Slovenija

Predstavniki upravnih enot vztrajajo pri stavki

Ljubljana, 14. 11. 2023 14.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Po sestanku sindikalnih predstavnikov na upravnih enotah z ministrom za finance Klemnom Boštjančičem, ki opravlja funkcijo ministra za javno upravo, na sindikalni strani za zdaj vztrajajo pri sredini stavki. Čeprav stavka ne bo plačana, so se na popoldanskem sestanku sindikalisti odločili, da bodo stavko na sedmih upravnih enotah izvedli.

Minister Klemen Boštjančič je po sestanku v izjavi za javnost ocenil, da je bil sestanek dolg in konstruktiven. Pogovarjali so se o konkretnih zadevah, glede za sredo napovedane stavke pa si želi, da je ne bi bilo, a jo na nek način razume kot klic na pomoč, da se problematika upravnih enot končno po dolgih letih začne reševati.

"Veliko smo se pogovarjali o reševanju večletne nakopičene problematike upravnih enot. Nizke oziroma prenizke plače uslužbencev upravnih enot so samo eden od problemov. Ti so veliko širši, saj gre za problematiko povečevanja števila upravnih nalog in za razbremenitev uslužbencev, da bi bil ta poklic v resnici bolj zaželen," je dejal minister.

Poudaril je, da je bil današnji pogovor odkrit, v določenih stvareh so se sodelujoči strinjali. Prepričan je, da je treba "stvari nemudoma reševati". V tem smislu je vladna stran po njegovih besedah podala določene predloge, tako da minister verjame, da se bodo v kratkem spet srečali za skupno mizo in iskali rešitve.

Sindikalistom je tudi povedal, da so še vedno aktualna centralna pogajanja s sindikati javnega sektorja in v okviru tega bodo reševalni plačne zadeve. "Vlada želi, da pogajanja stečejo čim prej, parcialno ne moremo pristati na reševanje težav, a na upravnih enotah je toliko nakopičenih težav, zato ni nobena ovira, da začnemo redno sestankovati in reševati zadeve, ki niso vezane na samo nagrajevanje," je še povedal Boštjančič.

Upravna enota Tobačna Ljubljana
Upravna enota Tobačna Ljubljana FOTO: Damjan Žibert

Predsednik Sindikata državnih organov Slovenije Frančišek Verk je povedal, da stavka ni naperjena proti uporabnikom storitev upravnih enot in ne proti aktualnemu ministru za javno upravo Boštjančiču. "Vendar je to klic, ki ga bomo nadaljevali, saj se za te naše nesrečne upravne enote praktično ni naredilo nič v zadnjih desetih letih," je poudaril.

Ministru so po njegovih besedah predstavili glavne stavkovne zahteve: zagotovitev ustreznega števila zaposlenih, primernejše plače oz. linearno povišanje za sedem plačnih razredov in razbremenitev uslužbencev v upravnih enotah.

Na upravnih enotah od marca lani ni več obveznega naročanja, lahko pa se stranke na svojo željo naročijo za oddajo vloge na termin. Naročanje je možno preko spletne aplikacije UeNaročanje (ortus-inc.si), in sicer za termine na Upravni enoti Ljubljana, Novo mesto, Celje, Logatec in Litija. Na ostalih upravnih enotah bo sistem naročanja vzpostavljen predvidoma v pričetku leta 2024.

"Naši uslužbenci so preobremenjeni, po enih podatkih od 12.000 do 30.000 nerešenih pravnih postopkov po celi državi, kar je zaskrbljujoče," je dejal za STA. Kot je dodal, je ministru povedal, da bo zahteval informacijo o točnem številu nerešenih primerov, saj pristojna služba ministrstva za javno upravo tega podatka nima.

Kot je po sestanku sindikalistov v Domu sindikatov za STA povedal Verk, so se odločili za izvedbo stavke, kljub temu, da jim je minister Boštjančič dopoldne dejal, da stavka ne bo plačana, pa čeprav je zakonita in legitimna. "Minister pač meni, da ni kršena kolektivna pogodba za javni sektor oziroma da ni uslužbencem upravnih enot karkoli kršeno," pravi Verk in dodaja, da to ne drži.

Kot je pojasnil, imajo uslužbenci upravnih enot s srednješolsko izobrazbo plačo, ki je nižja od minimalne, zato jim mora država plačevati razliko do minimalne plače. Kandidatom za svetovalce z univerzitetno izobrazbo pa se ponuja le 1400 evrov bruto, kar pomeni, da je razlika med nekvalificiranim delavcem in akademsko izobraženim uradnikom manj kot 200 evrov bruto, je dodal.

