Slovence je finančna kriza močno prizadela, ugotavljajo na Uradu vlade za makroekonomske analize in razvoj (Umar). Vse več je brezposelnih, revnih in prejemnikov socialne pomoči, opaznejše so razlike med plačami.
Razmere se verjetno ne bodo hitro izboljšale, zato je nujno izobraževanje in usposabljanje delovne sile. Tudi zvišanje minimalne plače ne bo samo pozitivno, saj bo veliko zaposlenih živelo od minimalnih dohodkov. Sicer največ denarja porabimo za vožnjo, hrano in stanovanje.
Po prometnih nesrečah s smrtnim izidom in po samomorilnosti smo nad evropskim povprečjem. Ne zaupamo drugim ljudem in institucijam. Na podeželju je premalo zdravnikov, primanjkuje vrtcev.
A ni vse tako črno. Slovenci smo najmanj zadolženi v Evropski uniji. Po kazalniku sreče in zadovoljstva smo se uvrstili v sredino evropskih držav. Število prebivalcev se je precej povečalo, predvsem zaradi priseljencev, pa znova tudi zaradi več rojstev.
Tudi življenjska doba je vse daljša, povečuje se delež starejših od petinšestdeset let. Število upokojencev narašča hitreje od števila zavarovancev, ki vplačujejo v pokojninsko blagajno. Zato so nujni ukrepi v prebivalstveni, zaposlitveni politiki in finančni politiki.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.