Slovenija

Zahtevajo revizijo poslovanja CSS

Ljubljana, 24. 01. 2025 14.38 | Posodobljeno pred 5 urami

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Komisija DZ za nadzor javnih financ bo od računskega sodišča zahtevala revizijo poslovanja škofjeloškega podjetja CSS in sprejemanja odločitev o njegovi likvidaciji. Od SDH med drugim pričakuje dokumentacijo, ki je bila podlaga za likvidacijo. Komisija je petkovo sejo zaradi odsotnosti vodstva SDH sicer prekinila.

Na predlog koalicijskih poslanskih skupin je komisija med drugim sklenila vladi priporočiti, da v treh mesecih preuči možnost drugačne obravnave invalidskih podjetij v državni lasti. Od ministrstva za delo in Slovenskega državnega holdinga (SDH) pričakuje, da ji bosta v 20 dneh pisno poročala o dejavnostih v zvezi s škofjeloškim invalidskim podjetjem CSS.

Stavba CSS
Stavba CSS FOTO: POP TV

Brez glasu proti je potrdila tudi osem sklepov NSi. Na njihovi podlagi bodo od SDH med drugim zahtevali dokumentacijo, ki dokazuje upravičenost odločitve o likvidaciji podjetja in imenovanja njegovega direktorja Uroša Zarnika za likvidacijskega upravitelja, ter revizijo poslovanja podjetja za zadnjih pet let.

Revizijo poslovanja CSS komisija pričakuje tudi od računskega sodišča, ki ga bo poleg tega pozvala k reviziji sprejemanja odločitev o likvidaciji.

Ministrstvo za delo je pozvala k preučitvi možnosti dodatnih subvencij za CSS, ministrstvo za finance pa k pripravi predloga spremembe odloka o strategiji upravljanja državnih naložb, ki bo invalidska podjetja v večinski lasti države uvrstila v novo skupino naložb s ciljem uresničevanja pomembnih družbenih interesov ter zaščite in vključenosti ranljivih skupin.

Od vlade pa v komisiji pričakujejo, da v primeru uvedbe stečajnega postopka CSS ne bo podala soglasja k stečaju. Od nje želijo tudi vpogled v zapisnik in sklepe s seje, na kateri je razpravljala o CSS.

Predsednik komisije Jernej Vrtovec (NSi) je sejo po glasovanju prekinil, kar je napovedal že na začetku. Kot je pojasnil, se mu namreč zdi nedopustno, da na njej ni vodstva SDH. Takšno ravnanje predsednika uprave Žige Debeljaka je označil za sramotno. "Če ima človek čisto in mirno vest, bi danes prišel na to sejo, vam pogledal v oči in rekel 'dobili bomo rešitev'," je dejal. Ob tem je posvaril pred politizacijo težav CSS.

Do SDH je bil kritičen tudi Milan Jakopovič (Levica). Kot je dejal, bi moral holding skrbno spremljati poslovanje podjetij pod svojim okriljem in v primeru nakazujočih se težav nemudoma ukrepati. Namesto tega se otepa odgovornosti in za vse krivi ministrstvo za delo, je dodal.

Vrtovec se je vprašal, ali je SDH v primeru tega podjetja res izčrpal vse možnosti. V to je podvomila tudi generalna sekretarka Sindikata obrti in podjetništva Slovenije Ana Čermelj. S predsednico sindikata CSS Brigito Rutar sta pozvali k naporom, da delovna mesta ostanejo v Škofji Loki.

Kot je poudarila predsednica Zavoda invalidskih podjetij Slovenije Vojka Martinčič, so invalidska podjetja zaradi svoje dvojne vloge zelo pomemben del gospodarstva. "Veliko državljanov ne ve, da invalidska podjetja vsako leto ustvarijo skoraj 300 milijonov evrov dodane vrednosti," je dejala. Pomen zaposlenosti invalidov po njenih besedah dokazuje tudi podatek, da je strošek države za vsakega zaposlenega invalida 381 evrov mesečno, za nezaposlenega pa več kot 1150 evrov.

Poslovodstvo podjetja CSS v 97,96-odstotni lasti države je lani predlagalo njegovo likvidacijo, ki jo je prejšnji teden potrdila tudi skupščina. Poteza je v javnosti sprožila burno razpravo z očitki o slabem upravljanju kapitalskih naložb države in zanemarjanju pomena delovnih mest za invalide.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

zdravkob
24. 01. 2025 15.34
+0
Revizije ne rabite, poslovanje je bilo ok. Če ne bi bilo, bi šlo podjetje v prisilno poravnavo ali stečaj. Likvidira se lahko samo normalno delujoče podjetje. Tole je Golob likvidiral, pa nikomur povedal. Enako je storil s TEŠ6. Pojma nima nihče zakaj. Novoustanovljena toplarna zdaj proizvaja toliko toplote, da jo morajo odvajat v hladilnih stolpih. Odpadno elektriko pa izvažajo po 100€/MWh. Zdaj pa pogruntaj.
Pajki
24. 01. 2025 15.55
+1
Ja, redna likvidacija je pravica vsakega lasntika. Ampak v primeru invalidskih podjetij, kjer je koriscenje benefitov zelo regulirano, je pa malo drugace
Potouceni kramoh
24. 01. 2025 15.33
+2
Sem slišal da bo lopov Črnčec zdej prestopil iz SDH v CSS in bo lastnoročno zagnal mašine da reši poslovanje invalidskega podjetja.
Aristotle
24. 01. 2025 15.18
+2
Ko te boli briga in ne zelis problemov, gladko stvari odrezes… dokler so tvoji miljoni mirni v davcnih oazah se ne zelis ubadat z “bedarijami”
iziizi
24. 01. 2025 15.07
+5
Invalidi lahko samo reçejo zdaj bomo mel 350 eur invalidske penzije in bodo zivel slabše kot migranti
zdravkob
24. 01. 2025 15.06
+4
Tule se bo gora tresla. Likvidacija je prostovoljna odločitev lastnika. Lastnik je SDH, državno podjetje, kjer ima večino v skupščćini vlada. Torej minister Luka Mesec, neposredno. Torej je to njegova odločitev.
frenk707
24. 01. 2025 15.13
+0
Opisano bi ravnali janševci z županom Radinjo na čelu, ki je zainteresiran za dobro lokacijo, kjer so sedaj delavnice. Luksuzna stanovanja bi se nekaterim prav prilegla.
zdravkob
24. 01. 2025 15.28
+2
Le da janševci niso v vladi, si pozabil. Se zgodi.
marker1
24. 01. 2025 17.00
Ne cmokaj. V Škofji Loki ni stanovanjskih problemov za Janševce. Vsi imajo že prestižna stanovanja in vile. Levakov je v Loki malo, med njimi je Kordiš.