Po delno zaključenem predkazenskem postopku je skupina za pregon organiziranega kriminala na sodišče vložila obtožni predlog zoper dve osebi zaradi kaznivega dejanja nevestnega dela v službi. Po naših podatkih sta bila obtožna predloga vložena zoper nekdanjega načelnika generalštaba Albina Gutmana in nekdanjega obrambnega ministra in sedanjega okoljskega ministra Karla Erjavca. Obtožni predlog je vložen v zvezi s podpisano pogodbo za nakup srednje kolesno oklepnih vozil 8 x 8, so sporočili iz skupine. Dodali so, da je predkazenski postopek le delno zaključen; ''državno tožilstvo in policija delo nadaljujeta''.
Uradnih informacij ni, a šlo naj bi za škodo, ki je nastala zaradi slabo oboroženih oklepnikov. Minister Erjavec je namreč napovedal, da bo kupil 135 patrij za 280 milijonov, zato vojska ni dobila 60 topov, ampak le štiri, poleg tega pa še cenejše mitraljeze. Da so patrije slabo oborožene, potrjujejo tudi v vojski. "Glede na to, da ni bilo proračunskih sredstev, bi bil nakup topov kaznivo dejanje,“ pa je odločen Erjavec.
Minister Erjavec se obtožnemu predlogu zaradi domnevnega nevestnega dela čudi, "ker sem vestno opravljal svoje delo". Meni, da gre za politični pritisk, "tako kot zadnja tri leta". Poudaril je, da tudi Računsko sodišče ni izreklo negativnega mnenja. "Jaz in moji sodelavci smo delali v skladu s predpisi. Če bi se pogajal s Sistemsko tehniko, ki je v vseh pogledih dala slabšo ponudbo, bi mi morda lahko kaj očitali," je še povedal za 24ur.com. Odstopiti ne namerava.
Po starem zakoniku je za nevestno delo v službi zagrožena globa ali zaporna kazen do enega leta. ''Uradna oseba, ki vedoma krši zakone ali druge predpise, opušča dolžno nadzorstvo ali kako drugače očitno nevestno ravna v službi, čeprav predvideva ali bi morala in mogla predvidevati, da lahko nastane zaradi tega hujša kršitev pravic drugega ali škoda na javni dobrini ali premoženjska škoda, pa zares nastane kršitev oziroma večja škoda, se kaznuje z denarno kaznijo ali z zaporom do enega leta,'' piše v zakoniku.
Kresalova in Zalar ne moreta komentirati
Na dogajanje se je odzvala ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal, ki, kot je dejala, zaradi svojega položaja tega ne more komentirati. "Glede razmer znotraj koalicije je pa jasno, da se moramo najprej pogovoriti znotraj koalicije in oceniti, kaj to pomeni za naše nadaljnje delo," je dejala. Ob tem je še enkrat zatrdila, da policija deluje absolutno neodvisno in samostojno, verjame pa, da je enako tudi s tožilstvom.
Pravosodni minister Aleš Zalar je podobno povedal, da kot minister za pravosodje odprtih kazenskih postopkov še ni komentiral in da tudi tega ne bo, ker ga ne sme. "Znano pa je, da za vsakega obdolženca v kazenskem postopku veljajo enaka pravila, ne glede na to, ali je politik, ali pa je državljan, ki se s politiko ne ukvarja," je še povedal Zalar.
KOMENTARJI (103)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.