Univerzitetni klinični center v Ljubljani naj bi v zadnjih štirih letih izplačal 1,1 milijona evrov bruto priznanemu izraelskemu srčnemu kirurgu Davidu Mishalyju, ki je operiral brez slovenske licence, je po poročanju Financ odkrila notranja revizija. Od leta 2007, ko so izgubili redno zaposlenega kirurga, je v Ljubljani opravil več kot 300 nujnih operacij otrok s prirojenimi srčnimi napakami. Delal je na avtorsko pogodbo, zato naj ne bi prevzemal odgovornosti za svoje delo.
V kliničnem centru ne vidijo razloga za prekinitev sodelovanja
V kliničnem centru so včeraj pojasnili le, da so predvidevali, da bo pridobil licenco, a so zahtevek zanjo poslali šele po nadzoru. Vlogo za pridobitev licence so na zdravstvenem ministrstvu dobili 17. januarja.
Danes je sledilo podrobnejše pojasnilo. Strokovni direktor kirurške klinike Alojz Pleskovič je razložil, da se vsako leto rodi od 130 do 150 otrok s prirojenimi srčnimi napakami, ki zahtevajo kirurško zdravljenje. Trenutno izobražujejo mlada kirurga, "ki pa na žalost nista sposobna opraviti vsega dela". Mishaly jima je bil po njegovih besedah pripravljen pomagati in ju izobraziti, da bi lahko sama opravljala tudi najzahtevnejše posege. "To je naš zadani cilj, na katerem že ves čas delamo," je dejal.
Poudaril je, da je Mishaly vrhunski strokovnjak, ki v Izraelu opravi 400 operacij letno. Pri nas so rezultati zelo dobri, je dejal in dodal, da ne vidi razloga za prekinitev sodelovanja. Smrtnost v Sloveniji naj bi bila 2,5-, v Evropi pa 4,24-odstotna, po rezultatih naj bi se uvrščali med pet najboljših bolnišnic v Evropi.
Predstojnik kliničnega oddelka za kardiokirurgijo Borut Geršak je spomnil, da so leta 2007 čez noč ostali brez kirurga. Povedal je, da so novega iskali na več mestih, Mishalyja pa naj ne bi poznal, dokler ni stopil z letala na Brniku. Iz Velike Britanije so dobili ponudbo, da bi k nam prihajala ekipa kirurgov in anesteziologov, težje primere pa bi operirali v Londonu. Ponudbo so zavrnili zaradi prizadevanj, da bi otroke operirali v Sloveniji in da bi razvili lastno stroko. Na Nizozemskem so jim šli zelo na roko, a so rekli, da bi morali v primeru akutnega problema otroci na operacijo čakati vsaj en mesec, "kar tudi ni prišlo v poštev". Dejal je še, da je Ruse zelo težko dobiti, pri Avstrijcih pa so ob spremljanju operacije podvomili v njihovo strokovnost in usposobljenost.
Tujci v Sloveniji lahko izvajajo demonstratorske operacije brez licence. "Če bi vas kot starše vprašali, ali vam več pomeni zdravje otroka ali le formalni papir, mislim, da veste, kako bi odgovorili." Poudaril je, da je Mishaly oseba, ki ni brez imena in da trenutno pridobiva licenco. Postopki pa so zelo dolgotrajni in bi lahko potekali hitreje, je povedal in dodal, da so že v začetku leta 2008 vložili njegovo diplomo pristojnim organom za pridobitev licence. A zakon se je vmes spremenil in ugotovili so, da jo je možno pridobiti hitreje. Vsa dokazila in prošnje so sedaj že na zdravstvenem ministrstvu, je zatrdil.
