Predsednica komisije DZ za peticije ter za človekove pravice in enake možnosti Majda Potrata je danes zavrnila zahtevo poslanske skupine SDS za sklic nujne seje komisije, na kateri bi ta obravnavala izjavo poslanca SD Antona Ropa glede domnevnega dogovarjanja o incidentih v Piranskem zalivu leta 2004. Zahteva koalicijske SDS po njenem mnenju ne izpolnjuje pogojev za uvrstitev na dnevni red seje komisije, je na današnji novinarski konferenci ocenila Potrata.
Opozicijska poslanka seje komisije ne bo sklicala zaradi poslovniških določil, povezanih s sklicem nujne seje, zaradi pristojnosti komisije in ker komisija pri svojem delu ne sme posegati v pristojnosti komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb.
"Sklic nujne seje mora izpolnjevati nekatere pogoje. Tako mora biti nujnost res opravičljiv razlog," je povedala Potrata. Vendar pa poslovnik ne opredeljuje definicije nujnosti, dosedanja praksa pa ni povsem enotna in jasna, je mnenje parlamentarne zakonodajno pravne službe povzela Potrata.
Glede drugega razloga je povedala, da pristojnost komisije ne more biti obravnava nekega podrobnega primera, ampak je pristojnost v zvezi z vprašanjem človekovih pravic in temeljnih svoboščin dokaj široka, vendar na bolj splošni in temeljni ravni. "Naša komisija spremlja uresničevanje pravic in preučuje problematiko uresničevanja človekovih pravic ter daje v zvezi z tem pobude in priporočila," je pojasnila Potrata.
Kot je znano, je poslanec SD Anton Rop in nekdanji premier pred približno enim mesecem povedal, da naj bi se sedanji predsednik vlade in tedanji predsednik največje opozicijske stranke SDS Janez Janša in hrvaški premier Ivo Sanader leta 2004 dogovarjala o incidentih v Piranskem zalivu. Resničnost Ropovih izjav trenutno preverja parlamentarna komisija za nadzor obveščevalno - varnostnih služb. Tako Janša kot tudi Sanader sta Ropove izjave zanikala.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.