Goran Vojnović, avtor romana Čefurji raus!, je zaradi prijave (katere podpisnik je bil v. d. direktorja policije Matjaž Šinkovec) pristal pod drobnogledom ljubljanskih kriminalistov.
Vojnovića so ovadili zaradi domnevne razžalitve in obrekovanja dela slovenske policije, so sporočili iz Študentske založbe, pri kateri je izšel sporni roman.
Vojnovića so v četrtek zaslišali na sektorju za gospodarski kriminal. Avtor je izjavil, da gre v romanu za fikcijo in se nikakor ni v nobenem trenutku naslonil na resnične dogodke ali osebe.
V. d. generalnega direktorja policije Matjaž Šinkovec je medtem že priznal, da je bil postopek v primeru Gorana Vojnovića zaradi romana Čefurji raus! napaka, ministrici za notranje zadeve Katarini Kresal pa je ponudil svoj odstop. Vendar ga ta, kot je pojasnila v izjavi za javnost, ni sprejela. Predlog za kazenski pregon zoper avtorja romana pa je umaknjen.
Kresalova je pojasnila, da je bila z ovadbo, vloženo zoper Gorana Vojnovića, in opravljenim razgovorom seznanjena v četrtek in je takoj zahtevala pojasnila policije. Po pojasnilih pa je bila "izjemno jezna, predvsem pa izjemno užaloščena, da je kaj takega v teh časih, v katerih živimo, mogoče".

Danes zjutraj je opravila razgovor s Šinkovcem, ki je priznal, da je bila storjena napaka in da se kaj takega ne bi smelo zgoditi. Povedal je še, da prevzema polno odgovornost za nastali položaj. Pojasnil je tudi, da se je odločil, da bo pregon v tej zadevi umaknjen in da je sprejel vse ukrepe, da se kaj takega v policiji ne bi več zgodilo. Ob tem ji je ponudil odstop. A se je po tehtnem premisleku Kresalova odločila, da njegovega odstopa ne bo sprejela.
"Cajkiči, "kapsi", "šupki" ...
V Študentski založbi domnevajo, da sta se policiji zdeli v romanu najbolj sporni poglavji z naslovoma “Zakaj smo končali na policijski postaji” in “Zakaj je slovenska policija v pi...”, na založbi pa se sprašujejo predvsem, zakaj slovenska policija ne prenese kritike niti v fikcijski literaturi in zakaj je najbolj ažurna prav pri preganjanju avtorske svobode.
Očitno so policijske vrhove zmotili izrazi, ki jih je Vojnović za policiste uporabil v romanu. V dopisu, ki so ga poslali avtorju, so med drugim zapisali, da bo imel Vojnović na zaslišanju možnost strokovno ali smiselno dokazati, da imenovanja policistov z besedami “cajkiči”, “kapsi”, “debili”, “šupki”, “bumbarji”, “retardirani”, “ku ... od ljudi”, “pi ... hinavske”, “papki od pandurjev” niso žaljivi.
"Si predstavljate, da bi policaji preganjali vse tiste, ki pripovedujejo ali zapisujejo vice o policistih? Žal Vojnovićev primer ni šala. V poosamosvojitvenem času smo doživeli nekaj odmevnih pritiskov represivnega aparata na pisateljsko svobodo. Očitno nekateri še vedno ne razumejo, kaj je pisateljska svoboda in kaj je sploh literatura. Sprašujemo se, kaj so se učili v policijski ali kaki drugi šoli. So jim predavali o literaturi s pojmi devetnajstega stoletja? Zastraševanje umetnikov in intelektualcev ni atribut demokratične družbe," meni odgovorni urednik zbirke Beletrina Študentske založbe Mitja Čander.
KOMENTARJI (131)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.