Danes se je iztekel rok za zbiranje potrebnih 40.000 podpisov za razpis referenduma o pokojninski reformi. Sindikati, ki so jih zbrali dovolj že v prvih nekaj dneh, jih bodo v DZ vložili v četrtek.
V Zvezi svobodnih sindikatov (ZSSS) pravijo, da njihov cilj ni referendum, ampak želijo preprečiti uveljavitev reforme, ki je za večino delavk in delavcev neprijazna. Predsednik zveze Dušan Semolič je dejal, da podpisov ne bi vložili, če bi državni zbor še pred 22. aprilom, ko poteče rok za vložitev podpisov, umaknil sprejeti pokojninski zakon.
Sindikati so sicer več kot 42.000 podpisov zbrali že v prvih sedmih dneh od začetka roka za zbiranje, od 6. do 12. januarja. Zbiranje so morali potem prekiniti, ker je državni zbor dan prej posredoval zahtevo za presojo referendumske pobude na ustavno sodišče. Potem ko je sodišče sredi marca soglasno zavrnilo zahtevo državnega zbora in odločilo, da ne bo preprečilo referenduma, so sindikalne centrale 19. marca, dan po objavi odločbe sodišča v uradnem listu, lahko nadaljevale zbiranje podpisov. Organizirano so jih zbirali še pet dni.
Sindikati med drugim nasprotujejo zaostrovanju pogojev za polno upokojitev. Zakon namreč starostno mejo postopno zvišuje na 65 let za oba spola.
Če bo zakon na referendumu zavrnjen, zakonodajalec leto dni ne bo smel sprejemati zakona z enako vsebino.
Erjavec in Semolič proti Pahorju
Teden dni pred dnevom D je zavezništvo proti premierju Borutu Pahorju s Semoličem skoval prvak stranke DeSUS Karl Erjavec. Predlagala sta mu, naj privoli v razveljavitev pokojninske reforme in zamenja glavnega pogajalca zanjo, ministra Ivana Svetlika. V tem primeru bi se Semolič referendumu odpovedal.
A premier je odgovoril: Ne. Obenem pa pozval sindikate, naj še enkrat razmislijo, kaj počnejo. Kot pravi, če pade ta reforma, bo kmalu morala priti nova, še ostrejša. Obenem je opozoril, da lahko že sam razpis referenduma vznemiri finančne trge.
Svetlik: Ceno zavrnitve bodo plačevali otroci
Izid referenduma o pokojninski reformi za vlado ne bo usoden, bo pa usoden za državo in državljane, pa je poudaril minister za delo Ivan Svetlik. Ceno morebitne zavrnitve reforme bodo namreč plačevali naši otroci, je ocenil ter napovedal, da bodo v tem primeru pripravili "plan b" in ostro varčevanje.
Kot je pojasnil, se marsikdo v naši državi v polnosti še ne zaveda nujnosti reforme. Ob tem je omenil, da je Slovenija edina evropska država, kjer se bo o obveznem pokojninskem zavarovanju, kot kaže, lahko odločalo na referendumu.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.