Slovenija

Kruh z maslom in medom, jabolko in mleko: Hvala za naš super zajtrk!

Ljubljana, 15. 11. 2019 07.24 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Že vse od leta 2011 se tretji petek v novembru otroci v vrtcih in šolah mastijo s kruhom z maslom in medom, jabolkom in mlekom. Tradicionalni slovenski zajtrk letos poteka pod geslom Hvala za naš super zajtrk!, s katerim se želijo zahvaliti kmetijam, živilsko predelovalni industriji in zadrugam za vso lokalno pridelano hrano.

Danes obeležujemo dan slovenske hrane, v okviru katerega so 270.000 slovenskim otrokom v vrtcih in osnovnih šolah za zajtrk ponudili kruh z maslom in medom, jabolko in mleko. Ta letos poteka pod geslom Hvala za naš super zajtrk!. 

"S projektom se posebej osredotočamo na otroke, šolajočo se mladino, jih izobražujemo, obveščamo in ozaveščamo, pa tudi širšo javnost, o pomenu zajtrka, pomenu in prednostih lokalne oz. slovenske hrane, pomenu kmetijstva in čebelarstva za pridelavo hrane ter njunem vplivu na okolje, o pravilnem ravnanju z odpadki, ki nastajajo pri vsakodnevnih dejavnostih in racionalnem ravnanju z embalažo," so poudarili na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. 

270.000 otrok je danes zajtrkovalo tradicionalni slovenski zajtrk.
270.000 otrok je danes zajtrkovalo tradicionalni slovenski zajtrk. FOTO: Aljoša Kravanja

Ob dnevu slovenske hrane smo se pri zajtrku pridružili otrokom v vrtcu Mavrica Šempeter in osnovni šoli Šempeter pri Gorici. Reportažo si lahko ogledate spodaj. 

Vse več ljudi zajtrkuje 

Raziskava Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) kaže, da se veča delež odraslih, ki redno zajtrkujejo. Raziskava CINDI 2016, ki jo izvaja NIJZ, kaže da se je delež odraslih, ki redno zajtrkujejo, dvignil iz 58 odstotkov (leto 2001) na 62 odstotkov (leto 2016). Zmanjšal pa se je delež prebivalcev, ki uživajo sladkane pijače. Kljub temu se v Sloveniji v povprečju še vedno vsak drugi odrasli prehranjuje pretežno nezdravo in z manj zdravju koristnimi živili, piše na spletni strani NIJZ.

Spodbudnejše rezultate kaže tudi zadnja raziskava o vedenju otrok in mladostnikov (HBSC, 2018), saj vse več otrok redno zajtrkuje, uživa sadje in zelenjavo ter popije vse manj sladkanih pijač. Z bolj redno telesno dejavnostjo pa se izboljšuje tudi situacija obvladovanja debelosti med otroci, kažejo podatki NIJZ.

Šabeder: Zajtrk tudi del terapije za težko bolne otroke

Že tradicionalno se otrokom v številnih vrtcih in šolah pri zajtrku pridružijo tudi nekateri slovenski politiki. Namesto pristojne ministrice Aleksandre Pivec, ki je zbolela, je danes skupaj z otroki v enoti Podlesek v središču najstarejšega slovenskega mesta zajtrkovala vodja njenega kabineta Andrejka Majhen. Obiskala jih je tudi županja Nuška Gajšek in nekateri lokalni pridelovalci in predelovalci hrane.

Predstavnica kmetijskega ministrstva je povedala, da so po vseh letih, odkar traja projekt, že zaznali trend, da se o prehranjevanju več pogovarjajo in da je že samo po sebi umevno, da otroci morajo zajtrkovati. Zagotovo pa je po njenem mnenju na tem področju še kar nekaj manevrskega prostora, zlasti med srednješolsko populacijo, v kateri marsikdo opušča redno prehranjevanje.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

"Skozi aktivne ukrepe se na ministrstvu trudimo tudi za čim večjo nabavo lokalno pridelane hrane v javnih zavodih, kjer ugotavljamo, da je včasih povpraševanje celo večje od trenutnih zmožnosti lokalnih pridelovalcev," je dejala Majhnova in spomnila, da so na voljo tudi sredstva in ukrepi, ki jih v ta namen zavodi lahko črpajo. Veliko je po njenem še možnosti zlasti pri izobraževanju tistih, ki so v njih zadolženi za naročanje hrane.

