Konkretne številke se glasijo: vlada je za vsakega od dveh oklepnih mercedesov odštela dobrih 816 tisoč evrov, za vsakega od dveh terenskih vozil BMW X5 pa dobrih 192 tisoč evrov. Nakup so izpeljali potiho, po zaupnem postopku, zaupni pa sta tudi tudi pogodba in lastnosti vozil.
Šarec: Prav je, da se razkrije vse, kar se lahko
Pa imamo državljani, ker gre za davkoplačevalski denar, sploh pa za milijonske zneske, pravico vedeti za kaj konkretno se troši? In zakaj je šla vlada v nakup preko zaupne narave in ne javnega naročila, zakaj skriva lastnosti kupljenih mrcin?
Martin Jazbec, direktor Uprave za policijske specialnosti podatkov, zaradi nacionalne varnosti in varnosti varovanih oseb podatkov ne želi dati. Bilo naj bi skrajno nespametno javno razkrivati kako in do katere mere je država, tudi z vozili, zmožna varovati pred morebitnim terorizmom, incidenti, sploh ker smo za varnost gostujočih državnikov na slovenskem teritoriju odgovorni izključno sami.
Premier Marjan Šarec pa obljublja: "Prav je, da se razkrije vse tisto, kar se lahko razkrije in ne ogroža varnosti varovanih oseb, ki se bodo s temi vozili vozile".
Dodaja, da se s temi vozili ne bo vozil niti on niti ministri, policija pa priznava, da so ta vozila namenjena, poleg tujim delegacijam, tudi domačim varovanim osebam, zlasti na obiskih v tujini, če tako presodijo varnostne službe.
To se je denimo zgodilo pri obiskih predsednika Boruta Pahorja v Bosni in Hercegovini, kamor so ga peljali s starim slovenskim 'blindirancem'. Ker je trenutna stopnja ogroženosti s terorizmom v Sloveniji nizka, potrebe da bi se slovenski državniki v oklepnikih prevažali tudi na domačih tleh, ni.
Transparency International: Skrivalnic glede vladnega nakupa je preveč
"V kolikor bi se pa stopnja ogroženosti dvignila, pa je ključno za Slovenijo kot državo tudi, da zavaruje vrh svoje, naše politike," pravi strokovanjak za varnostna vprašanja Boštjan Perne.
v Transparency International (TI) pa so prepričani, da je skrivalnic vlade glede nakupa preveč, saj da ima javnost pravico izvedeti kako se porabljajo javna sredstva, sploh če gre za milijone. "To je še toliko bolj pomembno v primerih ko obstaja nek dvom javnosti v smotrnost oziroma ozadje specifičnega posla," pravi Vid Tomič iz TI.
Kot je skrivnosten nakup ograje na meji v času vlade Mira Cerarja. Z Zavodom za rezerve, ki se je nazadnje spet pritožil, da ne bo razkril podatkov, v TI že leta bijejo bitke. A gordijski vozel bodo Šarčevi, kot kaže, vendarle presekali. Generalni sekretariat vlade sporoča, "da bodo z gospodarskim ministrstvom sledili odločbi Informacijskega pooblaščenca in Zavodu za rezerve omogočili, da razkrije svoj petletni program, s tem pa tudi nakup sporne ograje Minisa".
Policija: Nabavljena vozila že uporablja center za varovanje in zaščito
A nazaj k vladnim vozilom: s policije so za našo spletno stran nakup notranjega ministrstva potrdili in dodali, da bodo novi oklepniki zamenjali dotrajana blindirana vozila.
Čeprav ponavljajo, da je nabava zaupne narave in specifikacij vozil iz "varnostno operativnih razlogov" ne smejo razkriti, dodajajo, da "gre za vozila, ki so sicer v običajni uporabi za potrebe varovanj povsod po drugih državah".
"Med dogodke, pri katerih uporabljamo tovrstna vozila, so obiski tujih državnikov, predsednikov vlad, držav, kraljeve družine, predstavnikov zveze Nato in podobno," je pojasnil Drago Menegalija iz Generalne policijske uprave. Eden takih dogodkov, kjer so bila nazadnje uporabljena, je bilo srečanje Tri morja.
Vozniki morajo za vožnjo navedenih vozil imeti opravljen vozniški izpit kategorije C, po besedah Menegalije pa nabavljena vozila že uporablja center za varovanje in zaščito.
KOMENTARJI (283)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.