
Vodstvo Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana je predstavilo rezultate strokovnega nadzora v primeru Irene Volkner. Janez Remškar, svetovalec strokovne direktorice UKC Brigite Drnovšek Olup, je dejal, da z obžalovanjem ugotavljajo, da potek obravnave bolnice ni bil ustrezen. Po njegovih besedah je nevrokirurg Seyed Yousef Ardebili, ki je Volknerjevo sprejel s tumorjem v glavi, podcenil resnost tumorja. Na odloge operacij je vplivalo več elementov. Kirurg je bil zaseden, primera ni doživljal kot izjemno nujnega, na bolnico pa je tudi delno pozabil. Strokovna direktorica se je Volknerjevi za vse skupaj že osebno opravičila.
Remškar je sicer dodal, da bi nujno morali postaviti jasno klinično pot za obravnavo tumorja lobanjske baze. V nadzoru so še ugotovili, da bi morali iti vsi kompleksni tumorji skozi konzilij.
Ugotovili so tudi nekaj tehničnih napak. Med drugim so v dokumentaciji opazili zamenjavo strani (na kateri strani glave je tumor), nekateri izvidi niso bili podpisani, kirurg pa je zelo slabo komuniciral z bolnico.
Volknerjeva zoper zdravnika ne bo podala kazenske ovadbe
Odvetnik Andrej Pitako, ki zastopa Volknerjevo, je dejal, da je vesel, da je bolnica odnesla celo kožo. Dejal je, da kazenske ovadbe zoper zdravnika ne bo vložila, ker je vesela, da se je težava vendarle rešila. "Imela je občutek, kot da je obsojena na smrt," je dejal in dodal, da je izgubila delovno mesto, saj nihče ni verjel, da je bolna. Zato bodo vložili odškodninski zahtevek pred tožbo. Strokovna direktorica Drnovšek Olupova je zagotovila, da bodo to hitro obravnavali ter se poskušali dogovoriti za primerno višino odškodnine.
Ardebili: Iskreno se opravičujem!
Pozno popoldne se je na vso zadevo odzval tudi Seyed Yousef Ardebili sam. "Iskreno obžalujem, da je prišlo do neljubega zapleta pri zdravljenju gospe Volkner. Tudi javno se ji iskreno opravičujem in sem vesel, da dobro okreva po operaciji," je zapisal in dodal, da ji je včeraj poslal tudi osebno opravičilo.
Odgovoril je še, da bo spoštoval in izvajal vse naložene ukrepe, določene v izrednem strokovnem internem nadzoru, in zagotovil, da se neljubi zaplet ne bo ponovil.
"V zvezi z anonimno izjavo v oddaji Svet na Kanalu A pa želim povedati, da nisem zahteval in nikoli nisem prejel podkupnine, da bi pregledal ali operiral katerega koli bolnika. Ker imam zelo dolgo čakalno dobo v UKCL, pa sem verjetno kateremu od pacientov, ki je želel biti pregledan takoj in z izrecno željo, da ga pregledam jaz, povedal, da lahko pride k meni v samoplačniško ambulanto, saj sem z dovoljenjem UKCL delal tudi v samoplačniških ambulantah in tudi operiral," pravi na očitke o podkupovanju.
"Rad delam in operiram in rad bi pomagal vsem bolnikom, a žal to zaradi organizacije dela in omejitve programa s strani financerja ni mogoče," je končal.

Operacije ni bilo od nikoder
Kot so poročali v oddaji Svet, je bolnica zaradi glavobolov svojega zdravnika prvič obiskala pred več kot petimi leti. Kot je dejala pred operacijo, jo je po stopnjevanju bolečin osebna zdravnica pod nujno napotila na nevrokirurgijo, kjer je bila sprejeta pri dežurnem zdravniku Ardebiliju. "Ker je bil dežuren, sem dobila njega, tako sem imela to nesrečo. Ker če bi imela srečo, bi bila morda že operirana," je tedaj pripovedovala. Prvo operacijo so predvideli že januarja lani, a posega ni bilo, sledila sta še septembrski in oktobrski datum, a posega ni bilo, saj naj bi se po njenih besedah zdravnik nenehno odmikal. Medtem je Ardebili aprila lani brez težav v enem dnevu operiral Ivana Zidarja. Strokovni nadzor je tedaj odločil, da je bila operacija nujna in zato tudi upravičena.

Julija je omenjeni zdravnik bolnico poslal na novo nevrološko kliniko zaradi suma, da ji tumor razžira žile v glavi, kar je bilo po njenih besedah tudi edino konkretno, kar je storil. Kljub številnim telefonskim klicem in čakanju nanj se zadeve niso premaknile, vsakič je prišlo nekaj vmes, pravi Volknerjeva.
Šele po odločitvi nevrokirurškega konzilija, da potrebuje bolnica zaradi zahtevnosti in kompleksnosti ter razširjenosti tumorja zdravljenje v tujini, so jo urgentno napotili v Nemčijo. "S ponosom sem šla v operacijsko," je dejala za oddajo Svet. "Oni niso naredili nič, edino poslabšali so. To sem morala sama narediti. Morala sem iti do medijev, na televizijo in se kregati, da sem prišla do bolnišnice in operacije," je dejala in dodaja, da je razočarana, da je po desetih dneh okrevanja iz ljubljanskega kliničnega centra ni še nihče poklical. Zdravnik Marcos Tatagiba, ki je v 12 urah vendarle rešil Volknerjevo, je za oddajo Svet razložil: "Že takrat je bil tumor zelo razširjen in je že ogrožal lobanjsko dno. Če se nič ne stori, pacient ne more preživeti!"
KOMENTARJI (266)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.