Slovenija

FOTO: 'Malo delo mnogim odpira priložnost za delo'

Ljubljana, 08. 04. 2011 07.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Zakon o malem delu po Pahorjevem mnenju ni ključnega pomena, je pa sestavni del mozaika reformne politike, ki ureja probleme. Sindikalisti pa menijo, da bo zakon Slovenijo spremenil v kolonijo nizkocenovne delovne sile.

Kampanja pred nedeljskim referendumom o malem delu se izteka. Opolnoči bo namreč začel veljati volilni molk, ko bo prepovedano vsakršno nagovarjanje volivcev.

Zadnji dan referendumske kampanje se bo zvrstilo več dogodkov. Tako so predsedniki koalicijskih strank Borut Pahor (SD), Gregor Golobič (Zares), Katarina Kresal (LDS) in Karl Erjavec (DeSUS) volivce še zadnjič pozvali k udeležbi na referendumu. Ob tem so zanikali navedbe nasprotnikov zakona, da malo delo pomeni manj dela.

Premier in predsednik SD Borut Pahor pa je poudaril tudi pomen reform za urejanje problemov. "Sestavljamo reformno koalicijo, Slovenijo vodi reformna vlada," je dejal Pahor. Kot poudarja, so se v enaki meri dotaknili potreb po spremembah na različnih področjih, zato je, kot pravi, ponosen, da je del te reformne vlade.

Koalicija - 6
Koalicija - 6 FOTO: Aljoša Kravanja

Zakon o malem delu po Pahorjevih besedah sicer ni ključnega pomena, je pa sestavni del mozaika reformne politike, ki ureja probleme. Zato, kot pravi, težje razume, da del javnosti naseda argumentom peščice, ki so imeli v sedanjih neurejenih situacijah privilegij in so služili.

Kot je dejala predsednica LDS Katarina Kresal, je bilo v referendumski kampanji v zvezi z malim delom slišati "kar veliko neresnic, polresnic in laži". Ena večjih je po njenem mnenju ta, da bo malo delo vplivalo na redno zaposlene. Malo delo, pravi Kresalova, odpira priložnost za delo nekaterim skupinam ljudi. Študentom bo prineslo možnost pridobivanja delovnih izkušenj in pokojninske dobe, upokojencem bo omogočilo, da ostanejo aktivni in kaj zaslužijo, brezposelni pa bodo lahko tako ob čakanju na zaposlitev tudi delali, je pojasnila.

Po mnenju predsednika stranke Zares Gregorja Golobiča je malo delo potrebno, zato da bo vsako delo, ki se v Sloveniji opravlja, štelo. Tudi on je zavrnil navedbe nasprotnikov malega dela, da to pomeni manj dela. Kot poudarja, pomeni malo delo več dela za več ljudi. Malo delo je po Golobičevih besedah del celovitega poskusa urejanja širšega področja, tudi visokošolskega izobraževanja. Ob tem je poudaril, da želi vlada ohraniti in povečati dostopnost do visokošolskega izobraževanja.

Koalicija - 2
Koalicija - 2 FOTO: Aljoša Kravanja

Predsednik DeSUS Karel Erjavec malo delo podpira, ker bo upokojencem omogočilo, da bodo lahko delali in si tako izboljšali svoj socialni položaj ter ohranjali aktivnost. Prav tako pa je treba po njegovem mnenju prekiniti prakso študentskih servisov, ki so na račun študentskega dela obogateli. Zakon o malem delu ni idealen, je pa dobra osnova, je dejal Erjavec.

Sindikalisti brez obraza pred vlado

Okoli 40 sindikalistov in drugih nasprotnikov vladnih reform je danes pred vladno palačo s tihim protestom in maskami na obrazu zahtevalo delavske pravice in redne zaposlitve. Politika je dala zeleno luč, da se Slovenija spremeni v kolonijo nizkocenovne delovne sile, pravi Goran Lukič iz ZSSS in opozarja, da se Slovenja spreminja v socialno bombo.

