazporeditev krvnega obtoka in dodatno črpanje krvi v kožo precej obremeni srce. Vročino težje prenašajo tudi osebe, ki jemljejo določena zdravila, kot so diuretiki in nekatera psihiatrična zdravila, ki zavirajo potenje. Nasprotno, fizično dobro pripravljeni in bolj aktivni ljudje temperaturne obremenitve prenašajo bolje, ker imajo zaradi treninga večje funkcijske rezerve obtočil in srca.

Če ste v vročini telesno aktivni, vsekakor oblecite majico iz svetlih zračnih materialov. Koža absorbira precej sončnega toplotnega sevanja, ki ga obleka sicer odbije, in nas dodatno segreva.
Če ste v vročini telesno aktivni, vsekakor oblecite majico iz svetlih zračnih materialov. Koža absorbira precej sončnega toplotnega sevanja, ki ga obleka sicer odbije, in nas dodatno segreva. FOTO: iStockphoto

Prilagajanje na vročino pomeni izboljšanje učinkovitosti prej omenjenih načinov ohlajanja in pri človeku navadno traja od enega do dveh tednov. Če se telo ne more učinkovito hladiti, nastopijo težave zaradi pregrevanja. Načeloma je mejna telesna temperatura 42 stopinj, ki deluje uničevalno na telesne celice, saj se okvarijo celični proteini, nastopi tudi huda sistemska vnetna reakcija, ki zmeraj pusti posledice, in najhujšem primeru tudi smrt.

Navadno zlasti starejši v vročini najpogosteje opažajo otekanje nog, ki je posledica razširitve žil v koži z namenom hlajenja. Po nasvetih Hajdinjaka lahko stanje omilite s krajšimi sprehodi in dvigom nog med počitkom. Tudi elastični povoji ali kompresijske nogavice pomagajo, vendar znajo biti zoprni zaradi vročine.

Vročinski krči se navadno pojavijo pri telesno bolj aktivnih, ki s potenjem izgubljajo veliko soli. Ponavadi nastopijo, ko prenehamo z aktivnostjo ter prizadenejo predvsem velike mišice nog in ramenskega obroča. Pomaga nežno raztegovanje prizadete mišice s sočasno masažo in predvsem pitje izotoničnih napitkov. Tudi kak slan prigrizek bo učinkovito nadomestil izgubljeno sol.

Alkoholu in kofeinskim napitkom se v vročini izogibajmo, ker nas dodatno dehidrirajo in ovirajo potenje.
Alkoholu in kofeinskim napitkom se v vročini izogibajmo, ker nas dodatno dehidrirajo in ovirajo potenje. FOTO: iStockphoto

Navadno se krčem pridruži tudi splošna oslabelost, glavobol, slabost, lahko tudi bruhanje, zmedenost, potencialno tudi omedlevica, kar označuje toplotno izčrpanost. Hajdinjak opozarja, da je treba takrat telo čim prej ohladiti, tudi z uporabo hladnih obkladkov in ledom, ki jih namestimo na čelo in zgornji del prsnega koša. Poskrbeti je treba za zadosten vnos hladnih izotoničnih napitkov. Voda je manj primerna, ker ne nadomešča izgubljenih soli.

Če telesa ne hladimo, se stanje navadno hitro slabša in lahko pripelje do toplotnega udara, kar zahteva takojšnjo zdravniško pomoč. In da ne bo pomote – toplotna izčrpanost lahko prizadene tudi osebe, ki na vroč dan počivajo v senci. Predvsem so izpostavljeni majhni otroci, kronični bolniki in ostareli. Zato bodite pozorni pri omenjenih skupinah ljudi, ker je njihovo dojemanje toplotne obremenjenosti drugačno in jih po nepotrebnem izpostavljamo nevarnosti. Za njih je najbolje, če ostanejo doma, skrbite tudi, da dovolj pijejo in se izogibajo izpostavljanju soncu med 10. in 18. uro.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (25)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