Zdravstveni minister Aleš Šabeder je medtem danes zjutraj obiskal najtežje bolne otroke na pediatrični kliniki v ljubljanskem Univerzitetnem kliničnem centru in z njimi pojedel zajtrk. Spomnil je, da je slovenski zajtrk pomemben del zdravega prehranjevanja in tudi del terapije za težko bolne otroke.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Ob tem na ministrstvu za zdravje opozarjajo na pomembnost uživanja zajtrka kot prvega obroka, ki da energijo za zagon tako telesne kot miselne aktivnosti. Predvsem pa je za bolnega otroka pomembno, da je v času bolezni primerno prehranjen in hidriran. "Z obeleževanjem tradicionalnega slovenskega zajtrka želimo krepiti dobro navado rednega zajtrkovanja doma, v vrtcih, šolah in drugod. Razvoj in ohranjanje zdravih navad gibanja in prehranjevanja je rdeča nit nacionalnega programa Dober tek Slovenija, zdravo uživaj&več gibaj," so še zapisali.

Pomen lokalno pridelane hrane 

18. novembra 2011 se je projekt prvič udejanjil s kruhom, maslom, medom, mlekom in jabolki na krožniku – vse domačega izvora. Na vrtce in osnovne šole je bilo tisti dan za zajtrk dostavljenih več kot 19.000 kilogramov kruha, 2600 kilogramov masla, 53. 600 litrov mleka, 3220 kilogramov medu in 32.000 kilogramov jabolk. V projekt je vključenih okoli 268.074 otrok, vzgojiteljev in učiteljev v slovenskih vrtcih in osnovnih šolah (160.242 otrok v osnovnih šolah in 84.692 otrok v vrtcih). Projekt je potekal na 1535 lokacijah, in sicer na 828 osnovnih šolah in 707 vrtcih.

Cilj tradicionalnega slovenskega zajtrka je poudariti pomen lokalno pridelane hrane.
Cilj tradicionalnega slovenskega zajtrka je poudariti pomen lokalno pridelane hrane. FOTO: Aljoša Kravanja

Cilj vsakoletnega tradicionalnega slovenskega zajtrka, ki ga izvajajo na pobudo Čebelarske zveze Slovenije, je poudariti pomen kakovostne lokalno pridelane in predelane hrane in posledično tudi skrb za okolje, spodbujanje kmetijstva in popularizacijo odgovornega sobivanja z naravo in njenimi plodovi. Ter nenazadnje opomniti na pomen čebele, ob tem opozarjajo na Čebelarski zvezi. 

Čebele spadajo med ene najpomembnejših opraševalcev, saj sodelujejo pri opraševanju različnih cvetočih rastlin ter posledično pri pridobivanju hrane. Od opraševanja s strani čebel je odvisnih več kot 80 odstotkov kulturnih rastlin, vsaka tretja žlica hrane, čebele pa oprašijo tudi večino sadnega drevja. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (92)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