Lukič je v izjavi novinarjem opozoril na težak socialni položaj slovenskega delavstva, kar se med drugim kaže v Beli krajini in v Podravju. Izpostavil je okoli 40.000 revnih in skoraj 114.000 brezposelnih.

Udeleženci protesta so z maskami na obrazu vlado želeli opozoriti, da ne gre le za številke, ampak za realne zgodbe ljudi. "Tisto, kar se sedaj vidi, so maske, toda za maskami so ljudje, ki komaj preživijo," je povedal Lukič in dodal, da vlada ljudi in delavce spreminja v "pakte za stabilnost in v izhodne strategije".

Ali ni žalostno, da smo prišli v enak položaj kot po drugi svetovni vojni, ko je našim staršem ameriška vojska dajala pakete mleka v prahu, da so lahko preživeli? Nekdanja delavka v Muri Silva Pučko

Protestniki so s transparenti zahtevali redno delo in ne malega dela, ki ga vlada ponuja. Po oceni Lukiča nas je do takega položaja pripeljalo razmišljanje le o stroških dela.

Nekdanja delavka Mure Silva Pučko je prepričana, da je denarja dovolj za vse, le da je nepravilno razporejen. Na vprašanje, kakšne so rešitve za ustvarjanje novih delovnih mest, pa odgovarja s predlogom, naj najprej zaprejo vse tajkune in jim zasežejo premoženje.

Mura je, kot pravi, 15 let konkurirala le zaradi nizkih plač delavcev, menedžerji pa so imeli enake plače kot tisti v uspešnih podjetjih. Toda Mura ni edini problem, pravi, enako se je zgodilo s celotnim slovenskim gospodarstvom.

Okoli 40 sindikalistov in drugih nasprotnikov vladnih reform je s tihim protestom zahtevalo delavske pravice in redne zaposlitve.
Okoli 40 sindikalistov in drugih nasprotnikov vladnih reform je s tihim protestom zahtevalo delavske pravice in redne zaposlitve. FOTO: Aljoša Kravanja
Če Pahor pravi, da ne more preživeti s svojo plačo, potem nima kredibilnosti, da govori o tem, da smo na pravi strani radarja. Goran Lukič iz ZSSS

Sindikati zahtevajo višjo minimalno plačo. "Pritoževanje" delodajalcev, da te ne morejo zagotoviti, je po Lukičevih besedah krovni dokaz, da je s tem gospodarskim modelom nekaj narobe. Če gospodarstvo delavcem ne more zagotoviti plače za dostojno življenje, potem je to "kriminalno dejanje", pravi.

Referendumska kampanja le še do polnoči

Kampanja se bo uradno zaključila opolnoči, ko bo nastopil volilni molk. Spoštovati ga bo treba do nedelje do 19. ure, ko se bodo zaprla volišča po državi. V tem času je prepovedana vsakršna dejavnost, ki bi volivce navajala k takšnemu ali drugačnemu glasovanju.

Na ministrstvu za notranje zadeve bo v času volilnega molka delovala dežurna služba, kamor bodo lahko državljani sporočali podatke o domnevnih kršitvah.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (104)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

