Slovenija

Zahtevajo poročilo o Iraku

Ljubljana, 13. 12. 2006 12.54 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Odbor za obrambo zahteva poročilo o Iraku. Minister trdi, da slovenski vojaki tam delajo v varnih razmerah.

Slovenski vojaški inštruktorji v Iraku po mnenju ministra Erjavca delujejo v relativno varnih razmerah
Slovenski vojaški inštruktorji v Iraku po mnenju ministra Erjavca delujejo v relativno varnih razmerah FOTO: POP TV

Odbor državnega zbora za obrambo je na seji zahteval več informacij o razmerah v Iraku, ki naj bi jim jih zagotovila slovenska misija pri zvezi NATO. Sklenili so tudi, da se na zaprti seji podrobneje seznanijo z varnostno-obveščevalnim poročilom o razmerah v Iraku, kar je podprl tudi obrambni minister Karl Erjavec.

Erjavec je pojasnil, da vlada podrobno spremlja situacijo v Iraku, da pa so razmere, kjer delujejo slovenski vojaki, relativno varne. Kot je dejal minister, se je o tem prepričal tudi sam na obisku v Iraku sredi novembra.

Umika ne bo

Erjavec se je na lastne oči prepričal o razmerah v Iraku
Erjavec se je na lastne oči prepričal o razmerah v Iraku FOTO: Dare Čekeliš

Razpravljali so tudi o posledicah poročila ameriške študijske skupine, t.i. Bakerjeve komisije, ki ugotavlja, da sedanja strategija administracije ameriškega predsednika Georgea Busha v Iraku ne deluje. Erjavec je ob tem pojasnil, da je potrebno ločevati med silami koalicije pod vodstvom ZDA in med misijo urjenja iraških vojakov, ki jo izvaja NATO in v kateri sodelujejo tudi štirje slovenski vojaki.

Pri tem je minister poudaril, da kljub temu, da je v ZDA vse več pozivov k umiku iz Iraka, o umiku misije NATO nihče v zavezništvu ne razmišlja. Še več, članice zavezništva še povečujejo število svojih inštruktorjev, je poudaril Erjavec in izpostavil primer Italije, ki je sicer umaknila svoje vojake iz koalicijskih sili v Iraku, povečala pa je število svojih vojaških inštruktorjev v misiji NATO. "Usposabljanje iraških sil je bistvenega pomena za reševanje varnostne situacije v Iraku," je še poudaril minister in dodal, da to podpirajo tudi ostale članice NATO.

Tudi o dolgu

Odbor DZ za obrambo se je seznanil tudi z odgovorom vlade na aprilsko vprašanje odbora v zvezi s poplačilom ruskega klirinškega dolga z orožjem. Gre za približno 120 do 130 milijonov dolarjev dolga, odvisno od menjalniškega tečaja za klirinški dolar, ki ga je treba še določiti, sicer pa pogajanja o zapiranju tega dolga še potekajo in so vse možnosti še
odprte, tudi možnost poplačila dolga z oborožitveno opremo, je pojasnil predstavnik vlade. Minister Erjavec pa je ob tem dodal še, da se pogovarjajo o opremi, ki je v skladu s standardi zveze NATO.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.