strupenakamilca
15. 11. 2019 18.09
-1
Tole je bil za moje pojme zelo jalov poskus manipulacije. Najbolj smešno je da je glavni cilj tega zajtrka zmanjševanje uporabe plastike. O povezavi sestavin takega zajtrka in diabetesom pa ne duha ne sluha.
Stauffenberg
15. 11. 2019 18.16
+0
Ja kaj hočemo, za ene je to zdrav zajtrk, za druge ne. Cuker, antibiotiki, 30x škroplena jabolka....Uboga deca.
nikhrast
15. 11. 2019 16.03
-6
Jasno je kdo je lobiral pri ministru za edukacijo. Pa ta obsedenost s tem tipičnim slovenskim zajtrkom, samo nobenega ne vidim da bi to jedel za zajtrk. Mleka ne pijemo, pijemo oranžni sok, jabolka ne jemo, skoraj vsi kupujemo banane, namesto navadnega kruha pa spečemo toast, mogoče damo gor med. Kaj pa muesli ali kaj podobnega, vidim da precej folka poje to za zajtrk.
Veles_zaš?itnik
15. 11. 2019 16.14
+4
Hrast, a ti misliš, da nas zanima, kakšne so vaše prehranjevalne navade v Kanadi? Gre za Slovenijo in taka akcija je več kot dobrodošla,..., ti pa pač v svoji negativistični maniri pač moraš pripomniti nekaj.
nikhrast
15. 11. 2019 18.35
-5
Vely, štiri mesece sem bil poleti v Evropi, noben sorodnik ali prijatelj ne poje ta slovenski zajtrk. Cajti so se spremenili, za zajtrk zdaj muesli, banane, toast, frittata ali omleta, pa green tea...
Transformerji
15. 11. 2019 15.00
+3
Naj postane ta zajtrk tradicionalen v domu starejših občanov; med je sladkor, maslo je maščoba, mleka vsi stari ne prebavljajo več, v jabolko pa tako nihče ne more zagristi. Pa jih bo prej pobralo! Pa bomo prihranili pri pokojninah!
brabusednet
15. 11. 2019 14.23
+2
Sem slišal,da se je tudi Pahor zastonj najedel,mogoče bo sedaj nekaj povedal,kam nas njihova politika palje v kako globok prepad polno lačnih in revnih brez Slovenskega zajterka,ker ni šoldov.
Transformerji
15. 11. 2019 14.04
+3
Si predstavljate družino, ki pri končno skupnem kosilu začne moliti: O Bog, da nam naš vsakdanji kruh....pa tudi če je samo kruh.
Mirkoca
15. 11. 2019 13.56
-2
Jabolko in mleko ... mmmmm
strupenakamilca
15. 11. 2019 13.39
+5
Načeloma sem proti tradicijam, a to niti ni naš povsem tradicijonalni zajtrk... Da pa o korelaciji med mlekom in diabetesom niti ne začenjam. Upam da poznate dejstva.
MrKritik77 .
15. 11. 2019 13.39
-2
Kruh, sir in ajvar zame, prosim. Med gre v čaj samo takrat, ko sem bolan, masla pa sploh ne maram. Mleko mi povroča želodčno kislino. Za jabolko pa itak veste, kam si lahko vtaknete.
Komendator
15. 11. 2019 13.35
+4
Korupcija, minister je po sliki sodeč dobil dva jabolka, ostali pa po enega? NPU, kaj čakaš?
Transformerji
15. 11. 2019 13.32
+4
Enkrat letno, torej: dva dni nazaj so mi pa po TV ekranu že dirjali jelenčki in Božički in to bo do 31.12.
KavčStrokovnjak
15. 11. 2019 13.35
+3
Ne razumem. Naši v vrtcu jedo vsak dan slovenski zajtrk. Enkrat na teden med in maslo.
MojsterSplinter
15. 11. 2019 13.30
+11
Ne razumem, kako se lahko kdo hvali, da ENKRAT LETNO otroci jedo tradicionalen slovenski zajtrk?! In to je celo nekakšen nacionalni PROJEKT!?
Frane Šajn
15. 11. 2019 13.25
+3
Ja, ja vemo med iz Lidla , kruh iz Spara, maslo iz Hoferja mleko pa iz Italije! Tipičen slo. zajtrk!
Savudrijska
15. 11. 2019 13.28
+3
Savudrijska
15. 11. 2019 13.17
+1
Slovenski strupen med,strupeno mleko,strupeno,meso,itd,itd! Slovenska hrana= NE HVALA!
Eastman
15. 11. 2019 13.03
+16
VSI PAMETNI PA POJMA NIMATE, govorite v tri krasne kako slabo naši otroci jedo v vrtcih... evo zajtrki mojih otrok za ta teden... popolnoma zdrava in predvsem slovenska hrana: mlečni zdrob in jabolko, kakav in Kekčev črni kruh ter kisla smetana, mleko in ajdovi žganci, mlečna prosena kaša in jabolko, bela kava na bio mleku...
Bratomil
15. 11. 2019 13.00
-3
Ko smo bili mi mladi, smo jedli suh kruh in sparjeno vodo, za sladico pa tri okoli ušes. Zdaj so vsi razen mene, in meni podobni kenjatori, pomehkuženi.
Domendo
15. 11. 2019 13.12
+7
i141
15. 11. 2019 13.33
+3
Sentis
15. 11. 2019 12.20
+1
Tak in podoben zajtrk bi moral biti redno na jedilniku.
Eastman
15. 11. 2019 13.04
+0
Saj je... ne govori nekaj na pamet če ne poznaš zadev.
Domendo
15. 11. 2019 12.20
+6
Klobasice, jajca, pomarnčni sok, so že luksuz.
misterbin
15. 11. 2019 12.20
+11
Se mogoče kdo spomni tudi tistih otrok ki doma nimajo masla ter medu in v šolo brezi zajtrka ?To kar tu prikazujete in pišete o nekem tradicionalnem zajtrku je bav bav .
Karolina Šmalc
15. 11. 2019 12.10
+14
Izgleda, da sem iz drugih krajev in drugih časov. Za zajtrk smo jedli koruzne žgance z mlekom, koruzni močnik s kislim mlekom in podobno.
KavčStrokovnjak
15. 11. 2019 12.12
-3
Močnik s temno moko je bil včeraj za zajtrk...
i141
15. 11. 2019 13.34
Kavčstokovnjak za tvojo aktivnost je še to preveč.
Domendo
15. 11. 2019 13.50
hotchilipoper
15. 11. 2019 12.08
+3
A ni med okužen z antibiotiki?