Višje sodišče v Mariboru je kot neutemeljeno zavrnilo pritožbo višje državne tožilke in potrdilo sodbo sodišča prve stopnje v Murski Soboti, ki je obdolžene Andreja Štruca, Nevena Koludroviča, Draga Hojnika, Branka Puca in Stanislava Vogrinca oprostilo obtožb, da so 28. februarja 2001 skušali umoriti nekdanjega novinarja Večera Mira Petka.
Višje sodišče: Nobenega dokaza za obtožbe
Državno tožilstvo je v svoji pritožbi uveljavljalo bistveno kršitev določb kazenskega postopka, medtem ko tričlanski senat višjih sodnikov v sestavi Miroslav Pliberšek, Zdenka Klarič in Simone Skorpik meni, da je "sodišče prve stopnje obdolžence utemeljeno oprostilo obtožbe, saj ni imelo na razpolago nobenega dokaza, ki bi očitek in obtožbe potrdil".
Višji sodniki menijo, da je sodišče v Murski Soboti dejansko stanje "ugotovilo pravilno in popolno", pri čemer je razjasnilo vsa odločilna dejstva in pravilno ocenilo zbrane dokaze in zagovore obdolžencev.
Miro Petek: Sodbo so pisali odvetniki
Nekdanji novinar in sedanji poslanec SDS Miro Petek z vsebino sodbe še ni seznanjen, ima pa občutek "kot da so oprostilno sodbo pisali odvetniki obtoženih".
Ker so informacije o oprostilni sodbi v javnost pricurljale že pred
dvema tednoma, je Petek prepričan, da se je sodstvo na ta način odzvalo
na njegove kritike slovenskega pravosodja.
"Kot poslanec sem problematiziral trajni sodniški mandat in nedotakljivost sodnikov, v enem od intervjujev pa sem izjavil tudi, da je bilo sojenje peterici napadalcev na sodišču v Murski Soboti sodna farsa," je za 24ur.com povedal Petek in dodal, da je po njegovem mnenju zlasti sporno, da prvostopenjsko sodišče državnemu tožilstvu ni dovolilo izvedbe nekaterih ključnih dokaznih predlogov.
Petek sicer pričakuje, da bo Vrhovno državno tožilstvo na Vrhovno sodišče vložilo zahtevo za varstvo zakonitosti.
Jerovšek: Sodstvo pod vplivom podzemlja
"To, kar se je zgodilo v zadevi Petek, je nezaslišana stvar," je dejal poslanec SDS Jožef Jerovšek. "Gre za projekt za razelektritev osuplosti slovenske javnosti nad odločitvijo sodišča."
Dejstvo, da je sodba Višjega sodišča v Mariboru v primeru Petek prišla v javnost v času sodnih počitnic, naj bi po prepričanju Jerovška kazalo, "da imajo na del sodstva močan vpliv kriminalno podzemlje in tranzicijski tajkuni". Na današnji novinarski konferenci je ocenil, da je "to dejstvo zaskrbljujoče za pravno varnost".
Izrazil je še presenečenje nad domnevno potrditvijo oprostitve peterice obtoženih, saj je v Sloveniji "skoraj vedno praksa", da se zadeve ob dvomih v pravilnost postopka vrnejo v ponovno sojenje.
Kot je znano, so se sredi sodnih počitnic v javnosti pojavile neuradne informacije, da naj bi senat Višjega sodišča v Mariboru potrdil oprostilno sodbo, ki jo je obtoženi peterici avgusta lani izreklo murskosoboško okrožno sodišče.
Astronomske odškodnine za oproščene
Eden od zagovornikov obdolženih je že napovedal, da bo zahteval denarno odškodnino za vsak dan, ki ga je njegov klient v času postopka preživel v priporu. Odškodnina naj bi znašala 200 evrov na dan. Glede na to, da je policija osumljene priprla 17. septembra 2003, na prostosti pa so od 28. avgusta 2005, utegne skupni odškodninski zahtevek doseči višino okrog 720 tisoč evrov oziroma 173 milijonov tolarjev.
Novinarja Petka so neznanci februarja 2001pred njegovim domom brutalno pretepli, napad pa je sledil seriji člankov v časniku Večer, v katerih je opisal sumljive okoliščine lastninjenja koroških podjetij in s tem povezanega bogatenja tamkajšnjih privatizacijskih "tajkunov".
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.