
Hrvaško ministrstvo za zunanje zadeve in evropske integracije je v sporočilu za javnost ocenilo, da Slovenija s sprejetjem zakona "nadaljuje prakso vmešavanja v zasebnopravne odnose med komercialno banko in njenimi varčevalci", saj "neslovenskim varčevalcem Ljubljanske banke še naprej onemogoča uresničitev sodne zaščite njihovih pravic", piše v sporočilu na spletni strani ministrstva.
Ministrstvo "z obžalovanjem ugotavlja, da slovenska stran tudi s to potezo še naprej zavrača rešitev vprašanja neizplačanih deviznih hranilnih vlog LB hrvaškim državljanom" in da "ta dolg komercialne banke do svojih varčevalcev še naprej skuša prenesti na breme vseh držav naslednic v okviru nasledstva, kot da gre za dolg bivše države in ne neke komercialne banke". Ob tem spominja, da trije hrvaški varčevalci zaradi tega tožijo Slovenijo na Evropskem sodišču za človekove pravice v Strasbourgu in da gre kmalu pričakovati razsodbo.
Zakon o skladu za nasledstvo
Državni zbor je v ponedeljek po nujnem postopku sprejel vladni predlog zakona o skladu za nasledstvo in visokem predstavniku za nasledstvo. Zakon med drugim določa, da pred slovenskimi sodišči ostanejo prekinjeni oziroma odloženi vsi postopki, ki zadevajo devizne hranilne vloge v poslovni banki ali katerikoli njeni podružnici v katerikoli naslednici SFRJ in ki so bili prekinjeni oziroma odloženi na podlagi zakona o skladu za sukcesijo. Gre za 110 tožb in tri izvršbe, ki zoper Ljubljansko banko in Novo ljubljansko banko potekajo pred pristojnim sodiščem v Ljubljani v zvezi s starimi deviznimi hranilnimi vlogami. Gre večinoma za tožbe hrvaških varčevalcev.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.