Slovenski psiholog in psihoterapevt Robert Masten je danes za 24ur.com komentiral umor 55-letne Mariborčanke in umor pri Ptuju.

V prvem primeru naj bi 55-letnico nekdo zadavil, v drugem pa je 49-letni sin med žganjekuho ubil 80-letnega očeta. Po umoru si je poskušal vzeti življenje, a so ga rešili. H krutemu dejanju naj bi prispeval tudi alkohol.
"Prisotnost alkohola v nekontroliranih oblikah (tudi kuhanje alkohola doma) potencialne konflikte in blokade razbremeni in pride do reagiranja na ta način. Vse je vezano na neko širšo socialno sliko, situacijo, tu je potencialen problem lahko tudi revščina. Nasprotno od prevladujočega mnenja, da patologija nastane zgolj v zgodnjem otroštvu, pa psihični problemi nastajajo tudi zaradi nespodbudnih razmer skozi cel življenjski tok, tudi v odrasli dobi. Vedno gre za splet okoliščin, ne gre vedno za samo en vzrok,“ še dodaja.
Težava je zloraba alkohola, povečanje porabe pa je lahko povezano tudi s slabimi gospodarskimi pogoji, krizo in nezdravimi življenjskimi vzorci ter navadami. Razlike pa so opazne pri različnih regijah po Sloveniji.

Na novinarsko vprašanje, zakaj ljudje prizadenejo ali poškodujejo prav svoje najbližje, pa je dejal naslednje: "Tu so prisotna najbolj intenzivna čustva, bližnji so prav 'kanal' za izživljanje psihičnih problemov, na njih se vežejo pozitivna in negativna čustva. Običajno se ljudje najbolj intenzivno skregamo prav doma.“ Odnosi med ljudmi so pogajanja za "meje in pozicije“, če pa se ne znamo pogajati, pride do neučinkovitih in škodljivih načinov komunikacije, še opozarja.
Družba kot taka, predvsem odgovorne osebe, bi morale bolj sistematično in pozorno gledati ter vzpodbujati vrednote zdravja, kakovosti življenja. Družba predvsem ne propagira zdravih načinov življenja, saj je življenjski slog prepuščen vsakemu posamezniku.
Kapital in potrošništvo
"Liberalizem in liberalni kapitalizem, ki je brezobziren, kapital in potrošništvo, zelo veliko poudarjanje uspeha, performensa in to že pri zelo majhnih otrocih – vse to je že zelo globoko zakoreninjeno v osnovni šoli. Prepričan sem, da bi morali delati (država) v preventivnem smislu. Tisto, kar sedaj diktira naš tempo, je kapital, gre za izkoriščanje naravnih vir, in naravni vir pa je tudi človek. Človek je po eni strani na stres odporen, po drugi strani pa ima svoje meje. Stres je tihi sovražnik, ki v nas deluje in slej ko prej rezultira v kakovosti življenja, zdravju,“ še dodaja.

Glede žrtev in ljudi, ki so bili prisotni pri umoru (družinski člani, sosedje, sorodniki), pa je dejal, da pozneje lahko pride do postravmatskega stresa, kjer je potrebna strokovna pomoč terapevta, saj lahko pride do strukturnih sprememb v možganih, teh pa ni mogoče več popraviti.
Na vprašanje, zakaj se potem neka oseba, ki je ubila nekoga, poskuša ubiti, pa je dejal: "Gre za neko impulzivno dejanje. Potem ko to storilec spozna, pridejo na površje druge emocije.“ Relativno nezrela osebnost, prisotnost alkohola in sprožilec (lahko tudi gesta, beseda, dejanje – prepir) – vse to lahko privede do nekega zločina.
Država lahko s solidarnostjo in povezovanjem preventivno pomaga preprečiti tovrstna dejanja.
KOMENTARJI (139)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.