Pretoki rek so povsod po državi veliki, večinoma pa se zmanjšujejo. Sava v spodnjem toku je tako v popoldanskih urah začela upadati. Krka v spodnjem toku ima medtem ustaljen pretok. Reka Ljubljanica ohranja veliko vodnatost, del Ljubljanskega barja je še vedno poplavljen. Prav tako so še poplavljena kraška polja Notranjskega in Dolenjskega krasa, kjer se bo voda predvidoma zadržala tudi v prihodnjih dneh.
Dežurni hidrometeorolog na Agenciji RS za okolje (Arso) Nejc Pogačnik je za 24ur.com dejal, da je Savinja na vodomerni postaji Veliko Širje ob 2.30 dosegla maksimalen pretok, okoli 620 kubičnih metrov na sekundo. Istočasno je imela reka Sava na vodomerni postaji v Hrastniku pretok okrog 2000 kubičnih metrov na sekundo. "Z zamikom je proti Krškem prišlo okrog 2600 kubičnih metrov na sekundo. Ta poplavni val zdaj potuje proti Jesenicam na Dolenjskem," je razložil Pogačnik.
Kaj pravijo na krško-brežiškem območju?
Zdenka Močnik, vodja brežiške izpostave Republiške uprave za zaščito in reševanje, je za 24ur.com razložila, da so njihovi pripadniki svoje aktivnosti izvajali preko cele noči in z njimi še nadaljujejo. V objektih, ki so bili potencialno ogroženi, so stvari iz kletnih prostorov umikali v višja nadstropja. V občini Sevnica ob reki Mirni sta bila ogrožena dva stanovanjska objekta, vendar zaenkrat do poplavljanja ni prišlo.
Na območju Krškega so ob Valvazorjevem nabrežju iz jaškov pri stanovanjskih in poslovnih objektih črpali vodo. Za zaščito savskega nabrežja so v Krškem polnili protipoplavne vreče, lastniki obrežnih stanovanjskih in poslovnih objektov so preventivno zaščitili pritličja ogroženih hiš. Nočno stanje v Krškem si lahko ogledate v spodnji fotogaleriji.
V en objekt na Čatežu je začela voda vdirati v kletne prostore, posredovali so gasilci, večje škode ni bilo.
Močnikova nam je razložila, da nimajo podatkov, da bi bila drugje kakšna ogroženost. Ni bilo dodatnih aktiviranj, gasilci pa ostajajo v pripravljenosti. Tudi evakuacija ljudi ni bila potrebna. "Zaenkrat je šlo kar srečno mimo," je povedala Močnikova.
V treh posavskih občinah Brežice, Krško in Sevnica so sicer ponoči aktivirali 11 gasilskih enot s 104 gasilci, glede na trenutne razpoložljive podatke pa na Upravi RS za zaščito in reševanje ocenjujejo, da se bodo razmere v Posavju postopoma umirile.
Evakuacija zaradi zemeljskega plazu
Precej težav povzročajo tudi zemeljski plazovi. Na Severnem Primorskem se je ob 10.40 usul zemeljski plaz na cesto Spodnja Idrija–Žiri v občini Idrija. Plaz so si ogledale pristojne službe, ki so ugotovile, da ogroža bližnjo stanovanjsko hišo, zato so izselili stanovalca.
Malo pred 18. uro pa je prišlo do podora gozdne ceste Srednja vas v Bohinju – Lom na Uskovnici. Podor v dolžini okoli 50 metrov so si že ogledale pristojne službe, je sporočila Uprava za zaščito in reševanje.
Sicer se je že v petkovih jutranjih urah sprožil zemeljski plaz, ki je zaprl cesto Idrija–Čekovnik. V Idriji se je zaradi zemeljskega plazu nagnil podporni zid, ki ogroža stanovanjsko hišo. Prav tako je plaz odnesel okrog 50 metrov ceste Kneža–Kneške Ravne, v okolici Vrsnega pa del vodovoda.
Na Gorenjskem se je na Jesenicah sinoči ob 22.30 sprožil zemeljski plaz, ki ogroža dve hiši in počasi drsi. Stanovalci enega objekta so bili evakuirani k svojim svojcem. Sicer so na regijskem centru za obveščanje Kranj dejali, da so večino plazov, ki so se sprožili na Gorenjskem, ustavili.
Še vedno težave v prometu
Zaradi poplav na številnih cestah veljajo popolne zapore. Tako so v Zasavju zaprte glavna cesta Litija–Zagorje–Hrastnik–Zidani Most pri Spodnjem Logu ter med Podkrajem in Suhadolami in lokalne ceste Senožeti–Jevnica most čez Savo, Dolsko–Laze, Kresnice–Jevnica, Hrastnik–Radeče.
Na Severnem Primorskem poleg omenjenih dveh cest na idrijskem območju, ki sta zaprti zaradi plazov, velja popolna zapora na cesti Postojna–motel Erazem pri Postojnski jami in lokalni cesti Čekovnik–Idrija ter Planina–Laze.
Na Štajerskem so zaprte ceste Laško–Breze–Šentjur v Laškem, podvoz pri pivovarni.
Zaradi poškodovanih cestišč velja polovična zapora na glavnih cestah Ajdovščina–Predmeja (Slokarji–Predmeja), Ljubljana–Kočevje pri Dolenji vasi in na cesti Železniki–Podrošt pri Jasenovcu.
V spodnji fotogaleriji si lahko ogledate, kako je bila videti poplavljena cesta Litija–Ljubljana v Ribčah, ki so jo po včerajšnjih poplavah za promet odprli danes okoli poldneva.
Serija potresov na Severnem Primorskem
Od včeraj zgodaj zjutraj do danes se je na območju Tolmina in Bovca zgodila serija potresov. Ti so bili šibki, prvi pa se je z magnitudo 1,5 zgodil v petek okoli tretje ure zjutraj, 8 kilometrov severozahodno od Tolmina. Temu je sledilo še pet šibkih potresov v okolici Tolmina, prav tako pet pa jih je bilo tudi v okolici Bovca. Zadnji se je zgodil danes, pet kilometrov jugovzhodno od Bovca.
Na Gorenjskem se stvari umirjajo
Na Gorenjskem je po obilnih padavinah znova odprta cesta Bled–Bohinj. Kot je povedal poveljnik bohinjske civilne zaščite Boris Rožič, se je večina vode, ki je v petek poplavila bohinjske ceste, umaknila. "Na nekaterih cestah so sicer še nanosi blata in kamenja, vendar jih postopoma odstranjujemo," je povedal. Znova so dostopni tudi vas Brod in nekateri zaselki na Bohinjskem, ki so bili v petek popolnoma odrezani od sveta, na običajno raven pa se postopoma spušča tudi gladina Bohinjskega jezera.
Precej dela pa imajo pripadniki Uprave RS za zaščito in reševanje tudi v drugih delih Gorenjske. Zaradi narasle Save črpajo vodo na več lokacijah industrijske cone Planika, v Zvezdi, Mega centru, Savski loki, Iskri Emeco, Gorenjesavski in v Struževem. V Bohinjski Beli pa črpajo vodo iz elektrarne Soteska.
Ob 13.30 se je v naselju Plavški Rovt v občini Jesenice sprožil zemeljski plaz velikosti okoli 100 krat 50 metrov. Plazišče so si ogledali gasilci in obvestili pristojne službe.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.