Slovenija

Zajc: Glede hidroelektrarn na Muri sta možna dva scenarija

Ljubljana, 15. 04. 2019 19.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA, / U.Z.
Komentarji
1

Okoljsko ministrstvo, ki nasprotuje hidroelektrarnam na Muri, vidi dve možnosti zaključka postopka odločanja o tem. Eden od načrtov, ki ga je v DZ opisal okoljski minister Simon Zajc, končno odločitev ob opredeljenih izravnalnih in nadomestnih ukrepov še vedno prepušča investitorju in pobudniku gradnje.

Na okoljskem ministrstvu že od januarja 2012 dalje teče postopek priprave državnega prostorskega načrta za hidroelektrarno Hrstje-Mota na Muri, je v odgovoru na poslansko vprašanje Andreja Rajha (SAB) ob začetku aprilske seje DZ povedal okoljski minister Simon Zajc. Okoljsko ministrstvo je februarja izdalo pozitivno mnenje o ustreznosti okoljskega poročila, v katerem je v zaključku navedeno, da je plan nesprejemljiv, ker izkazuje bistvene vplive na okolje.

"Na podlagi tega zaključka smo pripravili več gradiv, ki so trenutno še v medresorskem usklajevanju," je pojasnil Zajc. Eno od teh gradiv je priprava sklepa vlade o zaustavitvi postopka priprave državnega prostorskega načrta za območje hidroelektrarne Hrastje-Mota. "To je plan A, ki ga mi predlagamo," je povedal minister – torej bi se vlada na podlagi okoljskega poročila že sedaj odločila, da državni prostorski načrt ustavi.

Okoljsko ministrstvo, ki nasprotuje hidroelektrarnam na Muri, vidi dve možnosti zaključka postopka odločanja o tem.
Okoljsko ministrstvo, ki nasprotuje hidroelektrarnam na Muri, vidi dve možnosti zaključka postopka odločanja o tem. FOTO: iStock

"Druga verjetnost, plan B, pa je, da se s tem postopkom nadaljuje," je povedal minister. To pomeni, da bi sledila javna razgrnitev študij variant in okoljskega poročila, nato pa odločba o nesprejemljivosti plana. Gradiva bi se v tem primeru dopolnila "s preciznimi izravnalnimi in nadomestnimi ukrepi" in na podlagi preučitve vseh potrebnih ukrepov se bi investitor in pobudnik odločila, ali bosta predlagala začetek postopka prevlade drugega javnega interesa oz. prevlade interesa energetike napram okolju.

"V zadnjem času smo aktivnosti za uskladitev gradiva povečali in pričakujem, da bomo to gradivo kmalu uskladili do te mere, da ga bo vlada obravnavala," je še dodal Zajc.

Na poslansko vprašanje je odgovarjala tudi ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek, ki je zanikala nekatere očitke, češ da je zagovornica energetskega lobija. "Sem pa kot ministrica za infrastrukturo zadolžena tudi za energetiko, dolžna opozoriti vlado, preden se odloči, kakšne posledice določena odločitev ima. In jaz sem vesela, da sva se z ministrom Zajcem prejšnji teden dogovorila, da bomo dali na papir vse posledice oziroma posledice vseh variant, s katerimi se na ministrstvu za okolje in prostor v povezavi z reko Muro ukvarjajo," je dodala.

Spomnila je, da cilji Slovenije glede 25-odstotnega deleža obnovljivih virov energije v končni bruto uporabi energije do leta 2020 ne bodo doseženi. "In prav s tem gradivom seznanjam vlado," je poudarila. Dodala pa je, da ni proti temu, da se na Muri ne gradi hidroelektrarn, če bo na mizi okoljsko poročilo, da se hidroelektrarn na tej reki zaradi okoljskih razmer ne da graditi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

RUGIEVIT
16. 04. 2019 10.04
Zgleda so bili protesti zastojn