O smrti slovenskega alpinista Tomaža Humarja so pisali različni svetovni mediji. Angleški časopis The Guardian je v članku pisal o izrazih spoštovanja do pogumnega človeka, ki so prišli iz različnih svetovnih celin. "Gora Langtang Lirung je zelo zahtevna in vsakdo si ne upa splezati nanjo. Humar je bil pogumen. Žal nam je, da smo izgubili svetovno znanega alpinista, ki je tako globoko ljubil nepalske gore," časnik navaja predsednika Nepalske planinske zveze Zimbo Zangbuja Sherpo.
"Posmrtne ostanke enega izmed največjih plezalecev moderne dobe so preneseli v Katmandu, potem ko je umrl v himalajskih višavah," so o Humarju zapisali na britanski strani The Times online. Slovenski nacionalni junak je postal slaven, ko je leta 1999 samostojno preplezal sedmo najvišjo goro na svetu Daulagiri, ki je tudi ena izmed najsmrtonosnejših.
Humar je tako veljal tudi za enega izmed najpogumnejših in najboljših alpinistov. Po poročanju časnika je izvedel okoli 1500 vzponov, od tega jih 70 še nihče ni poskusil preplezati, so še zapisali.
Boj z mrazom
V članku Guardiana so še opisali Humarjeve dosežke kot tudi njegov zadnji boj z mrazom in poškodobami na 7227 metrov visokem Langtang Lirungu, zaključijo pa z besedami Reinholda Messnerja, da je bil Humar najboljši alpinist svoje generacije.
BBC je Humarja opisal kot alpinista, ki si je slavo zagotovil s samostojnimi 'naskoki' na najbolj zahtevne vrhove. Posebno kolumno mu je posvetil ameriški alpinist Stewart Green, ki je zapisal, da si bomo tudi zaradi njegove smrti leto 2009 zapomnili kot eno najbolj črnih v zgodovini alpinizma. "Bil je eden najboljših plezalcev na svetu," je poudaril.
Alpsko plezanje je v Sloveniji zelo popularno, saj smo Slovenci alpska dežela, Humarjeve podvige pa je celotna nacija budno spremljala. Njegova smrt je državo zelo pretresla, predsednik vlade Borut Pahor pa je že prejšnji teden poslal sožalje družini, so zapisali na britanski internetni strani Telegraph.
Življenska pot in podvigi Tomaža Humarja.
Poglejte si podrobne informacije o smrti in reševanju Humarja.