Poslanca Miran Potrč (SD) in Vili Rezman (DeSUS) sta se po pooblastilu vodij poslanskih skupin danes dogovorila, da se bodo v ponedeljek sestali predstavniki poslanskih skupin SD in DeSUS. Na sestanku naj bi ocenili zastoj v pogajanjih in se dogovorili za nadaljnje korake pri usklajevanju vsebine koalicijske pogodbe, sta pojasnila poslanca.
"Po ponedeljkovi začasni odložitvi pogajanj o vsebini koalicijske pogodbe prihaja na poslanskih skupinah DeSUS in SD vse več vprašanj o razlogih za tako stanje z zahtevami, da se koalicijska pogajanja nadaljujejo," je v skupni izjavi za medije povedal Potrč.
"Čeprav poslanci ne moremo nadomestiti koalicijskih pogajanj v vrhu strank, lahko pri tem pomagamo - mehčamo nekolikanj toge razmere, ki so se sedaj vzpostavile, na ta način, da se tudi z našimi medsebojnimi pogovori skušamo dogovoriti o nadaljevanju teh pogajanj in da si prizadevamo sprejeti takšen kompromisen predlog, ki bo sprejemljiv za vse potencialne partnerje v koaliciji," je dejal Rezman.
Kot je Rezman pojasnil, je danes sicer poskušal govoriti s predsednikom stranke Karlom Erjavcem, vendar mu ni uspelo. Najverjetnejši mandatar in predsednik SD Borut Pahor je obveščen o teh pogajanjih, je dejal Potrč.
Poslanec DeSUS je pojasnil, da v stranki nikoli niso pogojevali vstopa v koalicijo s tem, da bi Erjavec ohranil položaj obrambnega ministrstva. Če bi Erjavcu uspelo izposlovati takšen sklep izvršnega odbora stranke, potem bi verjetno res prišlo do tega, da bi pričeli razmišljati v poslanski skupini in stranki različno, je dejal.
Sedem glasov verjetnemu mandatarju?
O možnosti, da bi sedem poslancev DeSUS dalo glas verjetnemu mandatarju, tudi če se pogajanja o koaliciji ne bi nadaljevala, je Potrč dejal: "Prepričan sem in upam, da stvari še niso tako daleč, da je še dovolj časa za vsebinske in kadrovske rešitve in za zavestno opredelitev, da se skupaj dogovorijo za vladno koalicijo. Vse drugo so možne, ampak ne idealne rešitve."
Po Rezmanovih besedah pa bodo poslanci DeSUS dali svojo podporo programu. "Takšen, kot ga sedaj v osnutku predstavlja Pahor, je lahko deležen naše podpore, ob tem da smo imeli tudi nekaj pomislekov, za katere imamo zagotovilo, da bodo tehtno premišljeni in da obstaja tudi velika verjetnost, da bodo sprejeti," je dodal.
Zamenjava Erjavca?
O morebitni zamenjavi strankinega pogajalca bi se moral po Rezmanovih besedah odločiti izvršni odbor stranke, ki je takšen sklep sprejel. Če bi Erjavec ocenil, da ni dobro, da on vodi pogajalsko skupino, bi moral predlog za drugega vodjo dati on sam, je kot edino pametno potezo navedel Rezman.
V DeSUS so zapisali celo vrsto rešitev, ki so jih pripravili v okviru pogajalske skupine. S temi pripombami in željami so želeli sesti za mizo v četrtek, vendar do tega po Rezmanovih besedah žal ni prišlo. Te pripombe gredo predvsem v smer zagotavljanja kvalitetnega gospodarskega razvoja, ki bo omogočal socialno varnost, ne le za upokojene, ampak v DeSUS terjajo tudi, da se omogoči kvalitetno preživljanje mladosti in spodobno plačevanje aktivne populacije.
Spomnimo
Predsednik DeSUS Karel Erjavec je včeraj povedal, da so pogajanja glede vstopa v vlado začasno prekinili zaradi neenakopravnega položaja njegove stranke v pogajanjih. Povedal je tudi, da se lahko zgodi, da DeSUS ne bo v novi vladi. "Pričakujemo drugačen način pogajanj in dogovarjanja," je poudaril Erjavec.
Erjavec je povedal, da je bil njegov sestanek s predsednikom SD Borutom Pahorjem zelo kratek. "Prvi stavek je bil, da lahko izberem katero koli ministrstvo si želim, ne morem pa biti minister za obrambo," je pojasnil in dodal, da gre za ultimat in izključujočo potezo, ki ni v skladu z načelom enakopravnosti. "Če gredo pogajanja v takšno smer, da so postavljeni ultimati, potem nima smisla, da se pogajamo naprej," je poudaril.
Očitno pa sta Potrč in Rezman danes umirila strasti.
KOMENTARJI (308)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.