Slovenija

FOTO: Zahtevamo vrnitev 12.000 izbrisanih

Ljubljana, 26. 02. 2009 15.24 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Predsednik Društva izbrisanih Todorović je na shodu dejal, da zahtevajo izdajo odločb o stalnem prebivališču za nazaj vsem, ki jih je država izbrisala iz registra, in možnost vrnitve domov.

Zahtevamo, da se vsem, ki jim je bila preprečena vrnitev v Slovenijo, omogoči, da se vrnejo na domove, je danes povedal predsednik Društva izbrisanih Aleksandar Todorović. Še vedno tudi zahtevajo izdajo odločb o stalnem prebivališču za nazaj vsem, ki jih je država 26. 2. 1992 izbrisala iz registra stalnega prebivalstva.

Shod izbrisanih na Prešernovem trgu
Shod izbrisanih na Prešernovem trgu FOTO: Damjan Žibert

Kot je na današnji manifestaciji ob 17-letnici izbrisa iz registra stalnega prebivališča vseh tistih, ki si do 26. 2. 1992 niso uredili statusa, na Prešernovem trgu povedal Todorović, gre pri omenjeni zahtevi predvsem za tiste, ki so pred izbrisom ali po njem odšli v države nekdanje SFRJ, vendar se zaradi izbrisa niso mogli vrniti nazaj v Slovenijo.

Kot je povedal, je šlo pri tem za okoli 12.000 takšnih, ki so iz Slovenije odšli, da bi si pridobili dokumente, ki so jih slovenske oblasti zahtevale za pridobitev državljanstva, bodisi iz kakšnega drugega razloga. "Za te zahtevamo, da se jim z ustreznim zakonom omogoči, da se znova vrnejo na svoje domove," je dejal in dodal, da takšen zakon že obljublja ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal.

Zahtevajo izdajo odločb

Pojasnil je še, da v društvu še vedno zahtevajo izdajo odločb o stalnem prebivališču za nazaj vsem, ki jih je država 26. 2. 1992 izbrisala iz registra stalnega prebivalstva. Ob tem je dodal, da ne zahtevajo odškodnin, ampak samo tisto, kar "je država pokradla in vstavila v svoj žep".

Prižgali svečke v spomin na 1300 umrlih izbrisanih.
Prižgali svečke v spomin na 1300 umrlih izbrisanih. FOTO: Damjan Žibert

Po besedah Sadika Emala, sicer referenta za romska vprašanja v Društvu izbrisanih, želijo z današnjo kratko manifestacijo opozoriti na laž, v kateri živijo Slovenci, to je, da so izbrisani tej državi sovražniki. Sam, kot je dejal, ni bil nikoli sovražnik Slovenije, pač pa je vanjo prišel živet iz ljubezni do nje.

Statusa si v za to določenem roku ni uredil zato, ker je moral po dokumente v Makedonijo, vmes pa je zamudil rok, do katerega si je bilo treba urediti status. Do danes mu je sicer že uspelo urediti vse potrebne slovenske dokumente, vendar kljub temu pričakuje odločbo, s katero bi se mu stalno prebivališče priznalo od 26. 2. 1992, ker so s tem povezane tudi nekatere druge pravice.

Današnje manifestacije se je sicer udeležilo okoli 40 izbrisanih. Nekateri izmed njih so se s prižigom sveč spomnili tudi 1300 umrlih izbrisanih, ki po navedbah organizatorjev "niso dočakali poravnave krivice, ki je bila storjena izbrisanim".

Varuhinja: Povračila škode ni mogoče izključiti

Izdajanje odločb se nam zdi primeren način reševanje problema izbrisanih, je ob 17. obletnici izbrisa zapisala varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek-Travnik. Obenem je zatrdila, da na osnovi ustave ni mogoče izključiti pravice do povračila škode, ki so jo posameznikom s svojim protipravnim ravnanjem povzročili izvajalci javne oblasti.

Po mnenju varuhinje bo tudi v teh primerih skladno s pravili civilnega prava potrebno dokazati predpostavke odškodninske odgovornosti. "Samo v primeru izpolnjevanja teh predpostavk bo posameznik od države lahko zahteval odškodnino za škodo, ki jo je utrpel. O tem pa bo odločalo sodišče," piše na spletni strani varuha človekovih pravic.