Po besedah generalnega direktorja Simona Vrhunca si ves čas prizadevajo za dogovor med institucijami in ne za dogovarjanje s posameznimi kirurgi. Kot je dejal, bi morali za operacijo v tujini plačati od 30.000 do 60.000 evrov, pri čemer niso všteti zdravljenje, prevozi in nastanitve. Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije pa za takšno operacijo plača od 10.000 do 17.000 evrov. Vodstvo je v pogajanjih s tujim ekspertom doseglo tudi pomembno znižanje cene – operacija, ki je včasih stala 4698, danes znaša 2720 evrov, je poudaril. Več o stroških ...
Po Geršakovih besedah podatki, da je Mishaly vsako leto opravil manj operacij, slovenski kirurgi pa vse več, kažejo, da bi radi čim prej zaključili usposabljanje. V letu 2010 je operiral 47 zelo težkih operacij, lani pa 41 odstotkov. Z njim so podpisali pogodbo za najmanj dve leti, celotno sodelovanje z njim naj bi trajalo od tri do pet let. Kot pravi, postopno predajajo težavnejše operacije slovenskim kirurgom. Pojasnil je, da so v 1,1 milijona evrov všteti tudi potni in nastanitveni stroški, in zanikal trditve, da bi bili Nizozemci veliko cenejši: "Ravno obratno!"
Vrhunec je povedal, da je zdravniška zbornica podala mnenje, da je dopustno delo tujih strokovnjakov pri nas po določenih pravilih, je pa res, da je Gerška sam pozval k čimprejšnji ureditvi zahtevanih pogojev. Poudaril pa je, da gre za vrhunskega strokovnjaka z licenco v Izraelu in ZDA, kjer se izobražujejo tudi slovenski zdravniki. Inštitucija, v kateri dela, je sicer pripravljena skleniti tudi pogodbo za naprej, a kot je dejal, bi radi v kliničnem centru zagotovili svoje kirurge. Na operacije Mishalyja trenutno čaka manj kot 10 otrok, 99 odstotkov vseh operacij pa je sposobna že izvesti naša kirurgija, je dodal. Ker notranja revizija še ni končana, je ni komentiral.
So zatajili nadzorni organi?
Zadevo preverjajo na protikorupcijski komisiji, kjer naj bi ugotovili tudi kršitve nadzornih organov. Na zdravstvenem ministrstvu še pridobivajo podatke od kliničnega centra in bodo po potrebi tudi ukrepali. Na zdravstvenem inšpektoratu bodo v izrednem inšpekcijskem pregledu preverili, ali je imel zdravnik ustrezno izobrazbo in je bil usposobljen, ali je bil vpisan v register zdravnikov in ali je imel licenco. Če bodo ugotovili nepravilnosti, bodo ukrepali. Na inšpektoratu za delo so se v predmetni zadevi povezali z drugimi nadzornimi organi. "Inšpekcijski nadzor bo opravljen v najkrajšem možnem času. O ugotovitvah postopka bomo lahko poročali po zaključenem postopku," so dodali.
Na Policijski upravi Ljubljana so na podlagi zahtevka tožilstva od avgusta lani vodili predkazenski postopek. Januarja letos so obvestili tožilstvo. "Če bodo ugotovljena nova dejstva, da je bilo storjeno uradno pregonljivo kaznivo dejanje, bodo kriminalisti dejstva preverili," so dodali.
Na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) pričakujejo, da se bodo odzvali pristojni organi in čim prej odpravili stanje, ki naj ne bi bilo skladno s predpisi in načeli gospodarne porabe javnih sredstev. Po mnenju generalnega direktorja ZZZS Sama Fakina "gre za previsok znesek, ki dokazuje, da so še rezerve v zdravstvu, saj bi bilo za ta denar v tem času možno izšolati kar nekaj kirurgov v tujini in bi bili Slovenci preskrbljeni s temi storitvami". Moti ga tudi, ker kirurg nima licence za delo v Sloveniji "in to kaže na pomanjkanje poznavanja naših predpisov s strani tistih, ki so ga najeli".
KOMENTARJI (131)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.