V Konfederaciji sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS) težko razumejo, zakaj se premier Borut Pahor in zdravstveni minister Borut Miklavčič posebej pogovarjata z zdravniki, če si res želita uskladitve z večino socialnih partnerjev glede zakona o zdravstveni dejavnosti. Opozarjajo, da aktualna vlada v tem oziru ponavlja nesprejemljivo prakso prejšnje.
Sicer soglašajo s premierjem, da bi morala biti cilja zdravstvene reforme večja kakovost in dostopnost zdravstvenih storitev, dodajajo pa, da "je oboje mogoče doseči le z izboljšanjem kakovosti javnega zdravstva, ki je eden od temeljev socialne države in solidarne družbe".
Zdravniki so sicer za uspeh reforme izjemno pomembni, vendar niso edini, ki želijo v zakonu uveljaviti svoje interese, so opozorili v sporočilu za javnost.
Poleg ostalih zaposlenih v zdravstvu, ki očitno ne morejo enakovredno z zdravniki uveljavljati svojih interesov, so po mnenju KSJS vsaj enako pomembni partnerji zaposleni, ki predstavljajo velik del uporabnikov zdravstvenih storitev. Sindikalna konfederacija tako pričakuje, da se bo vlada še pred odločanjem o končnem predlogu zakona o zdravstveni dejavnosti uskladila tudi z ostalimi socialnimi partnerji na enak način, kot se je z zdravniškimi organizacijami.
V KSJS se zavzemajo za ločitev javnega in zasebnega zdravstva, želijo pa tudi vplivati na vsebino te ločitve. Vlado zato hkrati spominjajo na nesprejemljivost ločenih pogajanj o novem plačnem sistemu v času prejšnje vlade, ko so pogajanja ločeno potekala z zdravniki, s tem pa so vse ostale reprezentativne sindikate potisnili v drugorazredni položaj.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.