Varuhinja je zatrdila, da na osnovi ustave ni mogoče izključiti pravice do povračila škode, ki so jo posameznikom s svojim protipravnim ravnanjem povzročili izvajalci javne oblasti.
Varuhinja je zatrdila, da na osnovi ustave ni mogoče izključiti pravice do povračila škode, ki so jo posameznikom s svojim protipravnim ravnanjem povzročili izvajalci javne oblasti. FOTO: POP TV

Čebašek-Travnikova ocenjuje, da med načela pravne države spada tudi odgovornost državnih organov za pravičnost in primernost zakonskih rešitev ter ustreznost njihovega izvajanja. "V tem kontekstu bi bilo treba ugotoviti odgovornost vseh, ki so pripomogli k sporni ureditvi, ki je imela za posledico izbris posameznikov iz evidence stalnega prebivališča," je dodala.

Pri tem po njenih besedah ne gre za javne uslužbence, "ki so le izvrševali sporne zakonske določbe, temveč za tiste državne funkcionarje in javne uslužbence, ki so pripravili sporne zakonske določbe, pa niso predvideli njihovih posledic oziroma nanje niso opozorili".

Zato varuhinja ob tej priložnosti znova opozarja na premišljenost pri sprejemanju zakonodaje in najširšo vključenost stroke in javnosti v proces oblikovanja zakonskih določb, še piše na spletni strani.

Ustavno sodišče zadovoljno

Ustavno sodišče (US) zelo veseli, da se je začela spoštovati odločba o izbrisanih, "res samo v realizaciji osme točke druge odločbe o izbrisanih iz leta 2003", je na novinarski konferenci dejal predsednik US Jože Tratnik. Kot je povedal, izdajanje dopolnilnih odločb sledi omenjeni odločbi US, ne ve pa, ali sledijo odločbi US tudi po vsebini. Predsednik US je pojasnil, da ne pozna vsebine dopolnilnih odločb, ki jih je ministrstvo za notranje zadeve začelo izdajati izbrisanim, ki so si že uredili status bivanja v Sloveniji. "Zato vsebine ne morem komentirati," je poudaril, a dodal, da je njihovo izdajanje korak naprej.

Ustavno sodišče, je nadaljeval, ni odločalo o nobeni odškodnini, "ampak je samo odločalo, ali je to bil poseg v ustavne pravice ali ne", so poudarili.
Ustavno sodišče, je nadaljeval, ni odločalo o nobeni odškodnini, "ampak je samo odločalo, ali je to bil poseg v ustavne pravice ali ne", so poudarili. FOTO: POP TV
Po Tratnikovih besedah očitki, "da je US vrnilo stalno prebivališče nekomu, ki si ga ne zasluži, ne more biti predmet ustavnosti. Tudi tisti, ki je obsojen na smrt ima ustavne pravice".

Kot je poudaril, je treba poseg v ustavne pravice popraviti. "V osmi točki druge odločbe izreka je napisano, da se lahko izdajajo tudi odločbe za tiste, ki jim je že bila izdana odločba o stalnem prebivališču ali pa imajo slovensko državljanstvo," je dejal in dodal, da je za druge izbrisane treba pripraviti zakon.

Ustavno sodišče, je nadaljeval, ni odločalo o nobeni odškodnini, "ampak je samo odločalo, ali je to bil poseg v ustavne pravice ali ne". Predsednik US meni, da se "po vsej verjetnosti" ustavno sodišče še lahko ukvarja s problematiko izbrisanih. Pri tem je Tratnik omenil izdajo zakona in dilemo, ali naj bo to navadni ali ustavni zakon. Prav tako lahko pride do morebitnega odločanja US tudi glede izdajanja dopolnilnih odločb, je pojasnil. "Stvar še ni dokončno pospravljena," je dodal.

Ustavno sodišče lahko presoja tudi ustavni zakon, če takšen zakon nima ustavne vsebine, je odgovoril Tratnik na vprašanje, če lahko US presoja ustavni zakon. "Potem to ni ustavni zakon in lahko ustavno sodišče poseže v njega z oceno ustavnosti," je zatrdil in dodal, da takšni praksi sledijo tudi druga ustavna sodišča. Po Tratnikovih besedah US spoštuje kritike. "Tudi vse odločbe ustavnega sodišče niso bile sprejete soglasno," je opozoril in dodal, da prihaja do različnih mnenj glede ustavnih odločb tudi znotraj pravne stroke. Dodal pa je, da je "drugo, če se ustavne odločbe ne spoštujejo".