Sicer pa bodo o sredini stavki, ki bo potekala na upravnih enotah v Ljubljani, Mariboru, Novi Gorici, Novem mestu, na Ptuju, Jesenicah in Rušah, v sredo spregovorili na novinarski konferenci sindikata državnih organov. V času stavke, ki bo trajala ves dan, med 8. in 19. uro, bodo strankam zagotavljali najnujnejše storitve v skladu z zakonom.

Stavkajočim na upravnih enotah so podporo izrekli tudi v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, so temeljni vzroki za stavko jasni: "Javnih uslužbencev in uslužbenk je premalo, delate na preslabo plačanih delovnih mestih, vaša obremenjenost z delom se veča iz dneva v dan, vsaj do 1. 1. 2025 pa se ne obeta niti ena sprememba na bolje." Spomnili so, da pristojne na težave opozarjajo že več let, a posluha ni, zato ima javnost pravico izvedeti, "kako mačehovsko se vede oblast do dela državne uprave, ki zagotavlja servis prebivalcem".

"Pravilno in pravično je, da zahtevate dvig osnovnih plač za sedem plačnih razredov vsem zaposlenim, izenačitev nazivov na upravnih enotah s tistimi na ministrstvih (nazivi se ne smejo kar končati pri višjih svetovalcih) in takojšnjo ureditev dodatka za blagajniško poslovanje (t. i. blagajniški riziko). Ker se stvari ne premaknejo, jih boste premaknili vi," so še zapisali.

"Tako kot je vlada reševala slabe plače vojakov in policistov, lahko tudi reši slabe plače uslužbencev upravnih enot, pravosodnih policistov v zaporih in inšpektorjev," je prepričan Verk, ki sicer močno dvomi, da bi jih vlada na današnjem sestanku uslišala. Če jih ne bo, bo celodnevna stavka v sredo potekala na večjem številu upravnih enot, med njimi tudi obeh največjih in najbolj obremenjenih, ljubljanski in mariborski. 

Katere so nujne naloge upravnih enot?

- naloge s področja matičnih zadev (prevoz pokojnega v tujino; vpis rojstva, če mora novorojenec na nujno zdravljenje v tujino),

- naloge s področja javnega reda (izdaja osebne izkaznice ali potnega lista iz razloga nujne službene poti v tujino, nujnega zdravljenja v tujini ali smrti v družini v tujini),

- naloge s področja prometa (izdaja vozniškega dovoljenja iz razloga nujne službene poti v tujino, nujnega zdravljenja v tujini ali smrti v družini v tujini),

- s področja urejanja prebivališč (prepoznani postopki urejanja zakonskega prebivališča),

- s področja evidenc tujcev (vročitev dovoljenja za bivanje za novorojence - prvo dovoljenje, vročitev dovoljenja za bivanje za voznika v mednarodnem prometu),

- potrjevanje podpor podpisov volivcev in

- s področja financ (telefonska preverba takse za izdan sklep v zadevi življenjske ogroženosti).

 

Na ostalih področjih dela ni nujnih opravil oziroma se bo presojalo konkretno za vsak posamezen primer (ali gre dejansko za nujno storitev).


