Po mesecih ugibanj je sredi aprila končno postalo jasno, kdo bo novi veleposlanik Slovenije v Zagrebu. Vlada Marjana Šarca je na položaj imenovala dolgoletnega kariernega diplomata Vojislava Šuca, ki naj bi na položaju nasledil zdaj že nekdanjo veleposlanico Smiljano Knez. Tej se je mandat na čelu veleposlaništva v Zagrebu iztekel konec minulega meseca, z začetkom meseca avgusta pa jo je predsednik Borut Pahor imenoval za svojo svetovalko za mednarodne zadeve. Prvi mož države pa za zdaj še vedno ni podpisal ukaza o postavitvi Šuca za njenega naslednika, saj ta še vedno ni dobil agremaja Hrvaške.
Glede na številna odprta vprašanja in napetosti med državama se že pojavljajo neuradni namigi, da naj bi Hrvaška znova nagajala Sloveniji in namensko zavlačevala s podelitvijo agremaja. Eden od razlogov za zavlačevanje bi se lahko skrival tudi v nesprejemljivosti Šuca za novega veleposlanika – čeprav, kot rečeno, gre za dolgoletnega kariernega diplomata z močnim pedigrejem, je 65-letnik tudi bivši jugodiplomat, ki je v osemdesetih letih prejšnjega stoletja svojo karierno pot začel v zunanjem ministrstvu nekdanje SFRJ, v jugoslovanski diplomaciji pa deloval vse do razpada federacije. Po poročanju nekaterih drugih medijev izhaja iz vojaške družine, njegov oče je bil večkrat odlikovani častnik JLA, poročen pa je s s Srbkinjo Dragico Vidović.
![Vojislav Šuc, ki ga je Šarčeva vlada aprila imenovala za naslednika Smiljane Knez, je dolgoletni karierni diplomat.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Apr2019/c4a5f6746c_62236276.jpg?v=d41d)
Na ministrstvu primera za zdaj še ne komentirajo
O tem, zakaj se je postopek nekoliko zavlekel, smo danes vprašali tudi slovensko veleposlaništvo v Zagrebu, kjer zadeve niso želeli komentirati. Zaradi tajnosti postopkov imenovanj vodij diplomatsko-konzularnih predstavnikov primera uradno za zdaj ne pojasnjujejo tudi na slovenskem ministrstvu za zunanje zadeve.
Neuradno naj bi celoten postopek stekel na začetku junija in naj bi bil trenutno še vedno v predvidenih časovnih okvirjih. Razlog za to, da se je postopek malenkost zavlekel, pa naj bi bil v tem, da je padel v obdobje poletnih mesecev, ko delo na zunanjih ministrstvih zastane, in reorganizacji hrvaške vlade – med drugim tudi na čelu hrvaškega zunanjega ministrstva.
Postopek podelitve agremaja veleposlanikom s strani države gostiteljice sicer glede na ustaljene diplomatske prakse traja dober mesec dni, v času praznikov oz. dopustov pa se lahko za kakšen mesec dni tudi zamakne.
Po neuradnih informacijah tako razloga za nervozo na slovenski strani naj ne bi bilo vsaj še do konca avgusta. Čas za konkretnejše ukrepanje pa bo nastopil, če bodo Hrvati podelitev agremaja zavlekli v september.
KOMENTARJI (107)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.