Končno poročilo Zavoda za gradbeništvo (ZAG) kaže, da so poškodbe na vodovodnem omrežju Onkološkega inštituta Ljubljana (OI) posledica zastale vode v ceveh, je povedal vodja sektorja za investicije in javna naročila na ministrstvu Tadej Štular. Preden so vodovodni sistem onkološkega inštituta napolnili z vodo, ga niso ustrezno očistili in prezračili, pravi.
Poročilo ZAG kaže, da se je v ceveh s toplo vodo nabral biofilm, ki povzroča lokalno korozijo ter predstavlja gojišče bakterij, tudi legionele. Poleg tega je prisotna galvanska korozija zaradi nepravilne kombinacije materialov, to je pocinkanih cevi z medeninastimi "fitingi" in ventili. Stene cevi so se bistveno stanjšale, pojasnjuje Štular. Zato je zahteva po sanaciji nujna, možnosti pa je več.
Minister za zdravje Dorjan Marušič je dejal, da je prebral samo izvleček poročila, ki je po njegovi oceni spodbuden. Še danes pa mu bodo predstavniki ZAG predstavili celotno poročilo. Kot še pravi minister, aktivnosti sanacije vodovodnega omrežja potekajo v skladu z načrtom.
Ministrstvo za zdravje in gradbeno podjetje SCT sta novembra sklenila dogovor, po katerem se je na OI takoj začela sanacija vodovodnega sistema. Za pripravo sanacije in delitev stroškov je podlaga izvedensko mnenje zavoda za gradbeništvo. Na prvo izvedensko mnenje zavoda so se pritožili tako ministrstvo in Onkološki inštitut kot tudi SCT, ki je gradil stavbo OI, zato so poročilo morali popraviti in dopolniti.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.