
Potem ko je DZ v torek sprejel zakon o soglasju države za zadolžitev Družbi za avtoceste v RS (DARS) v višini 1,03 milijarde evrov, je danes sprejel še zakon o državnem poroštvu za te obveznosti.
DARS bo tako lahko ob državnem poroštvu do konca leta 2010 najemal kredite in izdajal obveznice, sredstva pa namenil za gradnjo 25 avtocestnih odsekov. Državni zbor je zakon sprejel z glasovi 46 poslancev koalicijskih SDS, NSi, SLS in DeSUS.
LDS in SNS: Dolg bodo odplačevali državljani in ne DARS
Proti takšnemu zadolževanju so glasovali poslanci zlasti opozicijski LDS in SNS, ker sta prepričani, da DARS sam ne bo mogel odplačati tolikšnih sredstev, zaradi česar se bo breme odplačevanja preneslo na državljane prek višjih cestnin oziroma na proračun.
Kljub podobnim pomislekom so zadolževanje v okviru razprave podprli v SD, saj je po njihovem mnenju zaradi nižjih proračunskih sredstev treba zagotoviti stabilen vir financiranja gradnje avtocest. Vendar pa ob glasovanju svojih glasov niso prispevali.
"Jasno je, da DARS kreditov ne bo uspel odplačati in da nov način financiranja gradnje avtocest ne bo pospešil, temveč le podražil," je opozoril Milan M. Cvikl (LDS).
“V trenutku, ko bo DZ podelil poroštvo DARS bo ta dolg postal javni dolg,” je poudaril Bogdan Barovič (SNS). S tem naj bi se prekoračila zadolženost države s tri na štiri odstotke bruto domačega proizvoda. “S tem pa v prihodnosti ne bo mogoče namenjati poroštev za druge pomembne prometne projekte, kot so železnice, zračni promet in pomorstvo,” je še povedal Barovič.
Prepričani, da so zagotovili nemoteno gradnjo
Po mnenju poslancev koalicijskih SDS, NSi, SLS in DeSUS so s sprejetjem zakonskega dvojčka zagotovili nemoteno nadaljevanje gradnje avtocest ter tudi odstranili zadnje ovire za začetek pospešene gradnje avtoceste na pomurskem kraku.

Parlamentarna večina je podobno kot že pri zakonu o soglasju zavrnila dopolnilo opozicijske LDS, s katerim bi se poroštvo odobrilo le za 500 milijonov evrov. S prepolovitvijo poroštva bi po mnenju LDS Evropski uniji dali jasen znak, da želimo evropska nepovratna sredstva, namesto da se zadolžujemo.
DZ je na predlog vlade sprejel k zakonu še uskladitveno dopolnilo, s katerim so poslanke in poslanci besedilo zakona o poroštvu uskladili z v torek sprejetim zakonom o soglasju. Zlasti v opozicijskih LDS in SNS sta takšnemu načinu dopolnjevanja zakonskega besedila že po koncu obravnave tik pred zadnjim glasovanjem nasprotovali, češ da poteka v nasprotju s poslovnikom, kakršnokoli poseganje v besedilo bi bilo namreč možno le v okviru druge obravnave. Po slišanih pojasnilih parlamentarne zakonodajno-pravne službe je predsedujoči seji, predsednik DZ France Cukjati ugotovil, da je postopek korekten in da so opozicijski očitki neupravičeni.
Tudi o razvoju avtocest
Poslanke in poslanci so podprli letni plan razvoja in obnavljanja avtocest za letošnje leto. Za soglasje k letnemu planu, ki ga je pripravila vlada, je glasovalo 62 poslank in poslancev (brez glasu proti). V avtocestnem načrtu, ki je s 170,6 milijarde tolarjev najobsežnejši doslej, je načrtovano izvajanje različnih aktivnosti na skupaj 173 kilometrih avtocest, hitrih cest in drugih cest.