periot
08. 04. 2011 20.33
Malo delo velikaaaa laž. proti proti proti proti in dol s to nesposobno vlado!!!!!!!
6.9
08. 04. 2011 20.04
PROTI,PROTI,PROTI,PROTI,PROTI,PROTI,PROTI,PROTI,PR...
Tomaz Kolar 1
08. 04. 2011 20.00
Ja najboljš da nam vse pravice vzamejo, da nam še bolj onemgočijo živeti naše življenje!
akaX
08. 04. 2011 20.00
Malo delo v parlament... 4€ ( 8€ za inovativne, teh itaq ni tam ) na uro, bruto... max. 748 ur na leto... res si več ne zaslužijo...
FRANC ostrš
08. 04. 2011 19.52
ti v parlamentu si pa pišejo zakon za sebe saj jih je pol privatnikov tak da sem proti malem delu
Buena Vita
08. 04. 2011 19.30
TATOVI SKUPAJ SO STOPILI IN BODO REFERENDUM PONAREDILI, PRIBITO KOT ŽEBELJ V DESKO HE,
Buena Vita
08. 04. 2011 19.29
SAJ STE BILI VEDNO GOSTI KUPLERAJA ,TAKO JE LASTNICA ZABILA NOVINARJE IN POLICAJE DANES PRED KOPRSKIM SODIŠČEM ,TOREJTAT S TATOM TAT, MALO DELO PA JJE MASLO LOPOVOM IN GOLJUFOM PISANO NA KOŽO SRAMOTNO,MAR NE
DarhVader
08. 04. 2011 17.42
če bo ta bedni zakon sprejet ja kdo pa bo redno zaposloval še? samo državne ustanove? navadni delavci pa vse z malim delom, saj jim nič ne pripada in ga lahko nažene že naslednji dan.
partizan71
08. 04. 2011 17.16
Naj ta zakon najprej vpeljejo v drzavno administracijo da vidimo , ce se bo obnesel.
dule100
08. 04. 2011 16.42
Končno en pameten predlog od te vlade. Po tem zakonu o malem delu, bodo lahko delali tudi upokojenci. Naj vedo, da se živi od dela in ne od pokojnin in poležavanja po domovih za ostarele. Delali bodo lahko tudi brezposelni, ki zdaj brezdelje preganjajo pred zavodi za zaposlovanje in s tem sramotijo državo in vlado. Dobro pa je, da bodo lahko delali celo študenti, ker koncu koncev od študija se ne da živeti, še manj pa od diplome ! Zatorej podprimo, ta biser naše vlade !
obtoženi
08. 04. 2011 16.41
sam je glupo glede malega dela potem bi tajkuni k so se dozdj iživljali na tujih delavcih začel nad slovenskimi ....
kumunalc
08. 04. 2011 16.33
Normalno da bo delodajalec raje vzel delavca na malo delo.Za nizke stroške in mizerno urno postavko jih v enem letu zamenja kolikor hoče.Če se ne bo nihče uprl,bodo te "pravice" ščasoma prenesli še na delo za določen ali nedoločen čas.Odločati se ne smemo strankarsko,ampak po pameti.
Majda Božnar
08. 04. 2011 15.56
KLIKI - fotogalerija št. 8., druga slika!!!
Majda Božnar
08. 04. 2011 15.52
KLIKNI NA LEVO SLIKO FOTOGALERIJE, PA DOBIŠ "MI TRIJE SMO NAJBOLJŠI " IN ERJAVCA, KI V ROKU DRŽI PAPIR, NA KATEREM PIŠE " z a ".
nazaret
08. 04. 2011 15.46
Hvala bogu, da je jutri volilni molk. Človeku se že prav obrača od vseh teh gospodov, ki kar ne vejo kako bi se še bolj nastavljali kameri. Razočaral me je Erjavec, dvorezni nož. Prvo je proti potem pa ne ve kako bi jim v rit zlezel. In potem naj človek verjame takšnim slinastim ljudem.Protttttttttttiiiiiiiii.....
Franci Lubej
08. 04. 2011 15.42
malo delo mora pasti
obtoženi
08. 04. 2011 15.37
TUKI so lahko za zakon sam penzionisti k bodo lahko delal pa zgleda od bogatašev .....
Majda Božnar
08. 04. 2011 15.37
FOTOGALERIJA JE PRAV IDILIČNA - NE VEM PA, ZAKAJ JE ERJAVEC NA NJEJ - SAJ JE SAMO ON PRISTAL NA SODIŠČU.
Majda Božnar
08. 04. 2011 15.21
Očitno je g. Pahor že sam ugotovil, da referendum ne bo uspel , ker je izjavil, da ta zakon ni ključnega pomena. ČEMU SE TOREJ ZAPRAVLJA DENAR????
Emil Možina
08. 04. 2011 15.17
Ni stvari,ki jo je ta garnitura dobro naredila.Same afere kraje in nori zakoni so jih in zdaj naj grem obkrožit "za".Malo morgen.