
Tožilstvo je na sodišče vložilo 120 strani obsegajočo zahtevo za preiskavo v zadevi Orion zoper 12 osumljenih, od tega devet fizičnih in treh pravnih oseb, ki naj bi storili 13 kaznivih dejanj goljufije. Vložena zahteva za preiskavo predstavlja osnovni model, ki se mu bodo dodajala posamezna dejanja; obseg preiskave bo na koncu mnogo širši, kot je trenutno, je povedal višji državni tožilec skupine državnih tožilcev za posebne zadeve Boštjan Penko.
Med osumljenimi tudi odvetniki, sodni cenilec, izvedenec, dva notarja...

Boštjan Penko je potrdil, da so med 12 ovadenimi trije vodilni delavci Oriona: po naših podatkih gre za direktorja Oriona Branka Lužarja, njegovo partnerko in sodelovko Vesno Uzar ter Lužarjevega sodlavca z največ pooblastili Alojza Rusa. Višji tožilec je potrdil, da so vpleteni trije odvetniki, ki so delali za Orion: ti naj bi bili: Dušan Ambrožič, Janez Nolda in Bojan Klenovšek. Ovaden je tudi sodni cenilec in gradbeni izvedenec, po naših podatkih Branko Ivanetič. Že dlje časa je znano, da sta Orionove pogodbe podisovala notarja Boris Lepša in Nevenka Tory. Ovadene pa so tudi tri pravne osebe: pričakovano Orion in Pay Consulting, za mnoge presenetljivo pa tudi celovška Hypo Alpe Adria banka, kar je posredno potrdil tudi Penko. Po Penkovih besedah Orion sicer ni zadnja v verigi osumljenih pravnih oseb, ampak se veriga še nadaljuje. Kot je dejal, je največji hipotekarni upnik na nepremičninah oškodovancev Oriona prav Hypo Alpe Adria Bank iz Celovca.
Najprej je treba zaslišati vse osumljene, Penko pa predvideva, da bo prišlo do tega kmalu. Po zaslišanju bo sodišče presodilo utemeljenost zahteve za preiskavo, nato naj bi bil predvidoma izdan sklep o preiskavi.
Zavedene stranke so podpisale odvzem nepremičnin
Po Penkovih pojasnilih naj bi v zadevi Orion osumljene osebe stranke vabile k sklepanjem poslov oz. posojilnih pogodb, ko je stranka prišla na Orion, pa je bila zavedena. Praviloma ni nobena izmed strank želela skleniti take pogodbe, kot jo je na koncu.

Namesto posojilne pogodbe je z zavarovanjem terjatve sklenila dve kupoprodajni pogodbi in v trenutku zgubila nepremičnine, ki je postala last Oriona, in sicer pod takimi pogoji, da bi jih bilo nemogoče še kdaj pridobiti nazaj.
Določeni postopki, ki jih je Orion pri tem izvajal, postopki pri notarju, način dela sodnega cenilca in izvedenca oz. nadaljnje zastavljanje teh nepremičnin kažejo, da je Orion imel že od začetka goljufiv namen, ki je potreben za vzpostavitev kaznivega dejanja goljufije, je še poudaril.
Kdo sploh vodi Orion?
Trenutno tečejo tudi postopki v zvezi z začasnim zavarovanjem zahtevka za odvzem premoženjske koristi. Kot je znano, ni bila v celoti zavarovana premoženjska korist, iz katere bi se na koncu poplačali tudi oškodovanci. Tožilstvo še ni odnehalo, saj naj bi bil v tem trenutku to še edini zanesljivi način, kako dejansko zavarovati premoženje oškodovancev nekdanjih lastnikov nepremičnin, ki so trenutno lastnina Oriona, meni Penko. Razmere na sedežu Oriona so sicer tudi takšne, da je oškodovancem težko ugotoviti, kdo so osebe, s katerimi lahko sploh sklepajo pravne posle.