Evropska komisija je predlagala ureditev kohezijske politike v letih 2014–2020. Za Slovenijo je izjemno pomemben predlog, da bodo tudi regije, ki so bile doslej pod 75 odstotki bruto domačega proizvoda (BDP) Evropske unije (EU), pa sedaj presegajo 90 odstotkov, kot zahodna Slovenija, še vedno upravičene do najmanj dveh tretjin obstoječih sredstev, je pojasnil komisar Janez Potočnik.

Po njegovih besedah je to za Slovenijo "zelo zelo dobra novica". Ocenjuje se, da naj bi ureditev za zahodno Slovenijo pomenila okoli 500 milijonov evrov za celotno sedemletno obdobje. Sredstva so bila na kocki, saj se je Slovenija razdelila na dve regiji – vzhodno in zahodno Slovenijo. Medtem ko vzhodna Slovenija tudi v prihodnje ne bo dosegala 75 odstotkov povprečnega BDP EU in bo še vedno upravičena do vse pomoči, pa je bil resen problem za Slovenijo, da je zahodna regija presegla 100 odstotkov BDP EU, je pojasnil.
Evropska komisija je po njegovih besedah menila, da države, ki so bile doslej pod 75 odstotki povprečnega BDP EU in so dobivale kohezijsko pomoč, pa so sedaj dosegle raven do 90 odstotkov, morajo dobiti poseben status – imenujejo se prehodne regije in so kriterialno upravičene do določene pomoči. "A menili smo tudi, da bi tudi tiste regije, ki so doslej bile pod 75 odstotki, pa presegajo 90 odstotkov, iz kriterija pravičnosti morale biti deležne postopnega prehoda. Tako da v bistvu predlagamo, da bi tudi take regije – mednje sodi zahodna Slovenija, sicer pa jih je zelo malo – dobile najmanj do dve tretjini obstoječe pomoči," je povedal.
Take regije so samo tri – poleg zahodne Slovenije še Bukarešta in Kreta. Glede na majhno število regij tudi ni pričakovati, da bi ureditvi katera članica nasprotovala. Predloge komisije morata seveda potrditi Svet, v okviru katerega odločajo države članice, in Evropski parlament.
Korenček in palica
Evropska komisija je sicer že v junijskem predlogu za naslednji večletni proračun Unije za omenjeno obdobje predlagala 376 milijard evrov za to politiko, sedaj pa je opredelila merila za črpanje denarja. Odločila se je za pristop "korenčka in palice". V primeru slabih gospodarskih politik želi možnost zamrznitve dela kohezijskih sredstev, v primeru uspešnega izvajanja projektov pa predlaga celo možnost finančnih nagrad. Evropski komisar za regionalno politiko Johannes Hahn je poudaril, da bo omenjena "palica" le izhod v skrajni sili.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.