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (78)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Maiike
15. 11. 2023 10.44
Ta socialistična burleska državnih priviligirancev, razvajencev, lenuhov, izsiljevalcev.. se mora končati, odpuščanje in zmanjšanje plače pa se bodo še vedno z ritjo in zobmi držali za vato zaviti javni sektor.
zibertmi
15. 11. 2023 10.43
+1
stavkajo v ljubljani,kjer je nedolgo tega bilo nekaj kršitev človekovih pravic.delat,za plačo ste vedeli,če ni dovolj pa v gospodarstvo
Banion
15. 11. 2023 10.37
+1
sindikat se poteguje za delavce z utemejitvijo da so preobremenjeni. To je strokovno vprašanje za vodstvo in ne sindikate ki s tem dejansko zagovarjajo lenost. Pri nas je s to administracijo en velik križ, takoj ko morajo malo bolj delati s eže ogalsijo sindikati, ko šef vpraša če je nekaj narejeno je takoj mobing. Ni čudno da država finančno tone in za sabo vleče gospodarstvo če mora preživljati tak neučinkovit aparat
Delavec_Slo
15. 11. 2023 09.50
+2
Kdo vas pa rabi?
24ur cenzura komentarjev
15. 11. 2023 09.11
+2
Davkoplačevalci plačamo za njihovo inkompetentno delo, zdaj pa še stavkajo?
belaroza
15. 11. 2023 09.01
+4
Stavka je neupravičena.
Truth
15. 11. 2023 08.42
+4
Minimalc + vsaka obdelana stranka nek odstotek. Pa da vidimo. :)
Maiike
14. 11. 2023 21.42
+6
Oni ne štrajkajo, oni vedno tako malo delajo..
medvescak
14. 11. 2023 21.38
+6
Enostavno! Digitalizacija! Uvesti delo brez strank in vse delati z oddaljenim podpisom🫡☝️. Delo z ljudmi je postalo neverjetno težavno in stresno. Stik z osebnim zdravnikom, upravne enote, banke ,zavarovalnice, vse to se da delati na daljavo v digitalni obliki!!!!
2mt8
14. 11. 2023 21.16
+6
Končana 7. stopnja izobrazbe je potreben pogoj, ni pa zadosten. Potrebuješ še V.I.P. veze in poznanstva, večinoma iz leve politične sfere. To pa je zadosten pogoj za sedenje buljenje v lcd in 4k€ plače.
24ur cenzura komentarjev
15. 11. 2023 09.11
+1
Emtisunce
14. 11. 2023 20.07
-4
Človek z univerzitetno izobrazbo bi moral imeti 3x večjo plačo kot tisti z srednjo, tako je v Nemčiji Avstriji, Francij, ... . V Sloveniji pa ima 200€ več kot čistilka ???
Rafael Kramar
14. 11. 2023 20.35
+6
Plače ne podlagi izobrazbe so tudi eno leglo neproduktivnosti. Izobrazba ti mora služiti, da si najdeš bolje plačano delo, ki ga tisti z nižjo izobrazbo ne zorejo. Ne pa, da kar dobiš več denarja samo zato, ker si dlje hodil v šolo!?!
Maiike
14. 11. 2023 21.43
+4
Nikjer razen v Ljubljani ne plačajo izobrazbe, sploh pa ne tiste iz tistega Faksa kjer so iznašli Transpolni cekret in 80 spolov..
Maiike
14. 11. 2023 21.44
+4
V Javnem sektorju je 80 % del za katere je dovolj osnovna šola, če medicino izločimo.
Holy50
14. 11. 2023 19.59
+1
Tistim, ki je hudo v gospodarstvu naj dopoldne delajo v JS, popoldne pa v gospodarstvu, pa se bodo naslednji dan zjutraj lahko spočili, spali, kuhali kavice, mešali zrak. Popoldne pa ponovno za tekoči trak. Kaj češ boljšega ena minimalna plača JS in dobra iz gospodarstva.
Cupko
14. 11. 2023 19.58
+3
Kakšna stavka neki. Zdaj že vsi zahtevajo višje plače in grozijo tej vladi, ker vidijo možnost, da bi kaj dosegli. Golob bi moral vsekati po mizi in jih enkrat za vselej prizemljiti, žal pa mu manjkajo kuglice tam spodaj
Rafael Kramar
14. 11. 2023 20.45
+4
Ne more!! Ker so razsuli enotni plačni sistem, lahko zdaj vsak oddelek zahteva nekaj zase. Tolikšen jidijot še celo Šarec ni bil. Kljub temu, da je imel na grbi dva policijska sindikata ni popustil. Vztrajal je, da se bodo plače dvignile vsem ali pa nikomur in zmagal!! Ti paraziti komunajzarski pa so takoj pokleknili pred zdravniki in jih izločili iz sistema. Potem se je pa samo še sesulo in zdaj imamo tole!?
Delavec_Slo
15. 11. 2023 09.51
Če gre pa na operacijo, mu bodo že poštimali
proofreader
14. 11. 2023 19.56
+1
Dokler so čakalne vrste, ni višjih plač. Malo motivacije, da pričnejo delati.
BB55240
14. 11. 2023 19.02
+2
Ce mislite, da je tako hudo pa poizkusite v javnem sektorju
bobiv
14. 11. 2023 18.35
+13
Že ko delajo izgleda kot, da stavkajo!
rogla
14. 11. 2023 17.40
+13
Več kot jih je, manj delajo. Delati ne pomeni le guncati se na stolčku. Stavka je neupravičena!
Gašper Rozenstein
14. 11. 2023 16.55
+19
nej gredo delat v gospodarski sektor bi jih rad videl...
IvanJaJo
14. 11. 2023 17.29
+9
Kdo bi pa gledal, ko se bi prišli kavni sektor spočit v službo po prespani noči 🙄🤣🤦‍♂️💆‍♀️💆‍♂️🤣
branko-r
14. 11. 2023 16.51
+13
naj stavkajo saj tako nimajo kaj delati jaz že več kot 10 let nisem rabil njihovih uslug
mackon08
14. 11. 2023 16.54
-5
branko-r pa koga briga če ti ne rabiš, zato pa drugi rabijo.
deratizacija
14. 11. 2023 16.45
+19
Nikoli niso probali, kako je delati kot zasebnik, zato naj bojo raje tiho. Izkoristijo ves dopust, vse bolkniške in vse praznike. Koliko jih ostane po uri , da zaključi delo? Nihče!