V Amnesty Internation pozdravljajo odločitev MNVZ

V Amnesty International Slovenije (AIS) pa so danes, pozdravili, "odločnost MNZ, da začne problematiko izbrisanih končno reševati na primeren način".

Upajo tudi, "da bodo sledili še ostali potrebni ukrepi, ki bi v dokončni meri odpravili ta črni madež na mednarodnopravnem ugledu Slovenije in da v prihodnje tuje države glede izbrisa ne bodo imele več vsebinskih komentarjev".

Ureditev statusa le z Ustavnim zakonom


V SLS so opozorili, da so številni pravni strokovnjaki v svojih mnenjih in izjavah v preteklosti potrdili ter podprli trditve, da je za izvedbo Ustavne odločbe potreben zakon. izdajanje odločb izbrisanim je mogoče le na osnovi ustavnega zakona, ki bi omogočil tudi individualno obravnavo vsakega posameznega primera, poudarjajo,

"Le na tak način bi se pravično uredil status vsem, ki so z osamosvojitvijo postali tujci na slovenskem ozemlju ob enem pa bi tako preprečili prisoditev odškodnin tistim, ki so v času osamosvajanja Slovenije delovali proti slovenskim interesom ali se celo borili proti Sloveniji“, so poudarili v SLS.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (298)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User436684
03. 03. 2009 13.09
Jeb... izbrisane!!!! Najprej naj poskrbijo da bo minimalen zajamčen OD vsaj 1000evrov neto in poskrbijo za slovence ki z svojimi v povprečju 600 evri životarijo/mo iz meseca v mesec potem pa naj se močno razmisli ali ljudem ki si so v bosni(in še kje) sezidali hiše in so ko je počilo 91ga pobrali šila in kopita namesto da bi branili našo državo,potem pa jim je tudi tam tam postalo prevroče-bi pa odškodninoE BOGA MI NEČEŠ(da me bojo razumeli).
User389997
28. 02. 2009 10.46
Mislm, pa da tut napišejo na protestu (je tudi zgorej slikano) SLOVENIA in ne SLOVENIJA, je groza!!! No je pa res, da so oni v tuji državi in verjetno se tega zavedajo! Imeli so dosti časa, in tako je izbrisanost NJIHOV PROBLEM!
djdj
28. 02. 2009 04.55
verjetno se vsi pičejo na mekani ć
djdj
28. 02. 2009 04.51
Vse te poslati na preiskus Slovenskega jezika. Todorović je pa že po priimku južni. Naj se najprej bontona nauči
User425096
28. 02. 2009 01.41
Na kozlanje mi gre ko slišim Slovenija!!!
User423447
28. 02. 2009 00.56
Barovič legenda! SNS le tako naprej!
User423447
28. 02. 2009 00.47
Projekt končna rešitev. Plinske celice.
metronom
27. 02. 2009 18.41
manja kranc bravo ena pametno povedano izgnat iz drzave in gotovo
User399077
27. 02. 2009 14.54
white power!!!
User270321
27. 02. 2009 14.44
Če gremo ZNOVA lepo po vrsti, da ne bo demagoškega zavajanja! : Veste, Slovenija ni pravna naslednica SFRJ ampak novo ustanovljena država, ki je samo prevzela dolžnosti in nekatere pravice iz naslova mednarodnih sporazumov in pogodb, ki so imele nek pravni učinek na Slovenijo, kar je bilo potrebno posebej dogovoriti z pogodbenimi subjekti iz naslova teh sporazumov ali pogodb Slovenija je bila novoustanovljena država, državljani bivših republik SFRJ (državljani SFRJ) niso imeli nikakršnih posebnih pravic, ki bi izvirale iz SFRJ, ker Slovenija ni bila nikakršna pravna naslednica. Zato je tudi bilo potrebno status ponovno vzpostaviti z zahtevano dokumentacijo v roku 6 mesecih! BTW! Resnica je ta, da se ni nikogar nezakonito izbrisalo (kar lepo dokazuje število blizu 180.000 državljanov, ki si je leta 1992 uredilo svoj status), če pa seveda nekdo ni hotel ali mogel iz različnih razlogov, kar se sicer države ne tiče, dostaviti potrebne dokumentacije NMZ enostavno ni krivo! Ta »glasni« t.i. izbris je enostavno posledica Zakona o Splošnem upravnem postopku, ki zapoveduje, da se vsako nedopolnjeno vlogo po pozivu Upravnega organa, v roku 14 dni zavrže kot NEPOPOLNO dragi gospodje. In sedaj mi zaupajte, po kakšni logiki oz. seznamu, bi morala Slovenija voditi stalno prebivajoče tujce iz SFRJ? Mogoče po vašem seznamu neobstoječe pravne entitete (Slovenije kot dela SFRJ)? Kakorkoli, zadnja opcija je referendum! Tako očitnega teptanja vrednot s strani te vlade -za katere smo se borili in jih potrdili leta91- ne damo!
