V LDS so že pripravili besedilo zahteve za ustavno presojo zakona o nezdružljivosti javne funkcije s pridobitno dejavnostjo, ki ukinja t.i. Kosovo protikorupcijsko komisijo. Zahtevo bodo vložili, ko bo zakon objavljen v uradnem listu, je na današnji novinarski konferenci napovedala poslanka LDS Darja Lavtižar Bebler.
Obenem bodo ustavnemu sodišču predlagali, naj do presoje zadrži izvajanje zakona. Od odločitve sodišča pa je odvisno, ali bo LDS sodelovala v novi parlamentarni komisiji. Kot je pojasnil poslanec največje opozicijske stranke Aleš Gulič, bo LDS v parlamentarni komisiji po zakonu o preprečevanju korupcije sodelovala "dokler se bo dalo". To pomeni, do sprejetja novega zakona, za tem pa bo sodelovanje odvisno "od tega, kaj bo reklo ustavno sodišče", je povedal Gulič. Če bo ustavno sodišče zakon potrdilo, potem bodo v LDS razmišljali o aktivnem sodelovanju v novi komisiji. Če pa bo zadeva zadržana, bodo za ta čas "zagotovo zamrznili" svoje sodelovanje v novi komisiji.
Lavtižar Beblerjeva je opozorila, da je zakon odraz tudi "nekih voajerskih pretenzij" oblasti v tem smislu, da bo imela zelo natančen vpogled nad premoženjskih stanjem slehernega funkcionarja. Predvsem tudi vpogled v premoženjsko stanje politikov, ki prihajajo iz opozicijskih vrst.
Vprašanje arhiva Kosove komisije
Opozorila pa je tudi na to, da bo morala Kosova komisija, ko bo zakon stopil v veljavo, prenesti vse arhive in dokumente v DZ. Ni namreč jasno, kako se bo s tem gradivom ravnalo in kdo ga bo v DZ prevzel. Pod kakšnimi pogoji se bo to gradivo varovalo do trenutka, ko ga bo prevzela komisija DZ, se sprašuje poslanka. Gulič je ob tem napovedal, da bo to vprašanje sprožil na četrtkovi seji komisije po zakonu o preprečevanju korupcije.
Glede vložitve zahteve za presojo ustavnosti, ki jo mora vložiti 30 poslancev, je Lavtižar Beblerjeva izrazila upanje, da se bodo poslanci SD pridružili zahtevi. "Z njimi smo se pogovarjali in načelno so rekli, da se bodo pridružili," je še dodala.
V LDS so sicer prepričani, da je celoten zakon v neskladju z ustavo, saj ukinja neodvisen organ, ki naj bi bdel nad korupcijo, je povedala Lavtižar Beblerjeva. "Trdimo, da je zakon v neskladju z ustavnim načelom delitve oblasti. To se vidi pri izpeljavi kontrole nad korupcije, ki se osredotoči na parlamentarni organ, ki je politični organ," je povedala poslanka LDS. Po mnenju LDS so tako v neskladju z načelom pravne države, določnosti pravnih norm in zaupanja v pravo 3., 4., 5. in 13. člen zakona. V nasprotju z 38. členom ustave, ki govori o informacijski zasebnosti, pa so 4., 5., 9., 10., 19. in 21. člen zakona, še menijo v LDS.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.