Za mesto se potegujejo svetovalka predsednika vrhovnega sodišča Tina Brecelj, načelnik upravne enote Ribnica Primož Bučan, novinar Rajko Gerič, upokojenec Jožef Majer, strokovni vodja Avto šole Lisjak Rajko Marković, namestnik predsednika KPK Uroš Novak, višji sekretar službe vlade za zakonodajo in predavatelj Janez Pogorelec, predsednik KPK Boris Štefanec ter vodja centra za raziskovanje in socialne veščine na policijski akademiji in docent na mariborski univerzi Robert Šumi.
V 30 dneh bo komisija preverila pogoje in primernost kandidatov
Izbirni postopek vodi izbirna komisija, ki bo sklicana v največ sedmih dneh, so zapisali. V komisiji je pet članov, ki zastopajo tri veje oblasti in civilno družbo. Državni zbor bo tokrat zastopal Ivan Hršak, vlado bo zastopal Saša Zagorc, sodni svet pa Saša Prelič. V komisiji sta tudi predstavnik uradniškega sveta Janez Stare in predstavnik krovne mreže slovenskih nevladnih organizacij CNVOS Erik Brecelj.
V roku 30 dni mora komisija preveriti izpolnjevanje pogojev in primernost prijavljenih kandidatov. Po koncu svojega dela bo komisija, ki deluje samostojno in neodvisno, predsedniku republike Borutu Pahorju predala poročilo s seznamom primernih kandidatov. V času dela komisije predsednik republike v postopku ne sodeluje.
Predsednik Pahor bo novega predsednika KPK imenoval v roku 30 dni po prejemu seznama, ki ga oblikuje izbirna komisija. Izbira lahko zgolj med kandidati iz predloženega seznama. Predsednik republike lahko postopek javnega poziva za zbiranje kandidatur tudi ponovi.
Ob začetku tokratnega postopka za imenovanje predsednika KPK je predsednik republike izrazil željo, da bi imel možnost na omenjeno funkcijo predlagati osebo, ki lahko s svojo moralno integriteto in strokovno avtoriteto uspešno vodi KPK. Tej želji bo sledil tudi v nadaljevanju, so še sporočili iz urada predsednika.
Štefanec meni, da je bistveno boljši kandidat za predsednika KPK kot pred štirimi leti
Kot je Boris Štefanec dejal v začetku tedna, za odločitvijo, da se znova poteguje za položaj, stojijo tako njegova družina kot sodelavci, sam pa je prepričan, da je "bistveno boljši kandidat" za predsednika KPK, kot je bil pred šestimi leti, saj ima že šest let izkušenj. Mandat mu poteče marca.
Četudi bi komisija Pahorju ponovno predlagala Štefaneca, pa slednji za imenovanje najbrž ne bi imel veliko možnosti. Pahor je namreč pred zadnjimi predsedniškimi volitvami dejal, da ga ne bi ponovno imenoval.
Prijavo je potrdil namestnik predsednika KPK Uroš Novak. Kot je povedal, sprva tega ni nameraval storiti, za prijavo pa se je odločil po ponedeljkovem vnovičnem pozivu Pahorja, naj se prijavijo vsi, "ki lahko s svojo moralno integriteto in strokovno avtoriteto uspešno vodijo KPK".
Novak meni, da je potrebna nova resolucija o preprečevanju korupcije
Novak se namerava med drugim zavzemati za odpravo sistemske politične korupcije in nepreglednosti pri sprejemanju predpisov. "Želim doseči predvsem več jasnosti pri tem, kdo je vplival na sprejemanje predpisa," je dejal. Pri sistemski politični korupciji pa bi nastopil predvsem proti različnim obvodom financiranja, kot je npr. 2TDK, je dodal. Meni še, da je potrebna nova resolucija o preprečevanju korupcije in na njeni podlagi nov zakon o integriteti in preprečevanju korupcije.
Pahor je v četrtkovem pogovoru za radio napovedal, da preden bo imenoval novega predsednika ali predsednico KPK, bo ta oseba stopila pred javnost. "Šele ko bo opravila še ta izpit, se bom odločil za imenovanje," je dejal.
Novi predsednik najverjetneje še ne bo imenovan po novem zakonu
"KPK potrebujemo, imamo težave s korupcijo in ne želim mižati pred tem. Želim si nekoga, ki bi s svojo moralno integriteto, svojim strokovnim znanjem in predanostjo dobro vodil komisijo in bi ta uživala potrebno zaupanje," je še povedal Pahor.
V parlamentarno proceduro je sicer vložena novela zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, ki med drugim spreminja postopek imenovanja predsednika komisije. A za zdaj ne kaže, da bi bila potrjena še pred iztekom poziva, zato bo očitno tokratni izbor izpeljan še po veljavnem zakonu. Po njem je predsednik republike pri imenovanju vezan na predlog, ki mu ga posreduje izbirna komisija.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.