Izločitev predsednice senata Silvane Vrebac pomeni, da se bo sojenje ponovno začelo pred novim senatom. Pri pregledu dokumentacije so namreč ugotovili, da nekaterih dokumentov iz predkazenskega postopka niso izločili iz kazenskega spisa, kot bi jih po zakonu morali. Eden izmed teh naj bi bil namreč tudi zapis pogovora, ki so ga z enim izmed obtoženih opravili policisti. Neizločitev policijskih dokumentov je ustavno sodišče kot izločitveni razlog označilo že v zadevi Lončarič.
Razvpita in nikoli prav pojasnjena afera, ki se vleče že deveto leto, je v medije zopet pricurljala pred lanskimi predsedniškimi in županskimi volitvami. Zaradi afere je bil s položaja razrešen prvi slovenski obrambni minister Janez Janša, ki ga je pod obtožbami nezakonitega ravnanja in očitkov o prekoračitvah pooblastil na predlog takratnega predsednika vlade Drnovška konec marca 1994 državni zbor razrešil.
Obdolženi so kot vojaške osebe 20. marca 1994 v Depali vasi pri Domžalah aretirali civilno osebo Milana Smolnikarja zaradi domnevne izdaje vojaške tajnosti, pri čemer pa naj bi presegli zakonska pooblastila, zaradi česar je Smolnikar utrpel hude poškodbe. Sama zadeva Depala vas ima dolgo zgodovino in je bila doslej deležna precejšnje medijske in politične pozornosti, na sodišče pa je prišla potem, ko je takratna vodja državnih tožilcev za posebne zadeve Barbara Brezigar leta 1996 zavrgla vse ovadbe, ki jih je na tožilstvo zoper osumljene pripadnike oboroženih sil vložila policija.

Dogodek verjetno ne bi vzbudil pretirane pozornosti, če ne bi šlo za osebe, zaposlene na ministrstvu za obrambo, ki so zaradi sumov o domnevni "vohunski" dejavnosti in domnevni izdaji vojaških skrivnosti v bliskoviti akciji aretirali civilno osebo Milana Smolnikarja. Tožilstvo štirim obtoženim očita, da so takrat naklepno, protipravno in na grozovit način Smolnikarju odvzeli prostost. Obtoženi prijetja Smolnikarja ne zanikajo, temveč nasprotno trdijo, da je do tega prišlo z vednostjo njihovih nadrejenih na ministrstvu, za kar naj bi imeli vsa pooblastila.