Slovenija

Zajedalci uničujejo čebele

Ljubljana, 03. 07. 2008 13.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na Vursu predvidevajo, da so z zajedalsko boleznijo okužene vse čebelje družine, zato bodo čebelarjem začeli zdravilo deliti brezplačno, naučili pa jih bodo tudi pravilne uporabe.

Bayvarol bodo čebelarjem na terenu razdeljevali od 9. do 24. julija, po tem datumu pa bodo čebelarji zdravilo lahko dvignili na sedežu ali enotah veterinarskega inštituta. Predstojnica Nacionalnega veterinarskega inštituta Jelka Zabavnik Piano je povedala, da bodo strokovnjaki veterinarskega inštituta čebelarjem izdajali zdravilo osebno na terenu po Sloveniji na osnovi seznama čebelarjev, ki so ga pripravila čebelarska društva. Poleg zdravila bo čebelar prejel tudi navodilo o uporabi zdravila, vsak čebelar pa bo s svojim podpisom potrdil prejem zdravila.

Vurs bo čebelarjem delil brezplačno zdravilo za zajedalce.
Vurs bo čebelarjem delil brezplačno zdravilo za zajedalce. FOTO: Mirko Kunšič

Čebelarji bodo morali voditi tudi evidenco zatiranja varoj, sledljivost uporabe pa bodo spremljali preko dnevnika veterinarskih posegov, kamor bo čebelar moral vpisati datum vstavitve zdravila v čebeljo družino. Čebelarji bodo v času zdravljenja morali spremljati tudi učinkovitost zdravila s štetjem varoj in vodenjem evidence o odpadu varoj.

Čebelarji bodo lahko uporabili tudi zdravilo apiquard oziroma dovoljena sredstva (mravljična kislina, mlečna ali oksalna kislina za čebelje družine brez zalege). Ta sredstva bodo sicer čebelarji morali plačati.

Pršica varoja je v Sloveniji prisotna že 30 let. Praksa je pokazala, da je zajedalec izjemno prilagodljiv in da lahko razvije odpornost na zdravila. Zato je zdravilo bayvarol predvideno le za letos, torej za poletno zatiranje varoje.

Med čebeljimi družinami, ki so jih čebelarji prijavili za zatiranje varoj, ocenjujejo, da je od 10 do 30 odstotkov rezervnih čebeljih družin. Tudi te morajo biti tretirane, je poudarila Zabavnik Pianova in dodala, da predvidevajo, da so s to zajedalsko boleznijo okužene vse čebelje družine. Rezervne čebelje družine – te si čebelarji ustvarjajo v tem času – so šibkejše od gospodarskih čebeljih družin.

Program zatiranja varoj je z uveljavitvijo pravilnika, ki je začel veljati 1. julija, postal obvezen, vendar pa ekološki čebelarji niso zavezani k uporabi zdravila. Zdravilo se lahko v panj vlaga po točenju medu.

Po končanem zdravljenju bo Vurs začel s kontrolami na terenu. Po prvih ugotovitvah bodo naredili analizo tveganja in se odločili, kolikšen odstotek čebelarjev bodo pregledali. Akcija poletnega zatiranja varoj se mora zaključiti do 15. avgusta. Vrednost programa je 445.000 evrov, akcijo pa kot ukrep pomoči čebelarjem financira ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

unikat.33
04. 07. 2008 06.19
Rešite čebelice!!!
Lukeatluke
03. 07. 2008 21.14
Rešitev je to, sedaj je važno le vestno evidentiranje. Je pa zanimivo, da letos nisem videl niti ene(saj da bi rekel) mrtve čebele.
mobius
03. 07. 2008 20.51
Ne vem zakaj se tukaj nihče ne oglasi pa je dejansko na nek način stvar našega obstoja. Pravzaprav vem, pa nima smisla pisati, ker bi zato moral napisati knjigo. Je pač lažje razpravljati o raznih nepomembnih zvezdnikih, zvezdic, politikov in podobne raje hehehe. pz !!!!!
Mali_Piko
03. 07. 2008 20.38
ko bodo cebele izginile iz oblicja zemlje, jim bo clovestvo sledilo nekaj let za tem. Pazte cebele!