Na obrambnem ministrstvu si želijo pri spreminjanju pogodb za nakup finskih patrij oz. pri zmanjševanju števila oklepnikov pomagati celo s tožilskimi podatki, poroča 24UR ZVEČER. Tožilstvo naj bi namreč zoper nekatere uslužbence ministrstva vložilo obtožnico. Če bi s pomočjo tožilskih podatkov dokazali korupcijo, bi lahko pogodbo za nakup patrij razveljavili, kot dopušča protikorupcijska klavzula v tej pogodbi. Ministrica Jelušičeva je že preverila pravne podlage in že zahtevala vpogled v tožilski spis. Prav zdaj potekajo pogajanja, so zatrdili na obrambnem ministrstvu.
"Upoštevamo, da je treba to ustrezno preveriti in smo za ta namen naslovili na tožilstvo tudi pismo s prošnjo za vpogled v celoten postopek, v spis. Vendar v zvezi s tem odgovora še ne moremo dati, ker mora ta prošnja odpotovati z ministrstva z ustreznimi pravnimi podlagami. Potem pa bomo počakali, kakšen bo odgovor. Vsekakor pa ljudi, ki jim krivda še ni dokazana, ne bomo mogli obsoditi vnaprej,“ je dejala ministrica. O tem, ali jim bodo dovolili vpogled v spise, pa je ministrica dejala, da ne more soditi, kajti to je stvar presoje tožilstva.
"Zahtevajte vpogled v kazenski spis"
Vložena zahteva za preiskavo v aferi Patria bi morala po mnenju Cvete Zalokar Oražem iz stranke Zares vplivati na vladna izhodišča za nadaljnje ravnanje v zvezi z nakupom oklepnikov. Zato je poslanka v pismu premierju Borutu Pahorju predlagala, naj vlada čim prej preuči možnost sprožitve ustreznih ukrepov ter zahteva vpogled v zahtevo za preiskavo.
Iz poslanske skupine Zares so sporočili tudi, da je Zalokar Oražmova na vlado naslovila tudi pisno poslansko pobudo v zvezi z omenjenim vprašanjem. V pobudi poslanka od vlade pričakuje, da na podlagi omenjenih dejstev "čim prej preuči možnost sprožitve ustreznih ukrepov".
Zalokar Oražmova je v pismu, naslovljenem na premierja Pahorja in obrambno ministrico Ljubico Jelušič, spomnila, da je bila v zadevi Patria na Okrožno sodišče v Ljubljani 14. maja vložena zahteva za preiskavo zoper dve osebi. Mediji so poročali, da je tožilstvo vložilo zahtevo za preiskavo zoper Jureta Cekuto in Petra Zupana, ki je bil vodja programa opremljanja Slovenske vojske oz. temeljnih razvojnih programov na ministrstvu za obrambo.
Poslanka je prepričana, da bi omenjena zahteva za preiskavo morala vplivati na vladna izhodišča za nadaljnje ravnanje v zvezi z nakupom oklepnikov oziroma pogajanja s Patrio, še posebej zato, ker naj bi bila zaradi zlorabe položaja osumljena uradna oseba. Protikorupcijska klavzula namreč po opozorilih poslanke nedvomno navaja, da se ne sme napeljevati uslužbenca k zlorabi položaja.
Ker bi lahko omenjena zahteva za preiskavo imeli tudi posledice za veljavnost sporne pogodbe s Patrio oz. Rotisom, je Zalokar Oražmova na generalno državno tožilko Barbaro Brezigar naslovila prošnjo za seznanitev z zahtevo. Brezigarjeva pa jih je seznanila, da ima zaradi morebitne aktivacije protikorupcijske klavzule možnost zahtevati vpogled v kazenski spis vlada kot podpisnik pogodbe oz. po pooblastilu vlade minister, ki je pristojen za izvrševanje pogodbe.
Zato Zalokar Oražmova v pismu Pahorja in Jelušičevo prosi, naj vlada zahteva od sodišča vpogled v kazenski spis in poslanski skupini Zares oziroma članom odbora za obrambo omogočijo vpogled v ugotovitve policije in državnih tožilcev. "V poslanski skupini Zares želimo, da vlada kar najbolje zavaruje javni interes in da na podlagi omenjenih dejstev čim prej preuči možnost sprožitve ustreznih ukrepov. Slednje je nenazadnje na nek način povezano tudi s sprejemom rebalansa državnega proračuna za leto 2010 in morebitnim zmanjšanjem integralnih sredstev za izdatke za blago in storitve pri ministrstvu za obrambo," je v pismu še zapisala poslanka.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.