V času krize, ko število brezposelnih iz dneva v dan narašča, se zdi razmišljanje o pokojninah na prvi pogled nesmiselno. Da ni tako, nas opozarja predlog pokojninske reforme, ki ga pripravlja vlada. Pokojninska problematika je namreč kot tempirana bomba, ki se bo sprožila najkasneje leta 2025, če ne bomo ukrepali. Ukrepanje države pa ne bo dovolj, velik del bremena bo nase moral prevzeti vsak posameznik.
Dejstvo je, da Slovenci problemu pokojnin namenjamo premalo pozornosti. Pokojninske blagajne so praktično povsod po Evropi dolgoročno vreča brez dna. Gre za strukturni problem, saj obstoječi sistem lahko zagotavlja izplačilo človeku dostojne pokojnine le v razmerah, ko je razmerje med aktivnim prebivalstvom in upokojenci stabilno. V starajoči se Evropi pa ni tako, saj se življenjska doba nenehno povečuje, medtem ko potrebna delovna doba za upokojitev temu ne sledi.
Kako in kdaj naj ukrepamo?
Če vprašamo sindikate, nikoli, medtem ko strokovnjaki (v zadnjem času na tem področju prednjačijo ekonomisti z EPF v Ljubljani z dr. Berkom na čelu, vključil se je tudi sam g. Mrkaič, stalno pa nas opozarja OECD) svarijo, da bi morali že včeraj. Dejstvo pa je, da se mora vsak posameznik zavedati, da lahko največ stori prav sam.
Kako?
S postopnim in načrtnim varčevanjem dela svojih tekočih prihodkov.
Z INDIVIDO do pokojnine brez skrbi!
Če posameznik ne bo ukrepal, mu tudi državna reforma pokojninskega sistema (ki je neizbežna) ne bo pomagala. Prav zato smo v Svetovalni skupini INDIVIDA pripravili rešitve za vsako generacijo, od 20-letnikov, ki šele začenjajo delati, do 50-letnikov, ki imajo do upokojitve le še nekaj let.
Glede na vaše prihodke in zmožnosti na eni in vaš naložbeni profil ter cilje na drugi strani smo za vsakega posameznika poiskali ustrezne finančne rešitve. Tako boste do pokojnine prišli brez skrbi in ne boste odvisni le od drugih, ki v imenu države odločajo o naši usodi.
Izračun pokojnine, ki smo ga pripravili, vam bo pokazal, kaj morate danes storiti, da se izognete bistvenemu znižanju življenjskega standarda ob upokojitvi. Pri pripravi rešitev smo združili moči z najbolj prodornimi in inovativnimi podjetji v naši branži. Za vas smo analizirali vse produkte na trgu in za vsako generacijo pripravili optimalne rešitve za dosego želene pokojnine.
Vse, kar morate storiti, je, da izpolnite prijavnico in naročite brezplačni izračun pokojnine tudi vi.
Hkrati sodelujte v NAGRADNI IGRI, kjer lahko z malo sreče pridete do sproščujočih nagrad, s katerimi boste ohranili tudi vaše zdravje. Saj veste, da nam še tako veliko denarja prav nič ne pomaga, če nimamo zdravja.
Prepustite torej skrb za pokojnino našim strokovnjakom, vi pa poskrbite zase in za vaše zdravje, da boste lahko v tretjem življenjskem obdobju uživali sadove vašega dela. Pomirjajoče okolje, sprostitev, kulinarično razvajanje, energija za vaše telo in malce adrenalina čakajo na vas!
Kolikokrat v življenju varčujemo za pokojnino?
Na žalost samo enkrat, zato popravnega izpita ne bomo imeli. Pri tem je nujno poiskati strokovno pomoč v obliki neodvisnega osebnega finančnega svetovalca, saj so posledice napačne odločitve katastrofalne.
Če vzamemo za primer dinamičnega 25-letnika, ki šele začenja z delom in prejema povprečno izplačilo v višini 1.000 € mesečno, mora za ohranitev življenjskega standarda ob upokojitvi varčevati le 53 € mesečno. Seveda le, če izbere ustrezen produkt oz. naložbeno strategijo. V primeru, da mu delodajalec preko kolektivne sheme vplačuje tudi v t. i. 2. pokojninski steber pa še manj. V primeru, da izbere napačen produkt oz. naložbeno strategijo, pa je ta znesek lahko bistveno višji. Ob tem je zanimivo dejstvo, da bo kar 56 % njegove pokojnine izviralo iz sredstev, ki jih bo privarčeval sam (3. steber), in le 44 % iz naslova državne pokojnine (1. steber). |
Evropa je daleč za ZDA
Sistem obveznega pokojninskega varčevanja Američanom ne omogoča nič več kakor minimalne pokojnine. Ta pa zadošča le za "kruh in mleko". Zato pa imajo Američani prosto izbiro, koliko, kje in na kakšen način bodo za pokojnino varčevali. In kar polovica sredstev razporejenih v dve najpogostejši obliki dodatnega pokojninskega varčevanja (IRA in 401(k)) je danes investirana v različne vzajemne sklade, s poudarkom na delnicah. Pri tako dolgoročnih ciljih, kot je varčevanje za pokojnino, je to kljub občasnim velikim padcem vrednosti delnic (zadnje v letu 2008) edino smotrno in logično. Seveda pa Američani plačujejo precej nižje davke kot Evropejci, kar predstavlja dodatni problem predvsem za mlajše generacije. Oni so tisti, iz katerih prispevkov prejemajo pokojnine današnji upokojenci. To pomeni, da mladi danes plačujejo pokojnine starejšim, hkrati pa morajo dodatno varčevati še za svojo.
Sponzorji kampanje Z INDIVIDO DO POKOJNINE BREZ SKRBI:
KD Življenje, d. d.
Victoria Volksbanken zavarovalniška delniška družba
Krekova družba za upravljanje investicijskih skladov, d. o. o.
Terme Dobrna, d. d.
Sokol Group, d. o. o.