Glede na to, da je zadnji dan, ko se še da unovčiti bon, v Mladinski knjigi pričakujejo, da bodo njihove poslovalnice cel dan precej polne. Že odkar so zjutraj odprli vrata, se v poslovalnici Konzorcij vijejo kolone. "Pozna se, da je to naša največja slovenska knjigarna z največjo izbiro literature," pravi Petra Novak, direktorica področja maloprodaje v Mladinski knjigi Konzorcij, ki dodaja, da so tudi po drugih poslovalnicah dobro založeni.
"Gneče so se začele že prejšnji teden, a bolj intenzivne so ta teden," še pravi in pojasnjuje, da so s tem namenom odprli tudi dodatne blagajne. Čeprav sta običajno odprti samo dve blagajni, so kupce danes pričakali s štirimi. "Tako se je tudi gneča nekoliko razredčila". Kot pojasnjuje Novakova, so v koloni ljudje, ki bodo porabili bon, pa tudi tisti, ki knjige kupujejo z drugimi plačilnimi sredstvi.
Plačilo z bonom traja nekoliko dlje, a ljudi skušajo na nakup pripraviti že medtem, ko stojijo v koloni. "Sprašujemo, če imajo pripravljene papirje in fotokopije osebnih dokumentov," razlaga. V poslovalnicah imajo namreč pripravljene natisnjene obrazce za tiste, ki jih niso prinesli sabo. "Če je človek pripravljen, gre precej hitro. A potrebno je pač opraviti predpisane postopke," je dodala. Ker že nekaj časa unovčujejo bone, so tudi zaposleni na postopek že povsem navajeni in dobro pripravljeni.
"Prodaja se veliko knjig, to nas zelo veseli"
Kaj pa se najbolj kupuje? "Trenutno prednjačijo knjige, vse od leposlovja pa do strokovnih knjig," pravi Novakova. Pomirja še, da imajo stalne dostave, zato težave s pomanjkanjem knjig nimajo. "Morda je kakšna razprodana, ampak za zdaj se še veliko najde, smo dobro založeni, smo se pripravili," pravi. V spodnji papirnici prodajajo tudi učbenike, za nakup katerih se po besedah prodajalcev prav tako odloča veliko ljudi.
"Prodaja se veliko knjig, to nas zelo veseli. Da imajo ljudje radi knjige in da so prav knjige tiste, za katere bodo porabili svoje bone," je zadovoljna Novakova. Bone koristijo tako tisti, ki so del že porabili, pa bodo za knjige namenili le preostanek, kot tudi tisti, ki bodo za knjige porabili celoten bon21. "Ljudje nas tudi kličejo in sprašujejo, če imamo kakšne omejitve. Nimamo. Pri nas lahko izkoristijo tudi ostanek bona," pravi.
"Tako je to pri nas. Čakaš zadnji dan in zadnjo uro. Žalost"
"Sprva smo želeli kupiti kakšne športne rekvizite, a so nam v trgovini rekli, da ne gre," pravi upokojenec Tomaž Ekard, ki se je zato odločil za nakup knjig. "Večina so knjige za kuhanje, nekaj je tudi romanov, tako da se bomo malo zabavali" pove. Knjigam bo namenil 60 evrov, ostalo sta z ženo porabila v toplicah. "Normalno, vsi zadnji dan," je Ekard komentiral gnečo. "Tako je to pri nas. Čakaš zadnji dan in zadnjo uro. Žalost," je dejal.
"Gneča je, glede na to, da je tu običajno bolj prazno, kar velika," pravi učiteljica slovenščine Anja Briški, ki jo veseli, da je nakup knjig v tem svetu še vedno aktualen. "Še je upanje za svet," pove v smehu. Knjige sicer kupi nekajkrat na leto, tokrat sta se s partnerjem odločila za nakup otroških knjig, čemur bosta namenila 150 evrov. "Bon in pol," pravi. Preostanek sta namreč porabila za nakup letne vstopnice v Lutkovnem gledališču.
Študent Aljaž Korbar se je svoj bon v Mladinski knjigi odločil unovčiti zaradi široke ponudbe literature. "Tu lahko dobiš praktično vse, kar si želiš," pravi. Večino bona 21 je sicer porabil za strokovno literaturo, ki jo potrebuje za študij, a preostanek bo namenil leposlovju. "Knjige so lahko kar drage, zato si človek včasih kakšne knjige, ki bi jo rad imel doma, ne kupi," pravi študent, vesel, da bo v ta namen lahko izkoristil bon.
Že pred nekaj dnevi je slišal, da so v poslovalnicah gneče, zato ga današnja ni presenetila. "Glede na to, da je še veliko ljudi, ki bonov niso izkoristili, je gneča pričakovana," pravi in dodaja, da se je s tem pač treba sprijazniti in potrpeti. "Je vredno," je pripomnil.
Unovčenih okoli 82 odstotkov vrednosti bonov, skoraj 100 milijonov evrov ostaja neporabljenih
Bon 21 pa lahko prebivalci Slovenije - polnoletni v vrednosti 100 evrov in mladoletni 50 evrov - še danes unovčijo v turističnih namestitvah, restavracijah in barih, v knjigarnah, muzejih in na koncertih, ob najemu športne opreme in ob obisku športnih klubov, ogledajo si lahko razstave, obiščejo zabaviščne parke in smučarske centre.
Upravičenci so od začetka njihovega unovčevanja 16. julija lani do nedelje unovčili za več kot 153,5 milijona evrov bonov 21. Gre za okoli 82 odstotkov zneska potencialno vseh unovčenih bonov. V začetku tedna je bilo tako na voljo še nekaj več kot 33 milijonov evrov vrednosti teh bonov.
Podatki po dejavnostih kažejo, da je šla skoraj polovica bonov 21 v 10 mesecih njihovega unovčevanja v sektor gostinstva, dobra tretjina pa v turizem. V kulturo, kamor sodijo tudi nakupi knjig, učbenikov in delovnih zvezkov, so uporabniki usmerili manj kot 15 odstotkov prejetega zneska, manj kot 10 odstotkov pa je odpadlo na področje športa. Finančna uprava RS (Furs) bo natančnejše podatke predstavila po izteku veljavnosti bonov.
Turistične bone je vsem prebivalcem Slovenije v luči pomoči zaradi koronavirusa prizadetemu turizmu leta 2020 prinesel tretji protikoronski zakon, polnoletnim v vrednosti 200 evrov in mladoletnim v vrednosti 50 evrov. Po dveh podaljšanjih jih je bilo mogoče do danes unovčiti v turističnih namestitvenih obratih za nočitev ali nočitev z zajtrkom.
Po podatkih Fursa je bilo od začetka unovčevanja turističnih bonov 19. junija 2020 do nedelje unovčenih za 293,4 milijona evrov turističnih bonov. To je 82 odstotkov skupne vrednosti vseh izdanih bonov, medtem ko jih je neizkoriščenih še za okoli 63,5 milijona evrov. Natančnejše podatke o unovčevanju bonov bodo predstavili v prihodnjih dneh.
KOMENTARJI (247)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.