rudra
25. 08. 2011 10.36
Brez veze razlagat.Preveč pametni smo in nam to udari v glavo!!
jamajaka
25. 08. 2011 09.35
sosoa maš dobro službo
sosoa
25. 08. 2011 09.13
Jaz "žal" ne vem, kako je zunaj, saj cele dneve tičim v pisarni s klimo.
jamajaka
25. 08. 2011 08.42
is.gd.24sekund lahko tebi v pisarni pojdi na teren kjer ni klimatkih naprav
jamajaka
25. 08. 2011 08.39
ni slab članek ker se človek uči celo življenje je pa res težko delat v tej vročini upam da se bo kaj shladilo
Janezova Andreja
25. 08. 2011 07.32
Že cel teden gledam ta članek. Komentarje pa popravljate in brišete, da bi bilo videti dnevno sveže.
is.gd.24sekund
24. 08. 2011 23.30
tule mi je na klimatiziranih 25 stopinjah čisto prijetno, ne vem o kakšni vročini govorite? morda ste padli na glavo, šli na morje kjer je soparneje kot doma, v neko kolibo kjer sploh nikoli še niso videli klime? sami ste si krivi
klemenvoyoprofil
24. 08. 2011 19.23
En pir na dan odžene vročino stran.
dabra
24. 08. 2011 16.53
nekateri so rdeči tudi brez vročine!
zikec
24. 08. 2011 16.43
Vročini se najlažje prilagodiš poleti z vročimi čaji, pozimi pa z mrzlimi napitki, da se ciklus telesa prilagodi zunanjim temperaturam :) Neki brau, pa pomaga :)))
JurijGrmMlajsi
24. 08. 2011 15.26
kktilinika ne jamramo,sam 35 in taka vlaga da se sploh ne moreš ohladit s potenjem, je res neznosno. Glede zime pa se strinjam, da preveč jamramo zaradi temperature, po drugi strani pa sta zasnežene ceste in poledica tudi nadlogi, saj se marsikdo skoraj vsak delavnik vozi v službo.
rudra
24. 08. 2011 11.22
Zato ker telo vzdržuje tempraturo pred t.i. Curievo točko ki bi pomenil telesni kolaps.Temperatura telesa ne sme preseči te C uirieve temperaturne točke ki je pri 43C stopinj.NARAVNO.Zemlja ima t,i, Curievo točkopr18(C stopinj polarni ledeni kapi držita Zemljo pd to temprtueno točko.Led se topi naprej mislite sami,do česa bo prišlo ko bo ta tempraturna točka na Zemlji presežena??? Danes ima Zemlja povprečno temperaturo že 14C stopinj. Siste vesoljnga samodelovanja je enoten mi ga ne poznamo v tem je naš problem!!!!
Janez Kranjski 1
24. 08. 2011 11.01
Dober clanek, vsekakor je super izvediit kaj novega o cloveskem telesu.
Smallville2011
24. 08. 2011 10.50
Jaz sem pa prebled kaj pomaga,da bi bil bolj rdeč.?
DejanBB
24. 08. 2011 10.43
raje mam zimo ker če te je mrzlo se oblečeš pa je dobro tu pa lahko delaš kaj češ pa te bo vroče...
baj.d.wej
24. 08. 2011 09.02
Najhuje je če ves pregret piješ mrzlo pijačo... - nikoli več.
dolenjeccc
24. 08. 2011 08.53
Jst spijem liter špricarja na dan in mi je prou fajn... :))
rko
24. 08. 2011 08.43
sej bo kmalu DEZ pa bo
Kristina Kracun
24. 08. 2011 08.37
limonca 4 se prav strinjam s tabo. ljudje smo tako občutljivi, da groza. Ko je zima in mraz, jamramo, da je preveč snega na cestah, ker se ne pripravmo prav čas, jamramo kak je fejst mrzlo, da že dolg ni blo tako...ko je pa poletje, se pa začne folk takoj jokat nad temperaturami, ki so za tak čas normalne. Ljudje, ne kr jamrat, ker to je pač tako, in drugače ne more bit. *
Kolach
24. 08. 2011 08.24