Prebivalci in prebivalke Slovenije smo bili po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije (Surs) na začetku leta 2019 poimenovani s 56.916 različnimi imeni, kar je s 1.396 imeni več kot pred enim letom. "Če bi bilo z vsakim od teh imen poimenovano enako število oseb, bi se vsako ime pojavilo 37-krat. V resnici pa se je 70 odstotkov imen od vseh imen prebivalcev in prebivalk Slovenije pojavilo samo po enkrat, samo štiri imena izmed vseh – po dve ženski in po dve moški – pa so se pojavila najmanj 20.000-krat (Marija in Ana ter Franc in Janez)," navajajo na Sursu.

Na lestvici najpogostejših imen manjše spremembe
Na lestvici najpogostejših moških imen se je v primerjavi s podatki z začetka leta 2018 spremenilo zaporedje imen. Očitno je starše zopet pritegnilo ime Marko, saj se je s petega mesta povzpelo na tretje in potisnilo ime Ivan na četrto, ime Anton pa na peto mesto.
Na spisku najpogostejših ženskih imen preobratov ni, saj se zaporedje prvih petih v prejšnjem letu ni spremenilo. Podatki Sursa z začetka letošnjega leta namreč kažejo, da imena Marija, Ana, Maja, Irena in Mojca še vedno branijo vodilna mesta.
Ob tem je treba dodati, da sta bili najpogostejši imeni Marija in Franc priljubljeni precej let nazaj, saj so Marije in Franci zdaj povprečno stari 70 let. Število žensk z imenom Marija se je v prejšnjem letu tako zmanjšalo za 1.776, število Francev pa za 744. "Po letu 2010 se je v Sloveniji rodilo razmeroma malo otrok s tema dvema imenoma, pri čemer pa se je rodilo Marij 13-krat več kot Francev; ime Marija je namreč po letu 2010 dobilo 116 deklic, ime Franc pa 9 dečkov," navaja Surs.
Med stotimi najpogostejšimi moškimi imeni se je v prejšnjem letu na novo pojavilo ime Gal, ki se je uvrstilo na 98. mesto in hkrati s seznama izrinilo ime Danilo. Med stotimi najpogostejšimi ženskimi imeni pa se je na novo pojavilo ime Ajda. Zasedlo je 94. mesto, zato pa je iz spiska stotih najpogostejših imen prebivalk Slovenije izginilo ime Pavla, kažejo podatki Sursa.

Na poimenovanje otrok močno vpliva tudi modnost imena v nekem času
Na Sursu ugotavljajo, da so v zadnjem času 'v modi' kratka imena. Njihova statistika namreč kaže, da je v zadnjih 18 letih največ rojenih deklic, kar 44 odstotkov, dobilo ime, sestavljeno iz štirih črk, na primer Sara. Približno polovico manj deklic, 19 odstotkov, pa ime iz petih črk, na primer Klara. Približno toliko v tem času rojenih deklic, 16 odstotkov, je dobilo tričrkovno ime. "Med prebivalkami Slovenije, ki so bile rojene do konca osemdesetih let prejšnjega stoletja, je bilo največ takih, katerih ime je bilo šestčrkovno (vsaka tretja). Med prebivalkami, rojenimi pozneje, je dobila ime s šestimi črkami le približno vsaka sedma. Precej več prebivalk z daljšimi imeni pripada starejšim generacijam. Med temi je bilo na opazovani dan največ prebivalk s šestčrkovnim imenom med tistimi, ki so bile rojene do začetka petdesetih let prejšnjega stoletja. Sledila je skupina tistih, katerih imena so bila sestavljena iz osmih črk. Med pripadnicami mlajših generacij so bila tako dolga imena redkejša," so pojasnili s Sursa.
Tudi največ moških, rojenih v zadnjih 18 letih, je dobilo imena iz štirih črk, in sicer tretjina. Četrtina teh je dobila petčrkovna, petina pa tričrkovna imena. Med moškimi, rojenimi do začetka petdesetih let prejšnjega stoletja, je bilo največ (polovica) takih, katerih imena so bila sestavljena iz petih črk, sledili so taki s šestčrkovnimi imeni (petina). Med pripadniki starejših generacij so bila precej pogosta tudi daljša imena (iz sedmih ali več črk). Imena s tremi črkami so bila med temi bolj redka, še ugotavljajo na Sursu.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.