User436360
27. 02. 2009 12.49
Končno smo dobili vlado, ki vodi našo državo v smer spoštovanja človekovih pravic – žal s sedemnajstletno zamudo! Povrnitev statusa vsem izbrisanim le prvi korak na poti k celoviti popravi krivic, za kar bodo potrebni dodatni ukrepi. Svetovna javnost od naše države že vrsto let zahteva celovito popravo krivic, ki naj poleg retroaktivne povrnitve statusa stalnega prebivalca zajema tudi: • izrecno javno priznanje diskriminatorne narave izbrisa in opravičilo zanj; • nudenje odškodnine vsem, ki jih je prizadel izbris; • zagotovitev rehabilitacije izbrisanim, katerih telesno in duševno zdravje je bilo prizadeto zaradi izbrisa, in • ustanovitev neodvisne preiskovalne komisije o okoliščinah in posledicah izbrisa.
User423524
27. 02. 2009 12.36
Komentarje bi najbolje komentiral, da me spominjajo na solunsko ali soško fronto, kjer so se nasprotniki vkopali in se zadeva dolgo ni premaknila z mrtve točke. Skoraj sizifovo delo je prepričevanje prepričanih. Kljub argumentom ostajajo eni in drugi na svojih bregovih.
User289753
27. 02. 2009 12.10
Ahimsa Po dr. Joseph Göbbels se zgleduje celoten zahdni svet Tojk o dermokraciji prava Kar sepatiče odločbe ji pa ne bi bilo treba vračat. Sicer pa jim bi dal. Stalno prebivališče.Toda ne državljanstva ker zato niso zaprosili in ker nikoli niso bili državljani RS ne morejo od nje nič zahtevati Kar se patiče rasizma je pa povsem normalno glede na to da smo Slovenci tazadnje v tej državi.
dunc46
27. 02. 2009 12.06
BellaCiao
27. 02. 2009 11.48
Janez Janša naj bo raje tiho...če bi mu bilo toliko do svojega lastnega naroda, ne bi podpiral ideološkega kolega Sanaderja in bi Hrvaški že prej jasno dal vedeti kaj in kako!
User436360
27. 02. 2009 11.41
Najbolj skrbi, da v Sloveniji narašča rasizem in ksenofobija. Nacistični retorik dr. Joseph Göbbels (Mr. Big Lie) je v času tretjega rajha zaslovel po svoji metodi laganja: Če ponoviš laž stokrat bodo tudi tisti, ki vedo, da je laž začeli misliti, da je v njej tudi nekaj resnice. Svoje nasprotnike je diskreditiral in nekatere tudi, če je bilo potrebno likvidiral. General Glanckopf, njegov Grimsi in »izgubljen« Turk so to metodo nadgradil. Zavajanje in laganje sta glavna aduta S(d)S. JJ je ponovno pokazal pravo barvo. Pred javnostjo naj bi odgovarjala ministrica Kresalova, ker izvaja odločbo Ustavnega sodišča RS. To je narobe svet.
BellaCiao
27. 02. 2009 11.34
Vse je potrebno obravnavati individualno....TISTIM, ki so kalkulirali oz. delovali v nasprotju z interesi države Slovenije PA NITI SLUČAJNO dati statusa oz. česarkoli. Komur pa je bila storjena krivica,se pa mora država opravičiti in podeliti status. morebitne odškodnine morajo biti OMEJENE, da ne bomo za vse napake plačevali državljani, KI S TEM NIMAMO NIČESAR!
frako
27. 02. 2009 11.28
Pa še nekaj Če so si lahko nekateri zrihtal po 2, 3 in več ržavljanstev ste mogli bit izbrisani siloma nesposobni da bi si zrihtal enega!!! In to vašo nesposobnost nej pa še nagradimo
BellaCiao
27. 02. 2009 11.25
Bi se pa lahko ljudje naučili Slovensko!
BellaCiao
27. 02. 2009 11.25
Nekateri (del moje žlahte) so to uredili brez problemov, ker so šli lepo na Mačkovo in stali v vrsti. Brez problemov IN brez kalkulacij!